Vācijā veidos Hitlera bunkura kopiju, Mixnews.lv

Vācijā veidos Hitlera bunkura kopiju

фото

Pasaulē | 2015. gada 10. janvārī plkst. 19:23

Oberhauzenē izvietotais spiegošanas muzejs "Top Secret" iecerējis no jauna daļēji uzbūvēt bunkuru kompleksu, kurā savas pēdējās dienas aizvadīja nacistiskās Vācijas vadonis Ādolfs Hitlers, ziņo LETA-THE LOCAL.

"Mēs esam tikai plānošanas stadijā, pie tā strādā arhitekti," ceturtdien tīmekļa izdevumam "The Local" sniegtajā intervijā pastāstīja muzeja direktors Ingo Mersmans, kurš gan cer, ka "fīrera" bunkura makets apmeklētājiem būs pieejams jau šī gada vasarā.

Mersmans iecerējis rekonstruēt piecas no Hitlera bunkura telpām - divas paša nacistu vadoņa istabas, viņa sekretāres biroju, radiosakaru telpu un Hitlera personīgā ārsta doktora Morela kabinetu.

"Mēs vēlamies, lai tā būtu izglītojoša pieredze, lai ģimenes vai skolēnu grupas var apskatīt, kā tas patiesībā bija, izjust šaurās telpas un bunkura mitrumu. Mēs vēlamies to rekonstruēt, lai parādītu cilvēkiem," norādīja Mersmans.

"Top Secret" sevi raksturo kā muzeju ģimenēm ar interaktīvām ekspozīcijām par spiegošanu. Pirms dažiem gadiem tas izpelnījās ievērību ar islāmistu teroristiskā grupējuma "Al Qaeda" bijušā līdera Osamas bin Ladena pēdējā patvēruma rekonstrukciju.

Tajā pašā laikā muzejā aplūkojami arī Džemsam Bondam veltīto filmu rekvizīti.

No jauna izbūvējamā Hitlera bunkura sienas atšķirībā no oriģināla tomēr nerotās "fīrera" portreti. Tos aizstās melni, tukši rāmji. "Mēs noteikti nevēlamies rekonstruēt vietu cilvēkiem, kas nomaldījušies un joprojām viņu uzskata par varoni, ko apciemot svētceļojumā," uzsvēra muzeja direktors.

Īstais Hitlera bunkurs, kas atradās Berlīnē starp Potsdamas laukumu un Brandenburgas vārtiem, tika sagrauts 1947.gadā un aizbērts ar paša gruvešiem. Tagad tā vietā atrodas autostāvvieta, bet vienīgais, kas liecina par tā kādreizējo atrašanās vietu, ir informatīvs plakāts, uz kura sniegti vēsturiskie fakti un attēlots aptuvens bunkura plāns. Vācija cenšas ar nacistiem saistītus objektus padarīt pēc iespējas nepamanāmākus, lai tie nekļūtu par neonacistu pielūgsmes vietām.

Tomēr šī nav pirmā reize, ka kāds Vācijas muzejs grasās Hitleru padarīt par savas ekspozīcijas sastāvdaļu. Kad Tiso kundzes muzejs paziņoja, ka savā Berlīnes filiālē gatavojas izstādīt Hitlera vaska lelli, tas daļā vācu sabiedrības izraisīja sašutumu.

Kad Tiso muzejs no saviem plāniem neatkāpās, jau otrais jaunās ekspozīcijas apmeklētājs ar saucieniem "Nekad vairs karu!" atstāja "fīreru" bez galvas.

Tomēr Mersmanu tas nebiedē.

"Ir liela interese par šīm lietām. Ļaudis vēlas to redzēt," uzsver muzeja direktors.

Lai gan paredzēts, ka Hitlera bunkurs būs muzeja pastāvīgās ekspozīcijas sastāvdaļa, apmeklētājiem tā aplūkošanai papildus 12,5 eiro, kas jāmaksā par muzeja biļeti, nāksies šķirties no vēl trim eiro.

Komentāri