Šveicē cilvēku apdraudējuma dēļ nošauj vienīgo savvaļā dzīvojošo lāci , Mixnews.lv

Šveicē cilvēku apdraudējuma dēļ nošauj vienīgo savvaļā dzīvojošo lāci (1)

фото

Pasaulē | 2013. gada 21. februārī plkst. 13:22

Šveicē otrdien nošauts valsts vienīgais savvaļā dzīvojošais lācis, jo pastāvējušas nopietnas bažas, ka tas var apdraudēt cilvēkus, ziņo LETA-AFP, atsaucoties uz valsts varasiestādēm.

Lāču tēviņu, kas bija zināms ar vārdu M13, nošāva mežziņi, rīkojoties saskaņā ar lāču populācijas kontroles plānu.

Aptuveni divus gadus vecais lācis mitinājās kalnainajā Graubindenes kantonā Šveices austrumos pie robežas ar Itāliju un bieži ieklīda apdzīvotos rajonos, meklējot pārtiku.

M13 bija pamodies no ziemas guļas un nesen bija noticis nepatīkams incidents ar četrpadsmit gadus vecu meiteni, kā arī itāļu tūristu pāri, ziņo "thelocal.ch"

Meitene šoka stāvoklī tika nogādāta slimnīcā pēc tam, kad lācis viņai bija sekojis cauri pilsētai netālu no Itālijas robežas.

Šādos gadījumos, kad rodas drošības draudi cilvēkiem, drošības plāns paredz dzīvnieku iznīcināšanu.

Pirms lēmuma pieņemšanas Šveice konsultējās arī ar Itālijas vides aizsardzības iestādēm. Tiesa, jau pērn lācis tika uzskatīts par problēmu. Piemēram, pavasarī tam nācās iešaut nomierinošos līdzekļus un aprīkot ar atrašanās vietas raidītājiem pēc tam, kad tas bija medījis kazas.

Septembrī dzīvnieku savainoja vilciens, taču tas netraucēja viņam doties mieloties ar aitām. Savukārt oktobrī nācās ap kādu skolu sliet elektrisko ganu, jo lācim bija iepatikusies pie skolas esošā bišu drava.

Pēc neilga laiciņa M13 vairāk nekā diennakti pavadīja kādā šķūnītī, apēdot tur glabātos kartupeļus, maizi un iznīcinot tur esošās iekārtas.

Punktu iedzīvotāju pacietībai pielika notikums ar četrpadsmitgadīgo meiteni un viņi pieprasīja no varasiestādēm aktīvu rīcību.

M13 bija vienīgais no trim lāču brāļiem, kas vēl bija dzīvs. Viņa radiniekus - M12 un M1 - pagājušā gadā Itālijā notrieca automašīnas. Trīs lāči bija daļa no Itālijas programmas lāču populācijas atjaunošanai.

Otrpus robežai, Trentīno dabas parkā, Itālijā 2005.gadā tika uzsākta populācijas atjaunošana. Kopš tā laika tur mītošie lāči klaiņo pāri robežai no vienas valsts uz otru. Tiek lēsts, ka pašreiz Itālijā mitinās aptuveni 30 lāči.

Pasaules Dabas fonds (WWF) Šveices lēmumu nošaut M13 vērtējis negatīvi, norādot, ka ir tikai dabiski, ka lācis pēc ziemas guļas nokāpj ielejā, lai meklētu pārtiku un, laikapstākļiem uzlabojoties, visticamāk, būtu atgriezies kalnos.

Šveices WWF ekoloģijas grupas speciāliste Džoanna Šonenberga uzskata, ka bija iespējami arī citi risinājumi, ne tikai dzīvnieka nošaušana. "Turklāt M13 nebija tik agresīvs kā iepriekš 2008.gadā nošautais lācis JJ3, kurš tika novērots ilgu laiku,"piebilda speciāliste.

Turklāt, līdz ar briedumu M13, domājams, būtu devies atpakaļ uz Itāliju, lai sameklētu sev lāču mātīti, norāda vides aizstāvji.

Foto: no vietnēm france24.com, swissinfo.ch, flickriver.com

Komentāri 1
jánispirms 6 gadiem
Stulbie ,,zaļie ,,no vides aizsardzības,sēž kabinetos un izdod direktīvas.Ja tam zaļajam pie pakaļas paradītos lācis,izsalcis un no ziemas guļas nelaikā pamodinats,tad pats pietaisītu bikses.Es atceros dokumentālo filmu par Bengālijas tīģeriem cilvēkēdājiem.Tiģeris no viena ciema saplosīja mēneša laikā 7.cilvēkus,bet vides aizsardzības ministrija aizliedza viņu nošaut,jo viņš esot aizsargājamo dzīvnieku sarakstā!