Prese: Bailēs no politiskas vajāšanas ASV bezpeļņas organizācijas pārceļ darbiniekus no Krievijas uz Lietuvu, Mixnews.lv

Prese: Bailēs no politiskas vajāšanas ASV bezpeļņas organizācijas pārceļ darbiniekus no Krievijas uz Lietuvu

фото

Pasaulē | 2013. gada 30. janvārī plkst. 10:52

ASV bezpeļņas organizācijas "National Democratic Institute" (NDI) un "International Republic Institute" (IRI) ir slēgušas savas nodaļas Krievijā un aizvedušas tur strādājošos Krievijas pilsoņus un viņu ģimenes uz Lietuvu, baidoties no politiskas vajāšanas, ziņo BNS-INTERFAX, atsaucoties uz laikrakstu "Kommersant".

Ir aizvesti septiņi štata darbinieki, tai skaitā filiāļu vadītāji Tamerlans Kurbanovs un Natālija Budajeva.

"NDI atstāja Krievijā tikai grāmatvedi, kas strādā pēc pilnvaras un pilda minimālo funkciju - sastāda finanšu atskaites. Tomēr tagad NDI vadība nopietni bažījas arī par viņa likteni," sacīja viens no Krieviju atstājušajiem darbiniekiem, kas vēlējās saglabāt anonimitāti.

Viņš pastāstīja, ka pēc likumu pieņemšanas, kas sarežģī bezpeļņas organizāciju darbību, NDI un IRI nodaļu vadītājus bieži apmeklēja Federālā drošības dienesta (FDD) darbinieki.

"Mēs strādājām pieaugošas nervozitātes apstākļos. Centrālajā birojā ASV zināja, ka šeit pastiprinās naidīga gaisotne. Ņemot vērā to, ka mums neļauj strādāt, viņi nolēma slēgt Krievijas nodaļu. Zinot, ka mums draudēts ar apsūdzībām valsts nodevībā, vadība ierosināja aizbraukt un organizēja pārcelšanos uz Lietuvu," laikrakstam pavēstīja ziņu avots vienā no šīm organizācijām.

Galvenais pamats bažām par NDI un IRI darbinieku likteni bija grozījumi Krievijas Kriminālkodeksa pantos par valsts nodevību un spiegošanu. Krievijas parlamenta apakšpalāta Valsts dome pieņēma šos grozījumus pērnā gada rudenī.

Saskaņā ar šiem grozījumiem personai, kas "sniegusi konsultatīvu palīdzību ārvalstu organizācijai", var draudēt cietumsods līdz 20 gadiem, ja tiek pierādīts, ka šī organizācija veikusi "darbību, kas vērsta pret Krievijas drošību".

"Kommersant" ziņoja, ka NDI un IRI darbinieki no Krievijas pašlaik atrodas Viļņā.

"Lietuvas varas iestādes risina jautājumu par darba vīzas piešķiršanu. Tomēr mēs bažījamies, ka tās negribēs to darīt, lai nerastos jauns konflikts ar Krieviju, no kuras tās pērk gāzi," laikrakstam sacīja šo organizāciju darbinieki.

Ja Lietuva nepiešķirs šo vīzu, no Krievijas aizbraukušie NDI un IRI darbinieki ir gatavi apsvērt iespēju lūgt politiskā bēgļa statusu citās Eiropas Savienības (ES) valstīs.

NDI ir bezpeļņas bezpartejiska organizācija, kas cenšas atbalstīt un stiprināt demokrātiskās institūcijas pasaulē ar pilsoņu piedalīšanos, atklātību un atbildību valsts pārvaldē.

IRI ir bezpeļņas bezpartejiska organizācija, kas veicina brīvību un demokrātiju pasaulē, attīstot politiskās partijas, pilsoniskās institūcijas, atklātas vēlēšanas, demokrātisku parvaldību un likuma varu.

Foto: no vietnes bestmaps.ru

Komentāri