Islāmistiem atkarota vēl viena Mali ziemeļu pilsēta, Mixnews.lv

Islāmistiem atkarota vēl viena Mali ziemeļu pilsēta

фото

Pasaulē | 2013. gada 25. janvārī plkst. 22:40

Francijas un Mali karavīri islāmistiem Mali ziemeļdaļā atkarojuši Hombori pilsētu, kas atrodas ceļā uz vienu no galvenajiem nemiernieku bastioniem - Gao, pavēstīja vietējie iedzīvotāji un drošības struktūru pārstāvji.

"Šobrīd Hombori atrodas maliešu un franču karavīri. Neviena islāmista šeit vairs nav," pastāstīja Hombori skolotājs. Mali drošības struktūru pārstāvis savukārt sacīja, ka karaspēks dodas tālāk uz Gao.

Hombori no Mali galvaspilsētas Bamako šķir 920 kilometri, bet no Gao - 200.

"Malieši un franči tagad kontrolē drošības situāciju Hombori. Situācija pie mums tagad tiešām ir mierīga," sacīja kāds cits vietējais iedzīvotājs.

Pērn novembrī Hombori tika nolaupīti divi francūži, un viņi joprojām atrodas nolaupītāju gūstā, ziņo LETA-AFP. Atbildību par nolaupīšanu uzņēmies teroristu grupējums ""Al Qaeda" islāma Magribā" (AQIM). Pilsēta vairāk nekā deviņus mēnešus atradusies Rietumāfrikas vienotības un džihāda kustības - AQIM atzara - kontrolē.

Kā ziņoja portāls Mixnews, krīze Mali aizsākās pirms gada, kad sacelšanos valsts ziemeļos sāka tuaregu nomadi, kas ilgstoši uzskatījuši, ka centrālā valdība pret viņiem izturas netaisnīgi. Armijas vadība valdībai savukārt pārmeta, ka tā pietiekami enerģiski nevēršas pret tuaregu dumpi, un Bamako martā sarīkoja apvērsumu.

Politiskā vakuuma rezultātā centrālā valdība zaudēja kontroli pār Mali ziemeļiem, kas nonāca nemiernieku rokās - ar tuaregu palīdzību varu tur pārņēma islāmistu grupējumi.

Tuaregu aprēķina alianse ar islāmistiem drīz vien izjuka, bet islāmistu grupējumi sāka pārvaldīt to kontrolē nonākušās teritorijas kā brutālu viduslaiku emirātu un ieviesa šariata likumus to radikālākajā formā.

Lai apturētu islāmistu karaspēka virzīšanos uz Mali dienvidiem, 11.janvārī konfliktā iesaistījās Francija. Sākotnēji franču kara aviācija īstenoja uzlidojumus islāmistu pozīcijām, bet tagad franču karavīri kopā ar Mali armiju piedalās arī sauszemes operācijās.

Foto: theaustralian.com.au

Komentāri