Francijas kodolkoncerns biznesa neveiksmē Somijā vaino somu korporatīvās saites ar Krieviju, Mixnews.lv

Francijas kodolkoncerns biznesa neveiksmē Somijā vaino somu korporatīvās saites ar Krieviju

фото

Pasaulē | 2013. gada 26. februārī plkst. 07:34

Somija atteikusies no Francijas atomkoncerna "Areva" pakalpojumiem trešās Somijas AES celtniecībā. Sarunas par reaktora celtniecību tiks uzsāktas ar japāņu "Toshiba", izredzes saņemt pasūtījumu ir arī Krievijas „Rosatom”, ziņo raidsabiedrība RFI.

"Areva" ir izbrīnīta par to, ka somus pastiprināti sāka interesēties par Krievijas piedāvājumu pēc tam, kad "Rosatom" sāka strādāt bijušais Somijas kodoldrošības aģentūras vadītājs.

Pirmdien, 25.februārī somu kompānija "Fennovoima" atteicās no franču piedāvātā AES aprīkojuma. Pārrunas par reaktora būvi tiks uzsāktas ar japāņu kompāniju "Toshiba", paziņoja Somijas uzņēmums.

"Areva" somiem piedāvāja EPR tipa reaktoru, savukārt ar japāņiem "Fennovoima" apspriedīs cita tipa reaktora būvi. Tā jauda būšot 1 600 megavatu. Tiesa, Somijas koncerns vēl nav izlēmis, cik lielas jaudas atomstacija tiks celta. Iespējams, būs nepieciešams mazāks reaktors, kura jauda varētu būt 1 000 – 1300 megavatu, paziņoja "Fennovoima". Tādā gadījumā frančiem vēl ir cerības piedalīties AES celtniecība, uzsver RFI.

Somija tad varētu vērtēt ne vien "Toshiba", bet arī "Areva" un "Rosatom" piedāvājumus.

Vienlaikus "Areva" ir izbrīnīta par iespējamu "Rosatom" līdzdalību konkursā, jo, iespējams, ir vērojams interešu konflikts. Proti, ir iespējama saistība starp somu interesi par Krievijas priekšlikumu un faktu, ka kopš 2012.gada "Rosatom" strādā Juka Laksonens, bijušais Somijas kodoldrošības aģentūras vadītājs. Laksonens šobrīd ir eksporta filiāles "Rosatom Overseas" viceprezidents.

Kompānija "Fennovoima" tika izveidota 2007.gadā, lai nodrošinātu AES celtniecību Puhaioki, 500 km uz ziemeļiem no Helsinkiem.

"Areva" kopā ar vācu "Siemens" jau ceļ EPR tipa reaktoru Olkiluto atomstacijā somu kompānijas "TVO" vajadzībām. Spēkstacijas nodošanas termiņi nemitīgi kavējas, patlaban tiek prognozēts, ka AES sāks darboties ne ātrāk kā 2016.gadā. Jāpiebilst, ka franči, vācieši un somi nemitīgi vaino viens otru celtniecības kavēšanā.

Foto: no vietnēm hs.fi, lamontagne.fr

Komentāri