EP spīkers: Pieaugoša centralizācija bez pilnvaru nošķiršanas var radīt "Frankenšteina Eiropu", Mixnews.lv

EP spīkers: Pieaugoša centralizācija bez pilnvaru nošķiršanas var radīt "Frankenšteina Eiropu"

фото

Pasaulē | 2013. gada 6. martā plkst. 13:46

Eiropas Savienības (ES) institucionālā organizācija atgādina briesmoni Frankenšteinu, jo tajā nav demokrātiskas pilnvaru nošķiršanas, debatēs par suverenitātes nodošanu Briselei, sacīja Eiropas Parlamenta (EP) priekšsēdētājs Martins Šulcs, ziņo LETA-EUROBSERVER.

"Eiropā nacionālā suverenitāte ir balstīta pilnvaru nodalīšanas modelī - mums ir valdība, kuru balsojot var atcelt parlaments, un neatkarīga tiesu vara, kas pārrauga likumu ievērošanu," sacīja EP spīkers.

"Mēs patlaban ņemam šīs struktūras daļas un gabalus un nododam tos ES līmenim, tomēr nenododot pilnvaru nošķiršanas principu. Rezultāts ir tas, ko es saucu par "Frankenšteina Eiropu"."

Cilvēki nevar uzticēties ES, ja darba un tiesiskās bāzes nodalīšana nav skaidra, uzskata EP spīkers.

Par Šulcu ir izskanējušas runas, ka viņš nākamgad varētu kļūt par sociāldemokrātu kandidātu uz ES komisijas augstāko amatu. Pēc viņa teiktā, komisija ir visnedemokrātiskākā no visām institūcijām, jo parlamenta kontroles sviras ir minimālas.

"Eiropas Komisijā (EK) noris procesi, kas cilvēkus vienīgi atsvešina. ES komisijā ir divas idejiskās skolas - viena nerimsies, līdz tā nebūs privatizējusi pēdējo kapsētu, bet otra nebūs apmierināta, līdz mums nebūs ES regulācijas bērēm," skaidroja Šulcs.

Viņš arī kritizēja to, ka komisija, kas darbojas kā valdība, ir vienīgā institūcija, kurai ir likumdošanas iniciatīvas tiesības.

"Tas ir nedemokrātisks likumdevēja un izpildvaras sajaukums. Mums ir nepieciešams reformēt komisiju un parlamentarizēt Eiropu," norādīja EP spīkers.

ES kompetences jomā ir jāatrodas tirdzniecībai, vides aizsardzībai, monetārajai politikai, finanšu regulācijai un migrācijai. "Tāpēc mums ES līmenī ir vajadzīga EP leģitimizēta valdība".

Bet citas pilnvaru jomas varētu tikt "repatriētas", norādīja spīkers, netieši atgādinot par Lielbritānijas premjerministra Deivida Kemerona prasību, lai tiktu no jauna atrunāti Apvienotās Karalistes dalības nosacījumi ES.

"Es esmu par to, lai pilnvaras, kurām ES līmenī nav pierādītas pievienotās vērtības, tiktu repatriētas," sacīja Šulcs.

Foto: europarl.europa.eu

Komentāri