Baidens: ASV nopietni uztver NATO līguma 5.panta saistības (FOTO), Mixnews.lv

Baidens: ASV nopietni uztver NATO līguma 5.panta saistības (FOTO)

фото

Pasaulē | 2014. gada 19. martā plkst. 21:40

ASV ļoti nopietni vērtē savas saistības pret Baltijas valstīm saskaņā ar NATO līguma 5.pantu, trešdien Viļņā paziņojis ASV viceprezidents Džo Baidens pēc tikšanās ar Lietuvas prezidenti Daļu Grībauskaiti un Latvijas prezidentu Andri Bērziņu, ziņo LETA-ELTA.

Viņš uzsvēris, ka uz iespējamo agresiju pret sabiedrotajiem tiks dota stingra atbilde, un apstiprinājis, ka otrdien Varšavā notikušajās sarunās ar Polijas un Igaunijas prezidentiem pieminējis iespējamu ASV spēku rotāciju Baltijas reģionā un Polijā, kā arī gatavību pastiprināt NATO militāro mācību norisi Baltijā.

фото

фото

фото

ASV viceprezidents gan nav konkrētāk norādījis, kad šādi spēki varētu ierasties un cik lieli tie varētu būt.

"Saskaņā ar Vašingtonas līguma 5.pantu par kolektīvo aizsardzību mēs sniegsim visu nepieciešamo atbalstu savām NATO partnerēm, ja pret tām tiks vērsta agresija," uzsvēris Baidens.

"Gribu skaidri pateikt, ka mēs - gan ASV prezidents, gan es, gan visa nācija - pret saviem pienākumiem un saistībām izturamies ļoti nopietni. Nesen pastiprinājām ASV ieguldījumu Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misijā. Domāju, ka NATO valstis sniegs šiem mūsu pūliņiem papildu atbalstu. (..) Mēs spersim tālākus soļus militārās sadarbības paplašināšanai, ieskaitot lielāku ASV kontingentu šajās valstīs pēc rotācijas principa, kā arī mācībās un tā tālāk," viņš uzsvēris.

фото

фото

Kā norādījusi Lietuvas prezidente, tikšanās gaitā pārrunātas NATO kolektīvās aizsardzības garantijas, situācija Ukrainā un starptautiskās sabiedrības darbība miera saglabāšanai Eiropā.

"Mēs stingri nosodām Krievijas darbību. Uzskatām par nelikumīgiem Krimas referenduma rezultātus," viņa uzsvērusi, konstatējot, ka Krievija faktiski anektējusi Krimu.

фото

фото

Pēc Grībauskaites teiktā, tas rada tiešus draudus ne vien Ukrainai, bet visai starptautiskajai sabiedrībai. Runājot par reģiona drošību, viņa īpaši pieminējusi arī Krievijas rīkotās mācības Kaļiņingradas apgabalā. Lietuvas prezidente arī pateikusies ASV par operatīvu reakciju uz situāciju reģionā.

Kā atzinis Baidens, Krievija izvēlējusies rupja spēka ceļu, tomēr tā nevar apiet faktu, ka pasaule ir mainījusies un šādu rīcību neatzīst. Krievija spēlē tumšas spēles, kas to ved politiskā un ekonomiskā izolācijā, viņš piebildis.

"Šobrīd jautājums nav par to, ko ASV var izdarīt Baltijas valstu labā, bet ko mēs varam izdarīt visi kopā," sacījis ASV viceprezidents.

Baidens arī norādījis, ka šai situācijā jāņem vērā arī agrāk pieredzētās nopietnās mācības enerģētikā, tādēļ ir svarīgi domāt par piegāžu diversifikāciju. "Mēs atbalstām Eiropas Savienības (ES) centienus diversificēt energoresursu piegādes avotus un izmantot inovācijas enerģētikas nozarē, jo Krievija enerģētisko drošību izmanto kā ieroci savā agresīvajā cīņā," viņš uzsvēris.

Savukārt Andris Bērziņš pateicies ASV augstākajām amatpersonām - prezidentam un viceprezidentam - par aktīvo pozīciju, kas saistīta ar pēdējā laika notikumiem Ukrainā un Baltijas valstu drošību, par stingra atbalsta paušanu notikušajās telefonsarunās ar Baltijas valstu un Polijas prezidentiem, kā arī uzsvēris, ka tas ir bijis ļoti nozīmīgi Latvijas sabiedrībai un Baltijas valstīm kopumā.

Baidens otrdien Polijas galvaspilsētā tikās ar šīs valsts premjeru Donaldu Tusku, prezidentu Broņislavu Komorovski un Igaunijas prezidentu Ilvesu.

Foto: Valsts prezidenta kanceleja

Komentāri