Gazprom paaugstina gāzes cenu Ukrainai, Mixnews.lv

Gazprom paaugstina gāzes cenu Ukrainai

фото

Pasaulē | 2014. gada 3. aprīlī plkst. 16:25

Krievijas enerģētikas gigants "Gazprom" no šā gada aprīļa paaugstina gāzes cenu Ukrainai līdz 485 dolāriem (352,15 eiro) par 1000 kubikmetriem, ziņo LETA-ITAR-TASS/AFP.

Vēl otrdien "Gazprom" paziņoja, ka Ukraina tagad maksās 385,5 dolārus (279,59 eiro) par 1000 kubikmetru gāzes, salīdzinot ar iepriekš noteiktajiem 268,5 dolāriem (194,73 eiro).

Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs ceturtdien paziņoja, ka tiek atcelts 2010.gada 30.aprīļa valdības dekrēts, kas noteica 100 dolāru atlaidi par 1000 kubikmetru Ukrainai gāzes iepirkumos apmaiņā pret atļauju Krievijai izmantot Melnās jūras floti Sevastopolē.

Šāds lēmums nozīmē, ka "gāzes cena Ukrainai automātiski pieaug, un tā, sākot no aprīļa, būs 485 dolāri par 1000 kubikmetriem," norādīja Millers. Tādējādi Ukrainai būs noteikta viena no Eiropā augstākajām cenām par Krievijas piegādāto gāzi.

Medvedevs arī norādīja, ka Krievija centīsies piedzīt kompensāciju no Ukrainas par atlaidi gāzes iegādei, kas tai tika piešķirta kopš 2010.gada.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins trešdien parakstīja likumu par vairāku līgumu laušanu ar Ukrainu, kas saistīti ar Krievijas Melnās jūras flotes atrašanos Krimā. Ar jauno likumu tiek lauzti vairāki 1997.gada līgumi par Melnās jūras flotes atrašanos Krimā, kā arī 2010.gada aprīlī Harkovā noslēgtā vienošanās, kas pagarināja flotes atrašanos Krimā uz 25 gadiem pēc 2017.gada apmaiņā pret atlaidēm gāzei 100 dolāru apmērā par 1000 kubikmetriem.

Tikmēr "Gazprom" ceturtdien arī pieprasīja Ukrainai nekavējoties atmaksāt parādu par gāzes piegādēm.

Ukrainas enerģētikas uzņēmumam ""Naftogaz" nekavējoties jāveic pasākumi, lai nomaksātu uzkrāto parādu," teikts "Gazprom" paziņojumā. "Pašreiz kopējais "Naftogaz" parāds pārsniedz 2,2 miljardus dolāru, iekļaujot martā veiktās piegādes."

"Tādēļ partneriem Ukrainā jāatrod nepieciešamie līdzekļi, lai nomaksātu parādu un veiktu pašreizējos maksājumus, jo sadarbība šajā jomā un arī citās jomās citādi nevar turpināties," Medvedevs norādīja Milleram. "Cilvēkiem, kuri pieņem lēmumus, tas būtu jāsaprot."

Krievija jau vairākkārt ir demonstrējusi gatavību izmantot gāzi kā ietekmes līdzekli konfliktos ar Ukrainu, kas joprojām ir atkarīga no Krievijas gāzes eksporta.

Komentāri