Svētdien Kiprā notiek prezidenta vēlēšanas, Mixnews.lv

Svētdien Kiprā notiek prezidenta vēlēšanas

фото

Pasaulē | 2013. gada 16. februārī plkst. 20:56

Svētdien Kiprā notiek prezidenta vēlēšanas, kuru pirmajā kārtā, domājams, uzvarēs Nikoss Anastasids, kurš pārstāv šobrīd opozīcijā esošo labējo partiju "Demokrātiskā apvienība" (DISY), ziņo LETA-AFP.

Analītiķi uzskata, ka 66 gadus vecais Anastasids var gūt galīgo uzvaru jau pirmajā kārtā, ja par viņu balsos arī centriski labējās "Demokrātiskās partijas" (DIKO) atbalstītāji un vispārējā vēlētāju aktivitāte nebūs liela, mājās paliekt tiem kipriešiem, kas vīlušies politikā. Tādējādi panākumus negūtu marginālās partijas, kuras var cerēt uz tā dēvētajiem protesta balsotājiem.

"Es aicinu jūs dot man stipru mandātu," savā pēdējā kampaņas mītiņā uzsvēra Anastasids. "Panākumi pirmajā kārtā ir tas, kas valstij nepieciešams, lai jau no pirmdienas es varu ķerties pie finanšu sistēmas stabilizācijas."

DIKO gan izteikusi oficiālu atbalstu Anastasidam, taču daļai partijas atbalstītājus nav pieņemama DISY kandidāta samiernieciskā nostāja pret sarunām ar Kipras turkiem.

Anastasida tuvākais sāncensis ir neatkarīgais kandidāts Stavrs Malass, kuru atbalsta šobrīd valdošā komunistiskā "Progresīvā darbaļaužu partija" (AKEL), taču labējo kandidāts 45 gadus veco Lielbritānijā izglītību guvušo ārstu aptaujās apsteidz par 20%.

Anastasids bauda arī lielākas Eiropas Savienības (ES) simpātijas, jo viņš tiek uzskatīts par uzticamāku partneri finanšu jautājumos. Arī viņa nostāja Kipras apvienošanas jautājumā ir elastīgāka, nekā pārējiem pretendentiem uz prezidenta krēslu.

Tomēr pirmais nākamā prezidenta uzdevums būs vienoties ar tā dēvēto troiku - Eiropas Komisiju (EK), Eiropas Centrālo banku (ECB) un Starptautisko Valūtas fondu (SVF) - par 17 miljardus eiro lielo aizdevumu, kas nepieciešams Kipras banku un valsts finanšu sistēmas glābšanai.

Malass, kurš ir pārliecināts, ka iekļūs vēlēšanu otrajā kārtā, pārspējot bijušo ārlietu ministru Georgu Lilikasu, uzstāj, ka EK, ECB un SVF pieprasītie taupības pasākumi esot "jāmīkstina".

Savukārt Lilikass vispār noraida starptautisko aizņēmumu, norādot, ka tas novedīšot valsts ekonomiku lejupslīdes spirālē. Tā vietā viņš piedāvā uzsākt Kipras šelfā uzieto dabasgāzes iegulu iepriekšējo izpārdošanu, un iestājas arī par ES ar Turciju uzsākto iestāšanās sarunu bloķēšanu, kamēr netiks atrisināts Kipras jautājums.

Atgādinām, ka Kipra ir sadalīta kopš 1974.gada, kad Turcijas karaspēks okupēja salas ziemeļu trešdaļu, reaģējot uz toreizējās Atēnu militārās huntas atbalstīto apvērsumu, kura mērķis bija apvienošanās ar Grieķiju.

Pašlaik Kipras ziemeļdaļā joprojām uzturas vismaz 30 000 vīru liels Turcijas militārais kontingents, un Ankara pašpasludinātajai turku republikai sniedz ekonomisko atbalstu.

Vēlēšanu iecirkņi durvis svētdien vērs 7:00, bet darbu beigs 18:00. Vēlēšanu rezultāti sagaidāmi jau ap 20:30.

Foto: ellada-russia.ru, wallpaperscraft.ru

Komentāri