Afganistānā notiek prezidenta vēlēšanas, Mixnews.lv

Afganistānā notiek prezidenta vēlēšanas

фото

Pasaulē | 2014. gada 5. aprīlī plkst. 10:55

Afganistānā šodien notiek prezidenta vēlēšanas, kas aizsāks valsts vēsturē pirmo demokrātisko varas nodošanu no viena prezidenta nākamajam. Kopš ASV spēku vadītā iebrukuma 2001.gadā, kad tika gāzts talibu režīms, valsti vadījis Hamids Karzai - sākotnēji kā pagaidu valdības vadītājs, bet pēcāk kā prezidents divus pilnvaru termiņus. Viņš tika ievēlēts 2004.gadā, bet 2009.gadā Karzai tika pārvēlēts augstākajā amatā, ziņo LETA.

Saskaņā ar Afganistānas konstitūciju Karzai nav tiesību kandidēt uz prezidenta amatu trešo pilnvaru termiņu. Par Afganistānas prezidenta amatu sestdien sacentīsies astoņi kandidāti.

Trīs pretendenti jau izstājušies no cīņas, un divi no tiem pauduši atbalstu bijušajam ārlietu ministram Zalmai Rasulu, kurš tiek uzskatīts par vienu no favorītiem uz valsts galvas amatu.

Viens no bijušajiem kandidātiem, kas atbalsta Rasulu, ir prezidenta Karzai brālis Kajums. Tas raisījis runas, ka kādreizējais ārlietu ministrs ir arī paša Karzai atbalstītais kandidāts.

Par favorītiem cīņā par Afganistānas prezidenta krēslu tiek uzskatīti arī bijušais Pasaules Bankas tehnokrāts Ašrafs Hani un opozīcijas līderis Abdulla Abdulla, kurš kandidēja arī 2009.gada vēlēšanās. Par ietekmīgu kandidātu tiek uzskatīts arī džihādists un atzīts radikālā islāma pētnieks Abdula Rabs Rasuls Saijafs.

Pēdējo astoņu mēnešu laikā prezidenta amata kandidāti centušies panākt cilšu vecajo, reliģisko līderu un reģionu vadītāju atbalstu. Talibi tikmēr paziņojuši, ka plāno uzbrukt kandidātiem, vēlētājiem un vēlēšanu komisijas darbiniekiem.

Kopš priekšvēlēšanu kampaņas sākuma Afganistānā, jo īpaši Kabulā, būtiski pieaudzis vardarbības līmenis. Ar vēlēšanām saistītā vardarbībā nogalināti vismaz 15 cilvēki, liecina Neatkarīgās vēlēšanu komisijas apkopotie dati.

Komisija informē, ka drošības garantēšanā vēlēšanu dienā būs iesaistīti 352 000 Afganistānas drošības spēku karavīru, kā arī 50 000 jauniesaucamo.

NATO spēku karavīri solījuši atbalstīt vietējos spēkus, ja šāds lūgums tiks saņemts. Lai gan balsstiesības piedalīties gaidāmajās vēlēšanās ir aptuveni 12 miljoniem cilvēku, līdz šim izdalīti vairāk nekā 18 miljoni vēlētāju kartīšu, kas būtiski palielina pārkāpumu risku.

Kopš pagājušā gada izdoti 3,5 miljoni jaunu vēlētāju kartīšu, no tām 35% izdotas sievietēm. Vēlēšanu materiāli no 34 provinču galvaspilsētām nogādāti 398 rajonos, tostarp dažos ļoti nedrošos apvidos, pavēstīja komisijas pārstāvis Nūrs Muhameds Nūrs.

Vēlēšanu materiālu nogādāšanai attālākajos apgabalos iznomāti 3200 mūļi un ēzeļi.

Šī būs pirmā reize, kad Afganistāna rīkos vēlēšanas bez tiešas ārvalstu palīdzības. No brīvu un godīgu vēlēšanu norises atkarīga miljardos dolāru mērāmā ārvalstu palīdzība.

Amatpersonas informē, ka 6423 vēlēšanu iecirkņi vēlēšanu dienā būs "atvērti un pilnībā darbosies", bet 700 iecirkņi drošības apsvērumu dēļ nevērs savas durvis vēlētājiem.

Vēlēšanu norisi galvenokārt finansē starptautiskā sabiedrība ar ANO starpniecību, un finansējuma apmērs pārsniedz 130 miljonus dolāru.

Vēlētāji savu balsi var nodot jebkurā vēlēšanu iecirknī visā valstī. Lai izvairītos no krāpniecības, katra vēlētāja pirksts tiks iezīmēts ar nenomazgājamu tinti.

Sieviešu kārtas vēlētāju pārbaudēs tiks iesaistītas ap 13 000 drošības spēku sastāvā esošo sieviešu. Balsu skaitīšana sāksies dienu pēc vēlēšanām un ilgs līdz 20.aprīlim.

Ja neviens kandidāts nebūs izcīnījis absolūto vairākumu, tie divi pretendenti, kuri būs saņēmuši vislielāko balsu skaitu, sacentīsies otrajā kārtā 28.maijā.

2009.gada Afganistānas prezidenta vēlēšanās, izskanot apsūdzībām krāpšanā, galīgo vēlēšanu rezultātu izziņošana tika aizkavēta par vairākām nedēļām.

5.aprīlī notiks arī provinču padomju vēlēšanas. 20% no 458 vietām 34 provincēs rezervētas sievietēm. Uz vietām provinču padomēs kandidē 2713 cilvēki - 2406 vīrieši un 308 sievietes.

Komentāri