EP: Rietumeiropā pieaug spriedze čigānu jautājumā , Mixnews.lv

EP: Rietumeiropā pieaug spriedze čigānu jautājumā

фото

Pasaulē | 2013. gada 26. februārī plkst. 16:01

Eiropu pārņēmusī ekonomikas krīze jo īpaši smagi skārusi čigānus, paziņojis Eiropas Padomes ģenerālsekretārs Turbjērns Jaglands, brīdinot, ka, dzīves apstākļiem pasliktinoties, aizvien vairāk čigānu no Eiropas austrumiem varētu doties uz kontinenta rietumu daļu, ziņo LETA-AFP.

"Pret Eiropas minoritātēm šobrīd vērsts lielāks spiediens, nekā tas bijis ilgu laiku," intervijā ziņu aģentūrai AFP pirms uzrunas ANO Cilvēktiesību padomē sacīja augstā amatpersona. "Spriedze patiešām pieaug."

"Daudzi čigāni dosies uz rietumiem, jo apstākļi, kādos viņi dzīvo, ir ļoti smagi," skaidroja Eiropas Padomes ģenerālsekretārs, norādot, ka "sarežģītā laikā ekonomiskās grūtības vissmagāk ietekmē tieši minoritātes".

Vienlaikus čigāni krīzes skartajās valstīs nereti kļūst par grēkāžiem, un viņi tiek vainoti pabalstu saņemšanā un zemi atmaksāto darba vietu aizņemšanā.

Vissmagākā situācija šobrīd vērojama valstīs, kur mīt liels skaits čigānu, - Rumānijā un Bulgārijā, atzina Jaglands.

Rumānijā mīt lielākā čigānu kopiena Eiropā. Saskaņā ar jaunākās tautas skaitīšanas datiem šajā valstī dzīvo aptuveni 620 000 čigānu, taču nevalstiskās organizācijas uzskata, ka čigānu skaits Rumānijā pārsniedz divus miljonus. Tikmēr Bulgāriju par savu dzīvesvietu izvēlējušies ap 700 000 čigānu.

Vairums spiesti dzīvot nabadzībā un saskarties ar diskrimināciju nodarbinātības un veselības aprūpes jomā.

"Kad palūkojos uz apstākļiem, kādos čigāni dzīvo šeit, Rietumeiropā, - un viņi saka, ka te ir labāk nekā tur, no kurienes viņi ieradušies -, sāku saprast, kādi ir apstākļi viņu mājās," piebilda Jaglands.

Vienlaikus spriedze pieaug arī Rietumeiropas valstīs, kas nevēlas uzņemt nabadzīgos čigānus, kuri ierodas labākas dzīves meklējumos. Taču 2014.gada 1.janvārī, kad tiks atcelti darba tirgus ierobežojumi, uz Rietumeiropas valstīm ceļu mēros vēl daudzi čigāni, prognozēja Eiropas Padomes ģenerālsekretārs, brīdinot, ka "čigānu situācija Eiropā var kļūt ārkārtīgi neērta".

Eiropas Padome paudusi satraukumu par spriedzes pieaugumu šajā jautājumā vairākās Vācijas pilsētās, kā arī Francijā, kur pērn no nelikumīgām apmetnēm tika izlikti teju 12 000 čigānu.

Jaglands aicināja rietumvalstis gatavoties čigānu pieplūdumam un uzlabot dzīves apstākļus tiem čigāniem, kuri jau mīt šajās valstīs, vienlaikus atzīstot, ka daudzas valstis, šķiet, nevēlas to darīt.

Tomēr ne visur situācija ir neapmierinoša. Jaglands uzteica Spāniju kā veiksmīgu piemēru čigānu sekmīgai integrācijai.

"Čigāni ir pieņemti kā parasti pilsoņi. Viņu bērni apmeklē skolu. Viņi ir iesaistīti kultūras dzīvē," norādīja Jaglands, piebilstot, ka arī krīze Spānijā dzīvojošos čigānus nav skārusi nesamērīgi bargi.

Taču to, pēc Jaglanda teiktā, nevar teikt par daudzām citām valstīm, jo Eiropa šobrīd, šķiet, virzās pretim jaunam "mantotu aizspriedumu" laikmetam. Šie aizspriedumi kļūst izteiktāki brīžos, kad pasliktinās sociālie apstākļi, piebilda Eiropas Padomes ģenerālsekretārs.

Foto: no vietnes theepochtimes.com

Komentāri