Lietuva svin Neatkarības atjaunošanas dienu, Mixnews.lv

Lietuva svin Neatkarības atjaunošanas dienu

фото

Pasaulē | 2014. gada 11. martā plkst. 10:11

Lietuva otrdien svin Neatkarības atjaunošanas dienu - 24.gadskārtu, kopš toreizējā Lietuvas Augstākā Padome jeb Atjaunotais Seims pieņēma aktu par valstiskās neatkarības atjaunošanu, ziņo LETA.

Iecerēts, ka pirmo reizi šajos svētkos Lietuvas vārds atskanēs no kosmosa. Viens no abiem pirmajiem Lietuvas nanopavadoņiem - "LitSat-1", kas februāra beigās tika palaists atklātā kosmosā, pārraidīs uz zemi trīs visas sabiedrības balsojumā izvēlētus vārdus lietuviešu valodā - "Lietuva mīl brīvību".

Teksta formā šos vārdus gan jau iepriekš uztvērušas satelītsakaru stacijas dažādās pasaules valstīs, bet otrdien, ja viss noritēs veiksmīgi, tie pirmo reizi izskanēs skaļi. Piedalīties šai kopīgajā mīlestības apliecinājumā aicināti visi interesenti. Misijas organizētāji jau saņēmuši videoierakstus, kuros šos vārdus kopīgi skandē skolasbērni, ārzemju lietuviešu kopienas un Lietuvas bruņoto spēku vienības. Paredzams, ka šim korim pievienosies arī Seima svinīgās sēdes dalībnieki un prezidente Daļa Grībauskaite.

Svētku pasākumi Viļņā sāksies ar ziedu nolikšanu pie pieminekļa "Vēsts" Neatkarības laukumā iepretī Seima ēkai. Pl.10 Lietuvas parlaments pulcēsies uz svinīgu sēdi, bet tieši pusdienlaikā, kā ik gadu šajā dienā, laukumā tiks uzvilkti triju Baltijas valstu karogi.

Karogu pacelšanas ceremonijai sekos Lietuvas Bruņoto spēku orķestra un Goda sardzes rotas svētku parāde Ģedimina prospektā.

Drīz pēc tam Viļņas katedrālē sāksies mise, pateicoties Dievam par valstij dāvāto brīvību.

Dienas vidū atvērto durvju stundās visi, kas vēlas, varēs apmeklēt Seima ēku, kur paredzētas radošās darbnīcas bērniem, dokumentālo filmu skate un pašdarbības kolektīvu koncerti.

Neatkarības atjaunošanas dienu noslēgs svētku koncerts Viļņas Katedrāles laukumā.

11.martam veltīti pasākumi šodien notiek visā Lietuvā.

"Lietuvas Republikas Augstākā Padome, pauzdama tautas gribu, nolemj un svinīgi pasludina, ka tiek atjaunota 1940.gadā svešu spēku apturētā Lietuvas valsts suverēno pilnvaru izpilde un no šā brīža Lietuva atkal ir neatkarīga valsts," teikts aktā "Par neatkarīgas Lietuvas valsts atjaunošanu", kas tika pieņemts vēlā 1990.gada 11.marta vakarā.

Komentāri