Studenti Taivānā iebrūk valdības ēku teritorijā, Mixnews.lv

Studenti Taivānā iebrūk valdības ēku teritorijā

фото

Pasaulē | 2014. gada 23. martā plkst. 19:31

Simtiem studentu svētdien iebrukuši Taivānas valdības ēku teritorijā, protestējot pret valdības ieceri ratificēt pretrunīgi vērtēto tirdzniecības līgumu ar Ķīnu.

Raidorganizācijas BBC žurnāliste no Taibei vēsta, ka protestētāji ar automašīnu izgāzuši vārtus un mēģinājuši ieņemt galveno ēku, kuru aizsargā policija.

Daļa studentu pagalmā sākuši tā dēvēto sēdošo demonstrāciju. Protestētāji nav mierā ar valdošās Gomindana partijas lēmumu noslēgt tirdzniecības līgumu ar Ķīnu, bažījoties, ka tas pakļaus Taivānu nevēlamam Ķīnas spiedienam.

Jau vēstīts, ka cita studentu grupa jau kopš otrdienas okupējusi parlamenta lielo zāli.

Ķīna ir Taivānas lielākais tirdzniecības partneris.

Tirdzniecības līgums ilgu laiku bija iestrēdzis parlamentā, bet pagājušo pirmdien pārvarēja pirmo šķērsli ratifikācijas procesā, kad to apstiprināja apvienotā komiteja, neskatoties uz opozīcijas bažām, ka tas var kaitēt mazajiem uzņēmumiem un Taivānas ekonomikai.

Minētais dokuments ir viens no līgumiem, par kuru abas valstis vienojušās, pamatojoties uz 2010.gadā noslēgto Bāzes vienošanos par ekonomisko sadarbību. Šis līgums tika raksturots kā drosmīgs solis centienos panākt izlīgumu abu valstu starpā, tomēr kritiķi uzskata, ka tas apdraud Taivānas neatkarību.

1949.gadā, kad Ķīnas Republikas valdība zaudēja komunistiem pilsoņkarā un aizbēga uz Taivānas salu, "de facto" radās divas ķīniešu valstis. Komunistiskā Ķīna nosauca sevi par Ķīnas Tautas Republiku, bet ķīniešu nacionālistu valdība Taivānā turpināja dēvēt sevi par Ķīnas Republiku. Ķīna joprojām uzskata Taivānu par daļu no savas teritorijas un pasludinājusi par mērķi atgūt zaudēto salu.

Attiecības Ķīnas un Taivānas starpā ir uzlabojušās kopš 2008.gada, kad par prezidentu kļuva Pekinai draudzīgās Gomindana partijas pārstāvis Ma Jindzju.

Kopš tā laika ir parakstītas vairākas vienošanās, kas skar plašu nozaru spektru no tūrisma līdz sadarbībai finanšu un tieslietu jomā. Tomēr Ma ir tautā nepopulārs, un analītiķi prognozē, ka viņa partija zaudēs šogad gaidāmajās vēlēšanās.

Komentāri