Ķīnā tiesā divus tibetiešus par kūdīšanu uz aizdedzināšanos, Mixnews.lv

Ķīnā tiesā divus tibetiešus par kūdīšanu uz aizdedzināšanos

фото

Pasaulē | 2013. gada 26. janvārī plkst. 18:18

Ķīnā sestdien sāka tiesāt tibetiešu mūku un viņa brāļadēlu par astoņu citu tibetiešu kūdīšanu uz aizdedzināšanos, protestējot pret Ķīnas varu Tibetā, atsaucoties uz Ķīnas plašsaziņas līdzekļiem ziņo aģentūra BNS.

40 gadus vecais mūks Lorangs Končoks un viņa 31 gadu vecais brāļadēls Lorangs Cerings tiek apsūdzēti par astoņu tibetiešu kūdīšanu uz aizdedzināšanos, no kuriem trīs pērn Ķīnas dienvidrietumu Sičuaņas provinces Abas apriņķī pēc aizdedzināšanās miruši, vēstīja Ķīnas valsts ziņu aģentūra "Sjiņhua".

Lorangs Končaks decembrī tika aizturēts Abas apriņķa Kirti budistu klosterī par mudināšanu uz šādiem protestiem. Mūks ir darbojies pēc dalailamas un viņa piekritēju norādījumiem, kā arī savervējis šādai darbībai savu brāļadēlu, tolaik ziņoja "Sjiņhua", atsaucoties uz mūka "atzīšanos un policijas izmeklēšanu".

Lorangs Končoks jau kopš 2009.gada nodevis informāciju par aizdedzināšanās gadījumiem "mediju sakaru komandai", kas saistīta ar "dalailamas grupējuma Tibetas neatkarības organizāciju", vēstīja "Sjiņhua". Viņš esot izmantojis savu stāvokli un ietekmi klosterī un bieži mudinājis citus aizdedzināties, apgalvojot, ka aizdedzināšanās nav pretrunā budistu mācībām un tās īstenotāji ir varoņi.

Valsts mediji šomēnes ziņoja, ka Ķīna apsūdzēs slepkavībā katru, kas tiks pieķerts tibetiešu aizdedzināšanās veicināšanā vai kūdīšanā uz to.

Protestējot pret Ķīnas varu Tibetā, kopš 2009.gada ir aizdedzinājušies vairāk nekā 90 tibetieši, no kuriem lielākā daļa ir miruši no apdegumiem. Šādi incidenti sevišķi bieži notika 2012.gada novembrī.

Pirmais zināmais šāda veida protests notika 2009.gada februārī, kad Kirti klostera mūks, turot dalailamas attēlu, aplējās ar eļļu un aizdedzinājās. Nākamā aizdedzināšanās notika 2011.gada martā, un pēc tam tās notika samērā bieži.

Ķīna ir paziņojusi, ka atbildība par aizdedzināšanos vilni jāuzņemas dalailamam, kas 1959.gadā pēc neveiksmīgas sacelšanās pret Ķīnas komunistu režīmu aizbēga no Tibetas uz Indiju. Ķīna uzstāj, ka tā neliedzot tibetiešiem praktizēt reliģiskos rituālus. Dalailama gan noliedz, ka viņš mudinātu tibetiešus uz aizdedzināšanos.

Ķīna ir okupējusi Tibetu no 1951.gada un daudzkārt apsūdzēta centienos izskaust tibetiešu kultūru, īstenojot politiskas un reliģiskas represijas, kā arī veicinot etnisko ķīniešu (haņu) migrāciju uz Tibetu.

Komentāri