Kenijā notiek prezidenta, parlamenta un reģionālās vēlēšanas, Mixnews.lv

Kenijā notiek prezidenta, parlamenta un reģionālās vēlēšanas

фото

Pasaulē | 2013. gada 4. martā plkst. 16:49

Kenijā pirmdien notiek prezidenta, parlamenta un reģionālās vēlēšanas, kas tiek uzskatītas par nozīmīgākajām vēlēšanām šīs valsts vēsturē, ziņo LETA-AFP/BBC/REUTERS.

Šīs ir pirmās vēlēšanas Kenijā pēc jaunās konstitūcijas pieņemšanas. Jaunā pamatlikuma mērķis ir nepieļaut, ka atkārtojas līdzīgs scenārijs kā pēc 2007.gada vēlēšanām, kad konkurējošo kandidātu atbalstītāju sadursmēs dzīvību zaudēja vairāk nekā 1100 cilvēku.

Pirmdien kenijiešiem jāizraugās jauns prezidents, parlamenta deputāti un senatori, provinču gubernatori, kā arī jaunizveidotās Provinču sapulces biedri. Pašreizējais prezidents Mvai Kibaki vēlēšanās nekandidē, jo amatā jau aizvadījis maksimāli atļautos - divus - pilnvaru termiņus.

Par galveno favorītu uz prezidenta amatu tiek uzskatīts pašreizējais premjerministrs Raila Odinga. Pēc vēlēšanām premjerministra amats tiks likvidēts, tomēr Odingu sagaida sīva sāncensība ar savu līdzšinējo vietnieku Uhuru Kenjatu.

Saskaņā ar sabiedriskās domas aptaujām viņi krietni apsteidz pārējos sešus kandidātus uz augsto amatu. Ja, gadījumā, nevienam no viņiem neizdosies izcīnīt uzvaru jau pirmajā kārtā, 11.aprīlī tiks rīkota otrā kārta.

Šoreiz izveidota jauna, plaši atbalstīta vēlēšanu komisija, kas krāpšanās novēršanai izmanto jaunākas tehnoloģijas. Komisija solījusi ātrāk nodrošināt balsu skaitīšanu un gādāt par lielāku atklātību vēlēšanās.

Sagaidāms, ka vēlēšanu rezultāti šoreiz tiks paziņoti ātrāk nekā iepriekšējās vēlēšanās. Galīgie vēlēšanu rezultāti jāpaziņo septiņu dienu laikā.

Atgādinām, ka nemierus pēc 2007.gada vēlēšanām izraisīja apsūdzības par it kā notikušu vēlēšanu falsifikāciju. Drošības garantēšanā šoreiz iesaistīti papildu policijas spēki, un visā valstī vēlēšanu dienā patrulē ap 99 000 likumsargu.

Jau pirms vēlēšanu iecirkņu atvēršanas pie tiem pirmdien bija izveidojušās garas vēlētāju rindas. Rindas sāka veidoties jau 4:00, bet iecirkņi savas durvis vēra 6:00 (5:00 pēc Latvijas laika). Vēlēšanu iecirkņi tika slēgti 17:00 pēc vietējā laika (16:00 pēc Latvijas laika).

Foto: travel.nationalgeographic.com, travelzone.blox.pl

Komentāri