Kipras finanšu ministrs trešdien apmeklēs Krieviju, lai runātu par aizdevumu , Mixnews.lv

Kipras finanšu ministrs trešdien apmeklēs Krieviju, lai runātu par aizdevumu

фото

Pasaulē | 2013. gada 18. martā plkst. 12:09

Kipras finanšu ministrs Mihaels Sars trešdien gatavojas apmeklēt Krieviju, pirmdien pavēstīja Krievijas Finanšu ministrija, laikā, kad Nikosija vēlas apspriest Maskavas aizdevuma restrukturizāciju, ziņo LETA/AFP.

Kipra plāno ieviest pretrunīgi vērtētu banku nodevu privātajiem noguldītājiem, un Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirmdien šādu ieceri jau nodēvējis par "negodīgu, neprofesionālu un bīstamu".

Kipras finanšu ministra vizītes nolūks nav oficiāli ticis paziņots, taču Maskava Kiprai 2011.gadā aizdeva 2,5 miljardus eiro (1,3 miljardus latu). Pagājušajā mēnesī Krievijas finanšu ministrs Antons Siluanovs izteica iespējamību, ka valstij varētu tikt sniegta papildu finanšu palīdzība, atvieglojot šī aizdevuma nosacījumus.

Kipras iecere par banku nodevu krievu klientus ietekmēs jo sevišķi smagi. Lai arī aplēses atšķiras, starptautiskā reitingu aģentūra "Moody's" lēš, ka Krievijas uzņēmumu noguldījumi Kipras bankās veido 19 miljardus dolāru (10,3 miljardus latu), bet vēl 12 miljardus dolāru (6,4 miljardus latu) uz pērnā gada septembri valstī glabāja Krievijas bankas.

Tikmēr Putins jau paudis sašutumu par šādu Kipras plānu.

"Putins sacīja, ka šāds lēmums tā pieņemšanas gadījumā būs negodīgs, neprofesionāls un bīstams," Krievijas ziņu aģentūras pirmdien citē Kremļa preses pārstāvi.

Vairāki analītiķi norāda, ka šāda iecere paredzēta tam, lai pārliecinātos, ka Brisele netērē vairākus miljardus eiro, lai atbalstītu bagāto krievu reizēm nelikumīgi iegūtos līdzekļus.

"Ir skaidrs, ka Eiropas Savienība izdara milzīgi spiedienu uz Kipru," aģentūra "Interfax" citē Krievijas finanšu ministra vietnieka Sergeja Šatalova teikto.

Kā ziņoja portāls Mixnews, eirozonas finanšu ministri un Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) nedēļas nogalē vienojās sniegt finansiālu palīdzību Kiprai 10 miljardu eiro apmērā, tomēr Kipras banku klientiem par saviem depozītiem nāksies maksāt vienreizēju nodevu.

Atbilstoši palīdzības programmas nosacījumiem noguldītājiem, kuru kontos ir mazāk nekā 100 000 eiro, būs jāmaksā vienreizējā nodeva 6,75% apjomā. Tie, kuru kontos ir lielāka summa, būs jāmaksā 9,9% nodeva. Noguldītāji kompensācijās saņems savu banku akcijas.

Foto: AP/Scanpix

Komentāri