Bangladešā pēc nāvessoda piespriešanas islāmistu līderim nogalināts 21 cilvēks, Mixnews.lv

Bangladešā pēc nāvessoda piespriešanas islāmistu līderim nogalināts 21 cilvēks

фото

Pasaulē | 2013. gada 28. februārī plkst. 21:45

Bangladešā vardarbībā pēc nāvessoda piespriešanas islāmistu līderim nogalināts 21 cilvēks, ziņo LETA-AFP.

Vismaz 17 no bojāgājušiem nošauti sadursmēs starp policiju un protestētājiem, kas izcēlās pēc tam, kad partijas "Jamaat-e-Islami" - valsts lielākā islāmistu politiskā spēka - viceprezidents Delvars Hosains Saidī tika atzīts par vainīgu noziegumos, kas pastrādāti 1971.gada neatkarības kara laikā, tostarp slepkavībā, ļaunprātīgā dedzināšanā un izvarošanā.

Saidī ir trešais cilvēks, kuru notiesājis daudz kritizētais Bangladešas tribunāls, kura iepriekšējie spriedumi arī izraisījuši asus protestus islāmistu vidū. Kopš tribunāla pirmā sprieduma, kas tika pasludināts 21.janvārī, sadursmēs dzīvību zaudējuši jau 37 cilvēki.

Mirušo vidū ir arī divi policisti, kuri tika piekauti līdz nāvei, kad tūkstošiem "Jamaat-e-Islami" atbalstītāju uzbruka policijas bāzei Gāibandā, Bangladešas ziemeļos, aģentūrai AFP paziņoja vietējās policijas priekšnieks.

"Vismaz 10 000 "Jamaat" atbalstītāju uzbruka mums ar ieročiem. Mēs bijām spiesti atklāt uguni," norādīja policijas priekšnieks, piebilstot, ka divi protestētāji nošauti. Vēl 17 cilvēki nogalināti vardarbībā citviet valstī. Aptuveni 300 cilvēki, tostarp daudzi policisti, tikuši ievainoti.

Drošības spēki jau iepriekš rēķinājās, ka tribunāla spriedumam sekos nemieri.

Pats Saidī pēc sprieduma nolasīšanas paziņoja, ka tribunālu ietekmējuši ateisti un valdības atbalstītāji, kuri protestos pieprasījuši viņa sodīšanu ar nāvi.

Saidī piespriests nāvessods pakarot par 25 ēku nodedzināšanu kādā indiešu ciematā un kūdīšanu uz divu cilvēku slepkavību.

Saidī vadīja kaujinieku grupu, kas nolaupīja un izvaroja trīs indiešu sievietes. Viņš arī piespieda vismaz 100 indiešus pāriet islāma ticībā, liecina tribunāla sprieduma kopija.

Saidī advokāts tiesas lēmumu raksturoja kā smagu netaisnību, piebilstot, ka viņa klients tolaik nemaz nedzīvoja pilsētā, kur notika minētie noziegumi.

"Jamaat-e-Islami" tribunāla spriedumu vēl nav komentējusi, bet partija ir uzsākusi valsts mēroga streiku, pieprasot apturēt tribunāla darbību.

Tribunālā tiek iztiesātas lietas vēl pret astoņiem partijas līderiem. Šomēnes tribunāls piesprieda mūža ieslodzījumu "Jamaat-e-Islami" ģenerālsekretāra asistentam Abdulkuaderam Mollam.

Kamēr tribunāla darbība izsaukusi "Jamaat-e-Islami" nosodījumu, daudzi cilvēki arī devušies ielās, lai pieprasītu sodīt partijas līderus un paustu atzinību tiesas spriedumiem.

Bangladeša neatkarību ieguva 1971.gadā. Valdība apgalvo, ka karā dzīvību zaudēja trīs miljoni cilvēku, bet neatkarīgas aplēses liecina par mazāku upuru skaitu, proti, 300 000 līdz 500 000.

Valdība apsūdz "Jamaat-e-Islami" līderus par līdzdalību kaujinieku kustībā, kas cīnījās par Bangladešas palikšanu Pakistānas sastāvā un vainojama lielā daļā 1971.gada slaktiņu.

Foto: dic.academic.ru, mk.ru

Komentāri