Breivīks sūdzas par spīdzināšanu, Mixnews.lv

Breivīks sūdzas par spīdzināšanu

фото

Pasaulē | 2013. gada 31. janvārī plkst. 22:20

Norvēģu ekstrēmists Anderss Bērings-Breivīks, kurš šobrīd izcieš 21 gada cietumsodu par 77 cilvēku noslepkavošanu, valdībā iesniedzis oficiālu sūdzību par apstākļiem cietumā, kas, pēc viņa domām, esot pielīdzināmi "smagai spīdzināšanai," ziņo LETA-AFP.

Savā sūdzībā tieslietu ministram un cietuma vadībai Bērings-Breivīks sūdzas par to, ka pārāk ilgi ticis turēts izolētībā.

Drošības apsvērumu dēļ 33 gadu vecais ieslodzītais tiek turēts atstatus no pārējiem cietumniekiem. Bēringa-Breivīka kamerai ir atsevišķs pagalms, kur viņam atļauts uzturēties stundu dienā.

Bērings-Breivīks nav apmierināts arī ar piedāvāto aktivitāšu klāstu, neskaitāmajām pārmeklēšanām, kā arī "teju pilnīgo" pašizpausmes aizliegumu, kas saskaņā ar viņa advokāta teikto, pārkāpj Norvēģijas likumus, kas aizliedz spīdzināšanu.

"Lai arī kādu noziegumu cilvēks būtu pastrādājis, nevajadzētu bez attaisnojuma pakļaut viņu pazemojošai attieksmei. Pastāv noteikumi attiecībā uz ieslodzīšanu un tiem būtu jāattiecas uz visiem," uzsver notiesātā advokāts Tords Jordets.

Atgādinām, ka aizvadītajā novembrī masu slaktiņa sarīkotājs Norvēģijas ieslodzījuma vietu pārvaldei nosūtīja 27 lapaspuses garu vēstuli, sūdzoties, ka viņam tiek pasniegta auksta kafija, par maz sviesta un vēl visādi citādi pārkāptas viņa cilvēktiesības. Taču pēc šīs vēstules veikti vien nebūtiski uzlabojumi, apgalvo Bēringa-Breivīka advokāts.

2011.gada 22.jūlijā Bērings-Breivīks sarīkoja sprādzienu Norvēģijas valdības ēku kvartālā Oslo centrā, nogalinot astoņus cilvēkus, bet pēc tam devās uz Ūteijas salu, kur Darba partijas jauniešu organizācijas vasaras nometnē nošāva 69 cilvēkus - pārsvarā pusaudžus, no kuriem jaunākā nule kā bija nosvinējusi 14.dzimšanas dienu.

Pagājušā gada 24.augustā Oslo tiesa atzina Bēringu-Breivīku par vainīgu 77 cilvēku slepkavībā, piespriežot viņam maksimāli iespējamo 21 gadu cietumā ar iespēju soda termiņu pagarināt, ja pēc tā izciešanas viņš tiks atzīts par joprojām bīstamu sabiedrībai.

Tiesas pieci tiesneši vienbalsīgi Bēringu-Breivīku atzina par pieskaitāmu, uz ko bija uzstājis arī viņš pats, lai gan prokuratūra lūdza atzīt viņu par psihiski slimu un nozīmēt piespiedu ārstēšanu slēgta tipa iestādē.

Sagaidāms, ka lielāko daļu cietumsoda Bērings-Breivīks izcietīs Ilas cietumā, kas atrodas netālu no Oslo.

Foto: zdravbyd.livejournal.com, vesti.ru

Komentāri