Itālijas parlamenta apakšpalātā vadībā kreisi centriskā koalīcija (papildināta 9:59), Mixnews.lv

Itālijas parlamenta apakšpalātā vadībā kreisi centriskā koalīcija (papildināta 9:59)

фото

Pasaulē | 2013. gada 26. februārī plkst. 07:44

Pjērs Luidži Bersani

Papildināta visa ziņa

Pjēra Luidži Bersani vadītā kreisi centriskā koalīcija ar ārkārtīgi nelielu balsu pārsvaru izcīnījusi vairākumu Itālijas parlamenta apakšpalātā, ziņo LETA-AFP.

Tikmēr Senātā saskaņā ar sākotnējiem rezultātiem nevienai partijai nav izdevies iegūt vairākumu. Sagaidāms, ka šāds vēlēšanu iznākums valstī izraisīs politisko strupceļu.

Kā liecina dati pēc 99,9% balsu saskaitīšanas, Bersani koalīcija parlamenta apakšpalātā - Deputātu palātā - ieguvusi 29,55% balsu, bet bijušā premjerministra Silvio Berluskoni pārstāvētais centriski labējais bloks saņēmis 29,18% balsu.

Tikmēr 305 likumdevēju lielajā Senātā saskaņā ar Iekšlietu ministrijas publiskotajiem sākotnējiem datiem nevienam politiskajam spēkam nav izdevies izcīnīt vairākumu. Sākotnējie rezultāti liecina, ka Berluskoni bloks Senātā varētu iegūt 100 likumdevēju vietas, bet kreisi centriskā koalīcija būs pārstāvēta ar 97 senatoriem.

Lai varētu izveidot valdību, ir nepieciešams vairākums abās parlamenta palātās.

Komentējot vēlēšanu rezultātus, Bersani atzinis, ka Itālijā izveidojusies "ļoti kutelīga situācija".

Reaģējot uz Itālijas parlamenta vēlēšanu rezultātiem, ASV fondu tirgū pieredzēts ievērojams kritums - Volstrītas indekss "Dow Jones Industrial Average" samazinājies par 1,55%, bet Tokijas biržā tirdzniecība sākās ar 1,83% kritumu.

Tikmēr analītiķi par patieso aizvadīto vēlēšanu uzvarētāju uzskata bijušā komiķa Bepes Grillo izveidoto populistisko Pieczvaigžņu kustību, kas kļuvusi par trešo lielāko politisko spēku Itālijā.

Savstarpēji salīdzinot atsevišķas partijas bez to veidotajām koalīcijām, Pieczvaigžņu kustība ar 25,55% balsu kļuvusi par lielāko partiju parlamenta apakšpalātā, aiz sevis atstājot Bersani vadīto Demokrātisko partiju ar 25,41%.

"Tas ir fantastiski! Mēs būsim neparasts spēks!" pirmdien atzina Grillo. "Mums parlamentā ir 110 cilvēki, un vēl miljoniem ārpus tā."

Tikmēr Eiropā spēkā pieņemas bažas, ka pēc vēlēšanām, kurās neviens politiskais spēks nav izcīnījis pārliecinošu uzvaru, Itāliju varētu pārņemt nestabilitāte un tā atkal varētu iegrimt parādsaistību krīzē.

"Strupceļš abu parlamenta apakšpalātu starpā politiskajam sajaukumam, kurā ietilpst arī jaunu vēlēšanu iespējamība, piešķirtu nestabilitātes elementu," teikts Vācijas bankas "Berenberg" analītiķu paziņojumā investoriem.

Vairāki Demokrātiskās partijas politiķi jau izteikušies, ka tuvāko mēnešu laikā pēc vēlēšanu likuma reformas varētu nākties rīkot jaunas vēlēšanas. Tikmēr citi prognozē, ka ar Pieczvaigžņu kustību, kas iestājas pret taupības pasākumiem, varētu tikt panākta zināma veida vienošanās.

Politikas analītiķi tikmēr pieļauj, ka varētu tikt atkal izveidota lielā koalīcija, kurā ietilptu labējie un kreisie, kāda jau bija premjerministra Mario Monti valdības laikā, vai arī varētu tikt atlaists tikai Senāts un jaunas vēlēšanas tiktu rīkotas tikai vienā parlamenta apakšpalātā.

"Tas ir šoka balsojums, kas mums radījis bloķētu parlamentu," savā tīmekļa vietnē secina laikraksts "Corriere della Sera". Tikmēr avīzes "La Repubblica" komentētājs Massimo Raci spriež, ka pēc vēlēšanām Itālijā "nebūs pārvaldāma".

Atšķirībā no Grillo partijas negaidītajiem panākumiem, Monti vadītie centristi apakšpalātā saņēmuši vien 10,56% balsu.

Foto: euronews.com, newsyour.ru

Komentāri