Pēc vairāk nekā 30 gadiem Afganistānā atrod pazudušu padomju karavīru , Mixnews.lv

Pēc vairāk nekā 30 gadiem Afganistānā atrod pazudušu padomju karavīru

фото

Pasaulē | 2013. gada 4. martā plkst. 21:19

1980.gadā PSRS iebrukuma laikā Afganistānā pazudis padomju karavīrs atradies sveiks un vesels – viņš ir mainījis vārdu un ar grūtībām saprot krieviski, ziņo portāls "kasjauns.lv".

Uzbekistānas pilsētā Samarkandā dzimušais Bahretdins Hakimovs dienēja 101.motorizēto strēlnieku pulkā netālu no Heratas. 1980.gada septembrī viņu smagi ievainoja kaujā, savāca vietējie iedzīvotāji, bet pēc tam kopa un savā aizsardzībā paņēma ciema vecākais, kurš dziedināja ar ārstniecības augiem.

Tagad bijušo karavīru sauc Šeihs Abdula, un arī viņš ir kļuvis par dziednieku. Vīrietis bijis precējies, bet sieva ir mirusi un bērnu viņiem nebija. Abdula daļēji piekopj klejotāja dzīvesveidu, viņam nav dokumentu, un viņš ar grūtībām saprot krieviski. Viņš paudis vēlmi satikties ar radiniekiem, ja tie vēlēsies, bet parādītajās fotogrāfijās atpazinis citus pazudušos padomju karavīrus, kurus pats esot sastapis Afganistānā. Tas dodot cerību, ka viņi ir dzīvi un atradīsies.

Hakimova jeb Abdula sameklēts ar karavīru internacionālistu lietu komitejas pūliņiem, tā ir pārstāvēta NVS valstu valdību vadītāju padomē un darbojas kopš 1992. gada. Afganistānā padomju agresijas laikā no 1979. līdz 1989. gadam krita gūstā vai pazuda bez vēsts 417 PSRS karavīri, no kuriem dzimtenē atgriezās 130 cilvēki.

Pašlaik Afganistānā bez vēsts pazudušo sarakstā ir 263 padomju zaldāti, puse no viņiem ir Krievijas pilsoņi. Minētajai komitejai izdevies atrast dzīvus 29 bijušos ieroču biedrus, no kuriem 22 atgriezušies mājās, bet septiņi deva priekšroku palikt Afganistānā. Vēl pieciem pazudušajiem atrastas mirstīgās atliekas.

PSRS armijā Afganistānā karoja 3640 Latvijas iedzīvotāji, no tiem 63 krita, bet viens joprojām ir pazudis bez vēsts.

Foto: no vietnēm globeattractions.com, worldfortravel.com

Komentāri