Lavrovs: Krievija nav viena no pusēm Ukrainas konfliktā, Mixnews.lv

Lavrovs: Krievija nav viena no pusēm Ukrainas konfliktā (1)

фото

Pasaulē | 2014. gada 8. martā plkst. 16:35

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs sestdien paziņojis, ka Maskava esot gatava dialogam ar starptautiskajiem partneriem Ukrainas jautājumā, taču vienlaikus uzsvēra, ka Krieviju nedrīkstot uzskatīt par vienu no pusēm kaimiņvalstīm notiekošajā konfliktā, ziņo LETA-DPA/AFP.

"Mēs esam gatavi godīgam, līdztiesīgam un objektīvam dialogam ar ārvalstu partneriem, lai palīdzētu Ukrainas pusēm pārvarēt krīzi," sarunā ar aģentūru "Interfax" sacīja Lavrovs. "Taču mēs nepieņemsim mēģinājumus parādīt Krieviju kā vienu no konflikta pusēm."

"Krīzi neradījām mēs. Vēl jo vairāk, tā tika radīta, neņemot vērā mūsu atkārtotos un ilgstošos brīdinājumus," piebilda Lavrovs.

Viņš kārtējo reizi vērsās arī pret Ukrainas jauno valdību, paziņojot, ka valstī valdot terors un haoss.

"Tā dēvētā pagaidu valdība nav neatkarīga un, par nelaimi, ir ļoti atkarīga no radikālajiem nacionālistiem, kas īstenojuši bruņotu varas sagrābšanu," norādīja Krievijas ārlietu ministrs. "Nav nekādas "de facto" valsts kontroles pār likumu un kārtību."

Lavrovs piebilda, ka "toni nosaka" radikālais grupējums "Labējais sektors", kas izmantojot "terora un iebiedēšanas" metodes.

Vienlaikus viņš aicināja Eiropas Drošības un sadarbības organizāciju (EDSO) veikt izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kas bijuši snaiperi, kuri 25.februārī Kijevā šāva uz demonstrantiem un miličiem, noslepkavojot desmitiem cilvēku. Kā ziņots, Maskava, kas sākusi militāru agresiju pret Ukrainu, pēdējās dienās propagandas nolūkos cenšas izmantot nelikumīgi noklausīto telefonsarunu starp Eiropas Savienības (ES) augstāko pārstāvi Ketrinu Eštoni un Igaunijas ārlietu ministrs Urmasu Paetsu.

Šajā sarunā Paetss, atsaucoties uz Kijevā iegūto informāciju, stāstījis Eštonei, ka uz demonstrantiem un miličiem, domājams, šāvuši vieni un tie paši cilvēki.

Šīs sarunas nelikumīgi iegūtais ieraksts ticis publiskots tīmeklī, un Krievijas oficiālā propaganda to cenšas izmantot, lai protestētāju apšaušanā mēģinātu vainot opozīcijas līderus un radītu šķitumu, ka šādās domās ir arī ES amatpersonas.

Tajā pašā laikā Ukrainas parlamenta deputāts un milicijas ģenerālleitnants Genādijs Moskaļs, kurš pārstāv jaunajā valdošajā koalīcijā esošo partiju "Batkivščina" ("Tēvzeme"), paziņojis, ka, mēģinot apspiest protestus Kijevā, gāztā prezidenta Viktora Janukoviča režīms īstenojis vēl PSRS laikā izplānotās operācijas "Vilnis" ("Volna") un "Bumerangs" ("Bumerang").

Pirmā no šīm operācijām bijusi paredzēta masu nekārtību apspiešanai, un to īstenojusi Iekšlietu ministrija, bet otra bijusi pretterorisma operācija, un to savukārt īstenojis Ukrainas Drošības dienests (UDD), kas uzskatāms par PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) mantinieku.

Ukrainas neatkarības gados iepriekš vienu reizi tikusi īstenota tikai operācija "Vilnis", 2007.gadā Aipetri kalnā Krimā nojaucot Krimas tatāru patvaļīgi uzceltās būves. Līdz šim tā arī nav dots juridisks novērtējums šiem notikumiem, norādījis Moskaļs.

Operācija "Bumerangs" tā arī nav tikusi ne reizi īstenota, taču pret Janukoviča režīmu vērstās demonstrācijas devušas varasiestādēm iemeslu, pielietot PSRS VDK izplānotās metodes, intervijā laikrakstam "Zerkalo Ņedeļi" norādījis deputāts.

Viņš piebildis, ka īpašās operācijas laikā snaiperiem dota pavēle šaut ne tikai uz protestētājiem, bet arī uz miličiem. "Tika darīts viss konflikta eskalācijai, lai attaisnotu spēka pielietošanu "Eiromaidana" izklīdināšanai. Tūlīt pēc tam parādījās naidīgās prasības prezidentam no austrumu, dienvidu un Krimas apgabalu padomēm īstenot apņēmīgus pasākumus, rīkoties stingri utt. Tas ir, šīs lietas bija savstarpēji saistītas un precīzi izplānotas," atzinis Moskaļs.

Viņš piebildis, ka bijušas vairākas snaiperu grupas – UDD vienība "Alfa" un iekšlietu karaspēka vienība "Sokol" ("Vanags").

"Pavēli pielietot ieročus Iekšlietu ministrijas īpašo uzdevumu vienībām varēja dot tikai [bijušais iekšlietu ministrs Vitālijs] Zaharčenko, un viņš pats savā 20.februāra paziņojumā atzinies, ka devis tādu pavēli," norādījis deputāts.

Savukārt vienībai "Alfa" pavēli varējis dot vai nu bijušais UDD priekšnieks Aleksandrs Jakimenko vai arī viņa pirmais vietnieks.

"Tomēr atļauju uzsākt operācijas "Vilnis" un "Bumerangs" deva personīgi Janukovičs," uzsvēris Moskaļs.

Viņš noraidījis arī jaunā iekšlietu ministra Arsēna Avakova pieņēmumus, ka snaiperi esot pārstāvējuši kādu "trešo spēku", tas ir, bijuši no kādas ārvalsts.

"Manis publiskotajos dokumentos par spēka operāciju uzsākšanu nosauktas konkrētu Ukrainas īpašo uzdevumu vienību snaiperu grupas," uzsvēris deputāts. "Tur arī norādīti to dislokācijas punkti, atbildīgo uzvārdi, kas sakrīt ar pārtvertajām radio sarunām."

Kā norādījis Moskaļs, ir precīzi noskaidrots, ka laikā, kad tika slepkavoti cilvēki, kaujas pozīcijās atradās ukraiņu snaiperi.

"Kāpēc šīm snaiperu grupām nav atņemti ieroči, nav veiktas ballistiskās ekspertīzes, nav izņemta dokumentācija, kurā norādīts, kas tajā dienā saņēmis šautenes? Vairums no šiem tiešajiem pierādījumiem jau ir iznīcināts, lai gan tos varēja un vajadzēja dokumentēt," ir neizpratnē deputāts.

Komentāri 1
Jā, jāpirms 5 gadiem
krievijas vispār nav.
Nav tādas krievijas un arī krievu nav.