Grībauskaite: Tautiski domājošus jauniešus nebūtu jāsauc par nacionālistiem, Mixnews.lv

Grībauskaite: Tautiski domājošus jauniešus nebūtu jāsauc par nacionālistiem

фото

Pasaulē | 2013. gada 7. martā plkst. 15:21

Ja tautiski domājoši jaunieši valsts svētkos rīko gājienu bez aizskarošiem lozungiem, viņus nevajadzētu saukt par nacionālistiem - šādu viedokli paudusi prezidente Daļa Grībauskaite, intervijā portālam "Delfi.lt" atbildot uz jautājumu par Lietuvas Tautiskās jauniešu savienības rīkotajiem valsts svētku gājieniem, ziņo LETA-ELTA.

"Es gribētu jūsu jautājumu vērtēt kritiski - jūs sakāt nacionālisti, bet es viņus sauktu par tautiski noskaņotiem jauniešiem. Ja šie jaunieši grib parādīt mīlestību Lietuvai ielās, neaizvainojot citus, bez aizskarošiem lozungiem, nedomāju, ka tur būtu kas nosodāms," norādījusi prezidente. "Bet, ja parādās lozungi, kuri draud citām grupām vai minoritātēm, tad tas vairs nav labi un pret to nevar izturēties iecietīgi."

11.martā, kad Lietuva svinēs Neatkarības atjaunošanas dienu Viļņā, Lietuvas Tautiskā jauniešu savienība atkal grib rīkot gājienu Viļņā. Pirms pieciem gadiem šis gājiens piesaistīja mediju uzmanību ar skūtgalvju piedalīšanos un nacionālistiskiem un antisemītiskiem saukļiem, bet kopš tā laika gājienu rīkotāji uzsvēruši, ka iestājas par mierīgu nacionālismu, aicinot lepoties ar savu lietuvisko identitāti, kopt un sargāt to.

"Ar lietuviskumu jālepojas, un tas jākopj!", "Savu zemi nepārdosim, Briselei nepārdosimies!", "Nedz Austrumiem, nedz Rietumiem, Lietuvu - Lietuvas bērniem!", "Tautiska valsts - sociālais taisnīgums" šādi lozungi pērn tika nesti Tautiskās jauniešu savienības rīkotajā Valsts atjaunošanas dienas gājienā Kauņā.

Prezidente atzinusi, ka piesardzīgi vērtētu saukli "Lietuvu - lietuviešiem", jo tas atsauc atmiņā līdzīgu nacistiskās Vācijas saukli, kas bija vērsts pret ebrejiem. "Tā ir ļoti nepatīkama vēsturiska alegorija. Cik man zināms, šim lozungam ir vēl otra puse: "Lietuvieši - Lietuvai". Viņu vietā es drīzāk izvēlētos otro pusi," viņa piebildusi.

"Priecājos, ka pēdējā laikā viss notiek mierīgāk un korektāk. Protams, jebkurās nevalstiskās pilsoņu kustībās vienmēr var redzēt provokatorus. Man gribētos, lai tautiski domājošie jaunieši saprastu, ka tautiskums un Lietuvas labklājība ir atkarīga no visiem šeit dzīvojošajiem pilsoņiem. Visi pilsoņi, kas mīl Lietuvu, tēvzemi, ir šeit dzimuši, dzīvo un strādā, Lietuvai ir vienlīdz dārgi," uzsvērusi Grībauskaite.

Šogad Lietuvas Tautiskā jauniešu savienība bija iecerējusi 11.martā rīkot gājienu Viļņas Ģedimina prospektā, bet saņēma Viļņas pašvaldības atteikumu, kas skaidrots ar to, ka valsts svētkos priekšroka pasākumu laika un vietas izvēlē tiek dota valsts institūcijām un Ģedimina prospekts šai dienā būs aizņemts jau no paša rīta - tur būs izvietota bērnu zīmējumu izstāde, ierīkota nūjošanas trase un ielu vingrošanas zona un norisināsies dažādi citi pasākumi.

Tautiskā jauniešu savienība atteikumu pārsūdzējusi, bet tiesa to atzinusi par pamatotu. Vienlaikus tā uzsvērusi, ka pats gājiens netiek aizliegts un var notikt citā galvaspilsētas vietā. Tad rīkotāji iesnieguši pašvaldībai lūgumu saskaņot citu gājiena maršrutu cauri vecpilsētai, kas būtu jāizskata vēl šīs nedēļas laikā, raksta "Respublika". Rīkotāji norāda, ka paredzamais dalībnieku skaits varētu sasniegt piecus tūkstošus.

Foto: Māris Morkans, MIX MEDIA GROUP

Komentāri