ECT atzīst francūža tiesības saukt prezidentu par "nelaimīgu muļķi", Mixnews.lv

ECT atzīst francūža tiesības saukt prezidentu par "nelaimīgu muļķi"

фото

Pasaulē | 2013. gada 15. martā plkst. 17:22

Vai kādas Eiropas lielvalsts, piemēram, Francijas prezidentu drīkst publiski nosaukt par "nelaimīgu muļķi"? Šādu retorisku jautājumu uzdod franču raidsabiedrība "rfi.fr". Drīkst, uzskata Eiropas cilvēktiesību tiesa (ECT), kura 14.martā pielika punktu kāda francūža tiesas prāvai. Viņš pirms nepilniem četriem gadiem toreizējo Francijas prezidentu Nikolā Sarkozī sveica ar vārdiem: "Casse-toi pov’con (pauvre con)!" (Ej prom, nelaimīgais muļķi!)

Dramatiskie notikumi risinājās Francijas rietumu pilsētiņā Lavālā, 2008.gada augustā, kurā viesojās Nikolā Sarkozī. Un, lūk, viņu sagaida kāds padzīvojis vīrelis, kurš tur rokā plakātu ar šādu necienīgu uzrakstu, stāsta vietne "rfi.fr". Vīrelis, vārdā Ervē Eons, ir bijušais sociālais darbinieks, kreisi noskaņots, turklāt simpatizē antiglobālistiem.

Sarkozī apsardze neviesmīlīgo Lavālas iedzīvotāju uzreiz aizturēja, savukārt prokuratūra, tā sakot, "ierosinājās" par pantu "valsts vadītāja aizvainošana". Tiesas prāvas laikā apsūdzība no dumpīgā pensionāra vēlējās piedzīt 1000 eiro sodu. Taču humānā Francijas tiesa uzskatīja, ka prokurors ir bijis pārāk asinkārīgs, un piesprieda Ervē Eonam simbolisku sodu – 30 eiro, raksta "rfi.fr". šo spriedumu atstāja spēkā arī Apelācijas tiesa.

Taču nemierīgais pensionārs-antiglobālists Ervē Eons "aizgāja" līdz pat Strasbūrai, kur panāca savu taisnību un nosargāja vārda brīvību. Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) uzskatīja, ka "30 sudraba graši" ir pārāk bargs sods par valsts prezidents sūtīšanu tālāk.

Tiesa atzina, ka uzraksts "Ej projām, nelaimīgais muļķi!" aizvaino valsts galvu. Taču attaisnoja motīvus, proti, Ervē Eona darbības nebija personisks uzbrukums Nikolā Sarkozī, kuram turklāt trūktu motīvu. ECT atzina, ka pensionāra rīcība bija "satīriska" un "politiska rakstura" kritika.

Bet apvainotajam eksprezidentam Nikolā Sarkozī Strasbūrā atgādināja, ka, sākot darboties politikā, viņš "nenovēršami un apzināti" pakļāva sevi kritikas ugunīm. Sods par kritiku, pēc ECT uzskatiem, var mazināt cilvēku vēlmi jokot un kaitēt demokrātiskām diskusijām.

Turklāt, kā izrādās, Sarkozī pats ir vainīgs. Vārdi – Ej projām, nelaimīgais muļķi! – pieder viņam pašam, viņam tie paspruka dažus mēnešus pirms notikumiem Lavālā. Parīzes Lauksaimniecības salonā kāds apmeklētājs atteicās paspiest prezidentam roku, sakot: "Neaiztiec mani, tu mani smērē!" Atbildot uz to, Sarkozī no sirds aizsūtīja kungu, nosaucot par "nelaimīgu muļķi". Valsts vadītāja teiktais strauji izplatījās sabiedrībā un kļuva par sava veida zīmogu prezidenta nespējai savaldīt savas emocijas.

Savukārt Ervē Eona uzvara Strasbūras tiesā bija vien daļēja, uzskata "rfi.fr". Protams, viņš aizstāvēja savas tiesības kritizēt prezidentu, saglabāja savus 30 eiro, taču nepanāca to, ka ECT principā spriestu par likuma pantu, kas paredz sodu par valsts vadītāja apvainošanu.

Šis pants Francijā ir spēkā kopš 1881.gada un sods pēc tā var sasniegt 45 tūkstošus eiro. Ir bijuši vairāki mēģinājumi to atcelt, taču tiem nav bijuši panākumi. Tiesa, 2004.gadā Francijā tika atcelts sods par citas valsts vadītāja apvainošanu.

Foto: AFP/Scanpix, REUTERS/Scanpix

Komentāri