Mediji: ASV Nacionālās drošības pārvalde spiegojusi Eiropā ar vācu izlūkdienestu palīdzību, Mixnews.lv

Mediji: ASV Nacionālās drošības pārvalde spiegojusi Eiropā ar vācu izlūkdienestu palīdzību

фото

Pasaulē | 2015. gada 24. aprīlī plkst. 14:42

ASV Nacionālās drošības pārvalde (NSA) vairāk nekā desmit gadus izsekojusi politiķus, ierēdņus un uzņēmējus Eiropā, izmantojot vācu izlūkdienesta (BND) tehniskos resursus, turklāt bez tā ziņas, atsaucoties uz "Spiegel Online", ziņo LETA.

Aizdomas radušās, kad ASV Nacionālās drošības pārvalde lūgusi vācu kolēģus pēc savas sistēmas pārbaudīt viņus interesējošo personu mobilo telefonu numurus un interneta pieslēgumus. Tad ap 2008.gadu vācu izlūki sākuši pievērst uzmanību tam, ka daži amerikāņu lūgumi neatbilst ne Vācijas izlūkdienesta uzdevumiem, ne arī Vācijas un ASV līgumam par kopīgo cīņu ar globālo terorismu.

ASV puse ievākusi informāciju par Eiropas aeronautikas un aizsardzības koncernu EADS, Francijas un Vācijas helikopteru ražotāju "Eurocopter", kā arī par vairākiem franču ierēdņiem.

Tomēr pārbaudes vācu izlūkdienests sāka tikai 2013.gadā. Tad tika atklāts, ka apmēram 2000 ASV interesējošu objektu izsekošana ir pret ar Eiropas un Vācijas interesēm. Vācijas kanclere toreiz netika informēta, taču ASV pusei tika nosūtīta prasība nākotnē atturēties no tamlīdzīgām darbībām.

Īstie skandāla apmēri nāca gaismā tikai tad, kad vairākas Vācijas parlamenta frakcijas pieprasīja pārbaudīt ASV Nacionālā drošības dienesta darbības.

Jaunās pārbaudes gaitā tika noskaidrots, ka patiesībā pieprasījumi, kas ir pret Vācijas interesēm, bijuši nevis 2000, bet gan 40 000. Izmeklēšana joprojām tiek turpināta.

Komentāri