Analītiķi: ASV un Venecuēlas attiecības tuvākajā laikā neuzlabosies, Mixnews.lv

Analītiķi: ASV un Venecuēlas attiecības tuvākajā laikā neuzlabosies

фото

Pasaulē | 2013. gada 6. martā plkst. 10:52

Vašingtona jau ilgstoši cerējusi, ka pēc līdzšinējā Venecuēlas prezidenta Ugo Čavesa aiziešanas no varas abu valstu attiecībās varētu tikt pāršķirta jauna lappuse, taču eksperti aicina nelolot liekas cerības, ziņo LETA-AFP.

Jau vēstīts, ka pēc divus gadu ilgas cīņas ar vēzi Čavess otrdien aizgāja mūžībā, noslēdzot 14 valdīšanas gadus.

Prezidenta nāve raisījusi ne vienu vien jautājumu par Venecuēlas politisko nākotni un likusi Vašingtonai izteikt minējumus par šīs Latīņamerikas valsts turpmāko likteni.

"Es uzskatu, ka grūtākās dienas mūsu attiecībās ar Venecuēlu vēl ir tikai priekšā, nevis jau aiz muguras," brīdina Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra Amerikas programmu direktors Kārls Mīhems.

No ASV puses ir jūtama vēlme uzlabot attiecības, skaidro eksperts, piebilstot: "Es tikai neuzskatu, ka Čavesa atbalstītāju interesēs ir veidot jaukas attiecības ar Savienotajām Valstīm."

Vien dažas stundas pēc oficiālā paziņojuma par Čavesa nāvi ASV prezidents Baraks Obama pavēstīja, ka Vašingtona cer uz konstruktīvām attiecībām ar Karakasu.

Tomēr vienlaikus Baltā nama saimnieks uzsvēra: "Venecuēlai uzsākot jaunu nodaļu valsts vēsturē, Savienotās Valstis joprojām ir uzticīgas politikai, kas veicina demokrātiskās vērtības, likuma varu un ievēro cilvēktiesības."

Venecuēlas un ASV starpā pastāv diplomātiskās attiecības, tomēr kopš 2010.gada konflikta tām nav vēstnieku otras valsts galvaspilsētā.

Konflikts tolaik izcēlās, kad Čavess atteicās pieņemt Vašingtonas izvirzīto vēstnieku, kurš bija veltījis kritiku Venecuēlas valdībai.

Analītiķi prognozē, ka tuvākajā laikā būtiskas pārmaiņas abu valstu attiecībās nav gaidāmas. Par to liecina arī paša Čavesa izraudzītā pēcteča - pašreizējā viceprezidenta Nikolasa Maduro - paziņojums, ka Čavesa slimība esot Venecuēlas ienaidnieku sazvērestības rezultāts. Šādi Maduro nepārprotami norādīja uz ASV un Venecuēlas opozīciju.

Vēl pirms paziņojuma par Čavesa nāvi Karakasa par "persona non grata" izsludināja divus ASV diplomātus, kam dots rīkojums 24 stundu laikā valsti pamest. Vašingtona pavēstījusi, ka abi izraidītie diplomāti jau atgriezušies ASV.

"Es domāju - tas liecina, ka Čavesa iesāktā ASV vainošana visos iespējamajos noziegumos turpināsies," spriež Brukingsa institūta direktora vietnieks ārpolitikas jautājumos Teds Pikone. "ASV nostāja daudzus gadus bija palikt nemanāmām, nedot Čavesam papildu munīciju."

ASV amatpersonas Maduro apgalvojumus nodēvējušas par absurdiem, taču, pēc Pikones domām, Venecuēlas viceprezidenta izteikumi apliecina, ka Venecuēlā ir liels atbalsts "pret ASV vērstai ideoloģijai".

Arī Mīhems piekrīt šādam uzskatam, norādot, ka Maduro jānostiprina savas pozīcijas Čavesa sekotāju vidū. Analītiķi prognozē, ka līdz iespējamajām vēlēšanām no Maduro sagaidāms ne viens vien skaļš paziņojums.

"Jāuzdod jautājums - kāds labums "čavistam" gan būtu no draudzēšanās ar sīvāko ienaidnieku? Mēs ticam kapitālismam, brīvajam tirgum, mēs ticam daudzām vērtībām, kas ir pilnīgā pretrunā ar "čavistu" sistēmu," norāda Mīhems.

Venecuēlas ārlietu ministrs Eliass Hosē Haua Milano pavēstīja, ka 30 dienu laikā tiks izsludinātas jaunas vēlēšanas, un tikmēr prezidenta pienākumus pildīšot Maduro. Vienlaikus ministrs gan piebilda, ka konstitūcijā nav noteikta kārtība, kādā būtu jānodod vara.

Bijušais ASV valsts sekretāra vietnieks Rodžers Norjega ziņu aģentūrai AFP uzsver, ka starptautiskajai sabiedrībai būtu jāmudina Venecuēlas varasiestādes ievērot konstitūciju.

""Čavistu" starpā šobrīd pastāv šķelšanās, visiem būtu jābūt gataviem nemieriem, nestabilitātei," brīdina Norjega.

Arī Latīņamerikas analītiķis Djego Moja-Okamposs piekrīt, ka Čavesa nāve nesīs pārmaiņas Venecuēlā "un nenovēršami izmainīs politisko kārtību".

Moja-Okamposs pieļauj, ka Venecuēlā varētu izveidoties varas vakuums, kā arī politiskā nestabilitāte.

Tikmēr citi eksperti bažījas, ka Venecuēlu varētu pārņemt vardarbība, un norāda, ka nozīmīga loma būs Venecuēlas armijai.

"Iedomājieties ļaudis, kas ir kaismīgi [Čavesa] atbalstītāji, sērojam par viņu, un iedomājieties studentus, kas pieprasa vēlēšanas un jūtas nodoti, viņi uzskata, ka viņiem ticis melots par Čavesa veselību (..). Salieciet to visu kopā, un rodas diezgan indīgs sajaukums," brīdina Mīhams.

ASV valsts sekretāra vietniece Latīņamerikas jautājumos Roberta Džeikobsone izplatītajā paziņojumā izteikusi līdzjūtību Čavesa piederīgajiem un draugiem, piebilstot, ka "mēs esam gatavi atbalstīt Venecuēlu šajā laikā".

Novembra nogalē Džeikobsone telefoniski sazinājusies ar Maduro, un, kā atklāj avoti Vašingtonā, sarunas laikā viņa nākusi klajā ar ierosinājumiem pakāpeniskai abu valstu attiecību uzlabošanai.

Čavesa bēres paredzētas piektdien, un analītiķi prognozē, ka būtisks rādītājs būs tas, kuru amatpersona Vašingtona nosūtīs pārstāvēt Savienotās Valstis Čavesa bēru ceremonijā, jo ASV nav vēstnieka Venecuēlā.

"Vai ASV nosūtīs augstāka līmeņa amatpersonu par Robertu Džeikobsoni? Es domāju, ka tas būtu gudri darīts. Es domāju, ka viņi izraudzīsies kādu citu, ko nosūtīt uz bērēm," prognozē Pikone.

Foto: no vietnes thepolitic.org

Komentāri