Lietuvā jau šogad būs divi iesaukumi armijā, Mixnews.lv

Lietuvā jau šogad būs divi iesaukumi armijā

фото

Pasaulē | 2015. gada 26. martā plkst. 18:10

Lietuvai atgriežoties pie obligātā karadienesta, pirmais iesaukums jāveic jau augustā un septembrī, bet otrais varētu notikt novembrī un decembrī, sacījis Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas priekšsēdētājs Artūrs Paulausks, ziņo LETA.

Pirmajā reizē tiktu iesaukti aptuveni 1600 cilvēki, otrajā - vēl 1400. Trešdien komiteja slēgtā sēdē uzklausīja informāciju par Lietuvas Bruņoto spēku vienību komplektācijas līmeni, rezerves vienību struktūru, rezervju gatavošanu un gatavību pāriet uz obligāto karadienestu.

Kā norādījis Paulausks, visi iesaucamā vecuma pilsoņi ierakstīti reģistrā, no kura pēc noteiktas formulas tiks izveidoti seši saraksti atsevišķiem reģioniem. No šiem sarakstiem tiks atlasīti iesaucamie, ņemot vērā visus likumu grozījumus un visus noteikumus par atbrīvošanu no dienesta.

"Kā vienojāmies, tiks iesaukti [jaunieši] vecumā no 19 līdz 26 gadiem, pieļaujot izņēmumus tikai studentiem un [cilvēkiem, uz kuriem attiecas] dažādas sociālās garantijas, kā to ierosinājuši Seima deputāti," viņš piebildis.

Pēc Paulauska teiktā, viņam nav pieņemami priekšlikumi iesaukt karadienestā, piemēram, tiesātas personas vai bezdarbniekus. "Ne jau pēc tādiem principiem jāveido armija," sacījis Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas vadītājs.

Atbildot uz žurnālistu jautājumiem, viņš apliecinājis, ka saskaņā ar Lietuvas konstitūciju armijā netiek iesaukti ne Seima, ne pašvaldību padomju deputāti.

Paulausks arī pastāstījis, ka attiecībā uz obligāto karadienestu saņemti daudzi priekšlikumi, kas šobrīd vēl ir projekta stadijā. Sēdē panākta vienošanās ar Aizsardzības ministrijas pārstāvjiem izveidot kopīgu darba grupu, kura izstrādātu integrētu likumprojektu, kas pēc nedēļas tiktu apspriests komitejā un tad iesniegts Seimam.

LETA jau ziņoja, ka Lietuvas Seims pagājušajā nedēļā īpašas steidzamības kārtā pieņēma likumu, kas paver iespēju piecu gadu laikā ik gadus uz deviņiem mēnešiem iesaukt dienestā 3000 līdz 3500 cilvēkus.

Vienlaikus parlaments pieņēma lēmumu uzdot valdībai jau līdz 1.maijam izstrādāt un iesniegt Seimam likumprojektu paketi par iesaukšanas kārtības pilnveidošanu un dažādām sociālajām garantijām iesaucamajiem, ieskaitot darba vietas saglabāšanu, kompensācijas darba devējiem, studiju maksas segšanu un citiem jautājumiem.

Iesaucamos domāts izraudzīt nejaušas atlases kārtībā. Šo procesu uzraudzītu īpaši izveidota komisija. Priekšroka tiks dota brīvprātīgajiem, un tikai tad, ja viņu nepietiks, sāksies obligātais iesaukums.

Komentāri