Libānā jau vairāk nekā gadu nav prezidenta, Mixnews.lv

Libānā jau vairāk nekā gadu nav prezidenta

фото

Pasaulē | 2015. gada 8. jūlijā plkst. 19:13

Libāna piedzīvojusi savā vēsturē ilgāko periodu bez prezidenta, jo otrdien tika aizvadīta 409.diena, kopš beidzies prezidenta Mišela Suleimana mandāts, taču politiskais strupceļš liedzis vienoties par viņa pēcteci, ziņo LETA-DPA.

Iepriekšējais ilgākais periods bez prezidenta ilga 408 dienas, un tas tika piedzīvots pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigās pilsoņu kara noslēguma fāzē.

Libānas parlaments, kas ir sašķelts asi konfliktējošās frakcijās un konkurējošos reģionālos varas blokos, sanācis jau 25 reizes, lai ievēlētu Suleimana pēcteci, taču bez rezultātiem.

Katra puse strupceļā vaino otru. Šīītu islāmistu grupējuma "Hezbollah" vadītā 8.marta koalīcija, kas ir tuva Irānai un Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmam, paziņojusi, ka turpinās boikotēt parlamentu, līdz tiks ievēlēts tās atbalstītais kandidāts Mišels Auns.

Pret to iebilst Saūda Arābijai pietuvinātā 14.marta koalīcija, kas pamatā apvieno sunnītus un apgalvo, ka 80 gadus vecais Auns, kas pilsoņkara laikā bija armijas komandieris, kalpo "Hezbollah" mērķiem.

Pilsoņu karš kaimiņos esošajā Sīrijā, kur "Hezbollah" atbalsta prezidenta Bašara al Asada režīmu, pasliktinājis abu bloku jau tā saspīlētās attiecības.

Par piekrišanu kompromisa kandidatūrai nesen paziņojusi 14.marta koalīcija. Viņu kandidāts ir Samirs Geagea, kurš pilsoņu kara laikā vadīja kaujiniekus, kuri cīnījās pret Auna spēkiem par kontroli kristiešu teritorijās.

Geagea nesenā intervijā ziņu aģentūrai DPA pavēstīja, ka viņš noraidījis Auna kandidatūru, jo tas pašreizējā situācijā neesot piemērots prezidents Libānai savas politiskās nostājas dēļ.

Saskaņā ar Libānas politikas nerakstītajiem likumiem prezidents vienmēr ir maronītu kristietis, premjerministrs - sunnītu musulmanis, bet parlamenta spīkers - šiītu musulmanis.

Komentāri