Par jauno pāvestu ievēlēts argentīnietis Horhe Mario Bergoljo (papildināta 23:54, FOTO), Mixnews.lv

Par jauno pāvestu ievēlēts argentīnietis Horhe Mario Bergoljo (papildināta 23:54, FOTO) (2)

фото

Pasaulē | 2013. gada 13. martā plkst. 20:15

Papildināta visa ziņa

Par 266.pāvestu trešdienas vakarā ievēlēts Buenosairesas arhibīskaps Horhe Mario Bergoljo, ziņo "bbc.co.uk." Bergoljo pieņēmis pāvesta vārdu Francisks I. Francisks I būs pirmais latīnamerikāņu izcelsmes pāvests.

фото

Trešdienas vakarā no dūmeņa uz Siksta kapelas jumta trešdien pacēlās balti dūmi, kas liecināja, ka ievēlēts jaunais pāvests, kuram būs jāstājas Benedikta XVI vietā.

Baltie dūmi parādījās 20:08 pēc Latvijas laika. Drīzumā sāka skanēt Svētā Pētera bazilikas zvani, un milzīgais ticīgo pūlis Vatikāna Svētā Pētera laukumā, kas, neskatoties uz ilgstošo lietu, pacietīgi gaidīja baznīcas jaunā vadītāja ievēlēšanu, uzgavilēja.

фото

фото

фото

Ovācijas nerimās līdz pat brīdim, kad uz bazilikas balkona parādījās kardināls, kurš mirkli vēlāk pavēstīja visas pasaules katoļu kārotos vārdus: "Habemus Papam" ("Mums ir pāvests").

Jaunais pāvests ticis ievēlēts konklāva otrajā dienā pēc piektā balsojuma.

фото

фото

Paziņojumu par argentīnieša ievēlēšanu pāvesta amatā ar ovācijām sveica arī ticīgie Buenosairesā. Pārsteiguma pilna sajūsma tika izsaukta arī citviet Latīņamerikā, ziņo LETA-BBC/AFP/REUTERS.

"Tā ir liela dāvana visiem Latīņamerikā. Mēs gaidījām 20 gadsimtus. Tas bija tā vērts, lai gaidītu, " AP citē puertorikāņu franciskāņu mūku Hosē Antonio Krusu, ar kuru aģentūras korespondents sarunājies Sanhuanā. "Ikviens no Kanādas līdz pat Patagonijai jūtas svētīts. Tas ir notikums."

Īsajā uzrunā no Svētā Pētera bazilikas balkona jaunais pāvests izteicās, ka kardināli, šķiet, "devušies līdz pasaules malai", lai viņu atrastu. Francisks arī aicināja pasauli iet pa mīlestības un brālības ceļu, kā arī, vēršoties pie pūļa laukumā, mudināja ļaudis aizlūgt par viņu.

Bergoljo ievēlēšana visiem sagādājusi pārsteigumu, jo viņa vārds iepriekš nemaz netika minēts favorītu vidū, lai gan tiek uzskatīts, ka 2005.gada konklāvā, kurā par pāvestu tika ievēlēts Benedikts XVI, Bergoljo balsojumā esot palicis kā otrais.

76 gadus vecais Bergoljo kļuvis par katoļu baznīcas vēsturē pirmo Amerikas pārstāvi pāvesta krēslā. Viņš ir arī pirmais neeiropietis, kam baznīcas vadība uzticēta pēdējās tūkstošgades laikā. Iepriekšējais neeiropietis, kas astotajā gadsimtā sēdās Svētajā Krēslā, bija Sīrijā dzimušais Georgs III. Viņš ir arī trešais pāvests pēc kārtas, kas nav itālis, un vienlaikus - pirmais jezuīts, kam likta galvā tiāra.

Domājams, ka Bergoljo ievēlēšana ir zināms kompromiss. No vienas puses, viņš pārstāv Latīņameriku, kur mīt aptuveni 40% no 1,2 miljardus lielās pasaules katoļu saimes. Tādējādi viņa ievēlēšana varētu apmierināt prasības baznīcas vadību uzticēt kādam, kas pārstāv kontinentu, kur ticība ir dzīvības pilna un nesirgst ar pagurumu, kādu piedzīvo draudzes Eiropā.

No otras puses, jaunais pāvests ir jau ievērojamā vecumā, kas liek domāt, ka viņa pontifikāta laikā nav gaidāmas kādas radikālas reformas un ka viņš būs vēl viens "pārejas pāvests".

Bergoljo tiek uzskatīts par konservatīvu, taču vienlaikus pazīstams ar savu pazemību. Lielāko daļu savas karjeras viņš aizvadījis Argentīnā un bieži uz savu darbavietu dodas ar autobusu.

Bergoljo sprediķiem Argentīnā esot liela ietekme, un bieži tajos uzsvērta sociālā iekļaušana un netieši kritizēta valdība par sabiedrības izstumto ignorēšanu. Vienlaikus viņš asi iestājies pret geju laulībām, 2010.gadā to legalizēšanu nosaucot par "mēģinājumu sagraut Dieva plānu".

Viņa izvēlētais pāvesta vārds izsauc asociācijas ar Asīzes Francisku, kuru esot uzrunājis Dievs, uzticot sagrautās baznīcas atjaunošanu. Tas daļai ekspertu liek izteikt pieņēmumus, ka tādējādi jaunais pāvests centies, no vienas puses, uzsvērt savu pazemību un atteikšanos no pasaulīgajiem labumiem, bet no otras - gatavību uzņemties baznīcas reformēšanu laikā, kad tā piedzīvo smagu krīzi.

Kā ziņoja portāls Mixnews, pirmie pieci balsojumi beidzās bez pāvesta ievēlēšanas. Lai kļūtu par pāvestu, kandidātam bija jāsaņem vismaz divas trešdaļas balsu.

Iepriekšējais Romas Katoļu baznīcas pāvests Benedikts XVI 28.februārī atkāpies no amata.

Foto: AFP/Scanpix, AP/Scanpix, REUTERS/Scanpix

Komentāri 2
LaTiNopirms 6 gadiem
Jess!beidzot latinamerikanju pavests!
Maijapirms 6 gadiem
Nu tad beidzot tas notika)))) Habemus Papam!!! Urrā!