Pasaules Veselības organizācija mudina aktīvāk cīnīties pret hepatītu B, Mixnews.lv

Pasaules Veselības organizācija mudina aktīvāk cīnīties pret hepatītu B

фото

Pasaulē | 2015. gada 16. martā plkst. 16:48

Pasaule var uzvarēt aknas bojājošo hepatītu B, kas izraisa 650 000 nāves gadījumu gadā, paziņojusi Pasaules Veselības organizācija (PVO), publicējot slimības apkarošanas vadlīnijas, ziņo LETA-AFP.

"Vīrushepatīts noteikti ir endēmija, pandēmija, taču tā ir klusa," sacīja PVO HIV/AIDS departamenta vadītājs Gotfrīds Hirnšals.

Ja tiktu nodrošināts, ka visi bērni un riska grupas tiek vakcinētas un inficētie pienācīgi ārstēti, slimība pasaulē izzustu "10 līdz 20 gadu laikā," norādīja Hirnšals.

PVO jau sen aicina vakcinēt visus jaundzimušos pret bīstamo vīrusu, kuru var iegūt no inficētas mātes. Ar hepatītu B var inficēties arī saņemot nedrošas medicīniskas injekcijas, lietojot narkotikas vai neaizsargāta dzimumakta laikā. Bērns, kas saņēmis vakcīnu, vairāk nekā 90 procentos gadījumu ir pasargāts no vīrusa visu mūžu.

Patlaban visā pasaulē apmēram 80 procenti bērnu tiek vakcinēti, bet 240 000 cilvēku joprojām dzīvo ar hronisku hepatītu B.

Viņiem visiem agri vai vēlu būs nepieciešama ārstēšana un trešdaļai attīstīsies nāvējoša ciroze un aknu vēzis, pavēstīja Hirnšals.

Lielākais inficēšanās gadījumu skaits ir Āfrikā un Āzijā. Rietumāfrikas valstīs ar šo vīrusu hroniskā formā dzīvo astoņi procenti cilvēku, bet Eiropā un Ziemeļamerikā tie ir tikai divi procenti.

Vakcinēšana, īpaši pirmās devas saņemšana 24 stundu laikā pēc piedzimšanas, izrādījusies ārkārtīgi efektīva Ķīnā, kura pēdējos 20 gados samazinājusi inficēto skaitu no astoņiem līdz vienam procentam, pastāstījis PVO Globālās Hepatīta programmas vadītājs Stefans Viktors.

Pasaulē vakcīnu tūlīt pēc piedzimšanas saņem tikai 50 procenti bērnu. Vismazāk bērnu šo vakcīnu saņem Āfrikā, kur veselības aprūpes sistēmas ir vājākas un sievietes dzemdē mājās.

"Mums ir vairāk jāvakcinē tūlīt pēc dzimšanas," paziņoja PVO pārstāvis, uzsverot, ka viena vakcīna izmaksā tikai 20 centu.

PVO jaunās slimības apkarošanas vadlīnijas cenšas palīdzēt valstīm, kuras cieš vissmagāk, kā arī cilvēkiem, kuri dzīvo ar hronisku B hepatītu un cenšas novērst aknu cirozes un aknu vēža attīstību.

Vadlīnijās aicināts veikt vienkāršus testus, lai noteiktu slimības stadiju un saprastu, kuriem pacientiem vajadzīga ārstēšana un regulāra novērošana, lai savlaicīgi atklātu aknu vēzi.

Tāpat dokumentā ieteikts lietot divus "drošus un ļoti efektīvus" medikamentus - tenofoviru un entekaviru hroniska hepatīta B ārstēšanai. Zāles ir plaši pieejamas lētākās formās un tās var maksāt pat tikai piecus ASV dolārus mēnesī, norādīja Viktors.

"Daudziem cilvēkiem ārstēšana ilgst visu mūžu, un ir svarīgi, lai pacientiem zāles ir pieejamas par zemāko iespējamo cenu," sacīja Viktors.

Komentāri