Pēc pusgadsimta pārtraukuma tiekas ASV un Kubas ārlietu ministri, Mixnews.lv

Pēc pusgadsimta pārtraukuma tiekas ASV un Kubas ārlietu ministri

фото

Pasaulē | 2015. gada 10. aprīlī plkst. 17:50

Pēc vairāk nekā 50 gadu pārtraukuma Panamā tikušies ASV un Kubas ārlietu ministri, ziņo LETA-REUTERS.

ASV valsts sekretāra Džona Kerija un Kubas ārlietu ministra Bruno Rodrigesa tikšanās ir pirmā abu valstu augstākā līmeņa diplomātu tikšanās, kopš ASV prezidents Baraks Obama un Kubas prezidents Rauls Kastro pagājušā gada decembrī paziņoja, ka centīsies panākt diplomātisko saišu atjaunošanu.

Diplomātu sarunas notika aiz slēgtām durvīm Panamas viesnīcā Obamas un Kastro tikšanās priekšvakarā, kas paredzēta Ameriku samitā.

Iepriekš ASV Valsts departaments rosināja Obamu izslēgt Kubu no terorismu sponsorējošo valstu saraksta, kas būtiski uzlabotu diplomātiskās attiecības un dotu iespēju abām valstīm atvērt savas vēstniecības Vašingtonā un Havanā.

Obama un Kastro iepriekš sarokojās Nelsona Mandelas piemiņas ceremonijā Johannesburgā 2013.gadā, un viņi ir runājuši par telefonu pirms decembra paziņojuma par apņemšanos panākt diplomātisko saišu atjaunošanu. Kaut arī tikšanās iezīmēs svarīgu robežzīmi, ņemot vērā, ka neviens Kubas līderis nevienu Ameriku samitu līdz šim nav apmeklējis, Kubai un ASV vēl stāv priekšā vēstniecību atvēršana, turklāt janvārī sāktajās sarunās domstarpības ir acīmredzamas.

Kubas atrašanās Vašingtonas valstu-terorisma sponsoru sarakstā ir viens no galvenajiem klupšanas akmeņiem ceļā uz diplomātisko attiecību atjaunošanu pilnā apjomā.

Pēdējās būtiskās ASV un Kubas līderu sarunas notika 1956.gadā Panamā, kad Dvaits Eizenhauers tikās ar Fulhensio Batistu, kuru pēc trim gadiem gāza Fidels Kastro.

Kā liecina Maristu Koledžas veiktā sabiedriskās domas aptauja, 59% amerikāņu atbalsta attiecību atjaunošanu ar Kubu.

Komentāri