Caur Igaunijas bankām atmazgāti ar "Magņitska lietu" saistīti desmit miljoni dolāru, Mixnews.lv

Caur Igaunijas bankām atmazgāti ar "Magņitska lietu" saistīti desmit miljoni dolāru

фото

Pasaulē | 2013. gada 24. janvārī plkst. 14:46

Caur Igaunijas bankām legalizēti līdzekļi desmit miljonu ASV dolāru (5,2 miljonu latu) apmērā, kas nelikumīgi iegūti no Krievijas valsts budžeta krāpšanas shēmā, ko pirms nāves atklāja advokāts Sergejs Magņitskis, ziņo BNS/INTERFAX.

2012.gadā veiktas izmeklēšanas laikā Igaunijas birojs, kas nodarbojas ar naudas atmazgāšanas novēršanu, atklāja 2008.gadā veiktus aizdomīgus darījumus, kuru kopējā summa sasniedza desmit miljonus ASV dolāru, laikrakstam "Eesti Pаevaleht" pavēstīja valsts prokurore Pireta Paukšte.

"Aizdomīgie naudu pārskaitījumi tika veikti 2008.gadā. Caur Igaunijas bankām tika pārskaitīti apmēram desmit miljoni ASV dolāru, un naudas pārskaitīšanai tika izmantoti desmitiem dažādu uzņēmējdarbības struktūru," prokurore teica, tomēr neatklāja nevienas Igaunijas finanšu institūcijas nosaukumu, kas ir iesaistīta lietā.

Tā kā nauda no Igaunijas tika pārskaitīta uz citām valstīm un kontu īpašnieki bija citās valstīs reģistrēti uzņēmumi, kā arī darījumi tika veikti, izmantojot interneta banku pakalpojumus, krimināllieta par naudas atmazgāšanu Igaunijā netiks ierosināta.

Atgādinām, ka kriminālizmeklēšana saistībā ar Magņitska atklāto miljonu atmazgāšanu notiek Latvijā, Lietuvā, Šveicē un Kiprā.

Kauņas apriņķa prokurors Donats Puzins aģentūrai BNS otrdien apstiprināja, ka sākta izmeklēšana saistībā ar investīciju fondu "Hermitage Capital Management", kurā strādāja Magņitskis, pārstāvošās juridiskās kompānijas "BrownRudnick" iesniegumu, atklājot, ka prokuratūrai ir aizdomas, ka caur ārzonas kompānijas kontiem komercbankā "Ūkio bankas" notikusi ar lietu saistītu naudas līdzekļu atmazgāšana 13 miljonu ASV dolāru (6,8 miljonu latu) apmērā.

Prokurors norādīja, ka izmeklēšana ir sākta par "faktu, ka naudas līdzekļi ‒ apmēram 13 miljoni ASV dolāru ‒ 2008.gadā nelikumīgi tika iegūti no Krievijas Federācijas budžeta un pārskaitīti uz ārzonas kompānijas kontiem "Ūkio bankas"".

Prokuratūra uz laiku ir iesaldējusi ārzonas kompānijas kontus, atļaujot tikai ienākošos maksājumus. Prokurors gan piebilda, ka kontos pašlaik ir vien 40 tūkstoši litu (8160 latu).

Izmeklēšanas laikā nopratināti bankas pārstāvji, kas atvēra kontus, pilnvarotās personas, kas noformēja kontu atvēršanu, kā arī personas, kas tos pārvaldīja. Tā sākta pēc Lietuvas Kriminālkodeksa panta par nelikumīgā ceļā iegūtu naudas līdzekļu vai īpašumu legalizāciju.

Pērn rudenī ģenerālprokuratūra nodeva izmeklēšanu Kauņas apriņķa prokuratūrai, jo uzņēmēja Vladimira Romanova kontrolētās "Ūkio bankas" galvenais birojs atrodas Kauņā. Kā apgalvoja Magņitskis, no Krievijas budžeta ir nelikumīgi izkrāpti 230 miljoni ASV dolāru (120 miljoni latu).

Kā ziņoja portāls Mixnews, reaģējot uz Magņitska nāvi, ASV pērn izveidoja melno sarakstu, kas paredz iebraukšanas aizliegumu un īpašumu iesaldēšanu ar Magņitska nāvi saistītām personām, kā arī personām, kas saistītas ar cilvēktiesību pārkāpumiem.

Savukārt Krievija uz to reaģēja ar aizliegumu ASV pilsoņiem adoptēt bērnus no Krievijas.

Foto: ru.tsn.ua, obozrevatel.com, topnews.in

Komentāri