Londona: Francijai piegādātajā zirgu gaļā atklāts kaitīgs medikaments, Mixnews.lv

Londona: Francijai piegādātajā zirgu gaļā atklāts kaitīgs medikaments

фото

Pasaulē | 2013. gada 14. februārī plkst. 15:41

Zirgu kautķermeņos, kas no Lielbritānijas eksportēti uz Franciju, atklāts veterinārais medikaments fenilbutazons, kas var būt kaitīgs cilvēka veselībai. To ceturtdien pavēstīja Lielbritānijas lauksaimniecības ministrs Deivids Hīts, ziņo LETA-AFP.

Taču šis medikaments, kas cilvēku organismā retos gadījumos var izraisīt nopietnus asinsrades traucējumus, nav konstatēts uzņēmuma "Findus" produktos.

Lielbritānijas Pārtikas drošības aģentūra (FSA) pārbaudījusi 206 Lielbritānijā nokautu zirgu kautķermeņus. Astoņos gadījumos kautķermeņos atklāts šis medikaments, parlamentā skaidroja ministrs.

"Trīs kautķermeņi Francijā nonākuši pārtikas ķēdē. Atlikušie pieci pārtikas ķēdē nav nonākuši," sacīja Hīts. "FSA sadarbojas ar Francijas varasiestādēm, cenšoties atsaukt gaļu no pārtikas ķēdes."

Tikmēr FSA izplatītā informācija liecina, ka pārtikas ķēdē, iespējams, nonākuši pat seši kautķermeņi, kuros atklāts cilvēku veselībai kaitīgais veterinārais medikaments.

Skandāls izcēlās 15.janvārī, kad Īrijā regulāro pārbaužu laikā īru un britu uzņēmumu izgatavoto liellopu gaļas burgeru sastāvā tika konstatēta zirgu gaļa. Šie burgeri tika pārdoti lielveikalu ķēdēs, tostarp "Tesco" veikalos.

Pagājušajā nedēļā saldēto pārtikas produktu uzņēmuma "Findus" Lielbritānijas filiāle sāka no tirdzniecības atsaukt liellopu gaļas lazanju. Šāds lēmums tika pieņemts, balstoties uz piegādātāja - franču uzņēmuma "Comigel" - sniegto informāciju par veiktajām pārbaudēm, kuras uzrādīja, ka produkti satur 60% līdz pat 100% zirgu gaļu. Arī Šveicē tirdzniecības tīklā "Coop" ar šo preču zīmi pārdotajās un "Comigel" izgatavotajās lazanjās atklāta zirgu gaļa.

Tāpat arī Francijā un Šveicē saldētās lazanjās atklāta zirgu gaļa, bet Zviedrijā, Nīderlandē un Vācijā no veikalu plauktiem izņemti tūkstošiem maltīšu, kuru sastāvā, iespējams, ir zirgu gaļa, kas nav norādīta uz iepakojuma.

"Comigel" savu vainu notikušajā noliedz, skaidrojot, ka uzņēmums gaļu caur savu filiāli Luksemburgā iepircis no franču uzņēmuma "Spanghero". Savukārt "Spanghero" uzstāj, ka tam gaļu piegādājušas divas lopkautuves no Rumānijas. Arī tās savu vainu neatzīst.

Tikmēr vairāki mediji kā iespējamo vaininieku min nīderlandiešu uzņēmēju, kompānijas "Draap Trading Ltd" vadītāju Janu Fasenu. Viņš britu laikrakstam "The Guardian" apstiprinājis, ka no divām Rumānijas lopkautuvēm iepircis zirgu gaļu un pārdevis to franču uzņēmumiem, taču noliedzis, ka gaļa būtu tikusi kļūdaini marķēta.

"Mēs to pārdevām "Spanghero" Francijā, kā arī klientiem Beļģijā un Holandē. Gaļa tika pārdota kā zirgu gaļa. Par to nav jautājumu," skaidroja uzņēmējs. "Kāds pieļāvis kļūdu, un tie noteikti neesam mēs."

Arī Rumānija vairākkārt noliegusi, ka notikušajā vainojami tās uzņēmumi. Kopumā skandālā iesaistīti astoņu dalībvalstu uzņēmumi un lopkautuves.

Mixnews.lv jau ziņoja, ka saistībā ar zirgu gaļas skandālu Brisele aicinājusi visas dalībvalstis, sākot no 1.marta, trīs mēnešus izlases kārtībā veikt DNS pārbaudes pārstrādātas liellopu gaļas produktiem.

"Šis ir Eiropas mēroga jautājums, kam nepieciešams Eiropas mēroga risinājums," pēc tikšanās ar Lielbritānijas, Francijas un citu skandāla skarto valstu ministriem norādīja ES veselības un patērētāju politikas komisārs, piebilstot, ka jāpārbauda būtu arī zirgu gaļa, vai tā nesatur veterināro medikamentu fenilbutazonu.

"Runa ir par kādu pārtikas piegādes ķēdē, kas pārdod zirgu gaļu kā liellopu gaļu un, to darot, gūst peļņu negodīgā veidā," atzīmēja komisārs. "Nevienam nav tiesību par liellopu gaļu uzdot produktu, kurā nav liellopa gaļas," piebilda Borgs. "Kāds tiks saukts pie atbildības, pat pie kriminālatbildības."

Ceturtdien publiskotajā Lielbritānijas parlamenta ziņojumā secināts, ka atklājumi šajā skandālā, visticamāk, ir tikai aisberga redzamā daļa. Kā norādīja Pārtikas un lauksaimniecības komitejas priekšsēdētāja Ena Makintoša, skandāla apmērs ir pārsteidzošs.

"Lielbritānijā un Eiropas Savienībā nešaubīgi klajā nāks arvien jauni atklājumi," prognozēja politiķe.

"Lai gan jautājums galvenokārt ir par pārtikas marķēšanu, pazīmes par krāpšanu lielā apmērā liecina, ka jau tagad jāievieš pasākumi, lai nepieļautu, ka pārtikas ķēdē nonāk šāda gaļa," teikts Lielbritānijas parlamenta komitejas ziņojumā.

Tajā norādīts, ka "Tesco" un citi mazumtirgotāji pievīluši savus klientus, pārdodot produktus, kuru patiesais sastāvs neatbilst marķējumā norādītajam. Skandāls raisījis ne vienu vien jautājumu par Eiropas pārtikas piegāžu tīkla drošību.

Tonio Borgs trešdien uzsvēra, ka aizdomas krīt uz visiem uzņēmumiem, kas izplatīja zirgu gaļas produktus, neuzrādot īsto izstrādājuma sastāvu.

Tikmēr Lielbritānijas parlamenta ziņojumā secināts, ka pastāv nopietnas aizdomas, ka zirgu gaļa apzināti tikusi uzdota par liellopu gaļu. Lai gan zirgu gaļa vēl neapdraud patērētāju veselību, atbildīgie dienesti pauduši satraukumu, ka gaļa varētu saturēt veterināro medikamentu fenilbutazonu, kas bieži tiek izmantots zirgu ārstēšanā.

Foto: no vietnēm torontosun.com, bohuslaningen.se

Komentāri