Krīze Kiprā: parlaments par glābšanas programmu balsos otrdien, amatpersonas cenšas panākt jaunus nosacījumus, Mixnews.lv

Krīze Kiprā: parlaments par glābšanas programmu balsos otrdien, amatpersonas cenšas panākt jaunus nosacījumus

фото

Pasaulē | 2013. gada 18. martā plkst. 15:19

Kipras parlamenta balsojums par valsts glābšanas programmu, kas ietver pretrunīgi vērtēto vienreizējas nodevas piemērošanu banku noguldījumiem, pārcelts uz otrdienu, ziņo LETA-AFP, atsaucoties uz Kipras parlamenta spīkera Janaka Omirou paziņojumu.

Balsojums Kipras parlaments paredzēts otrdien, 18 pēc vietējā un Latvijas laika.

Balsojums pārcelts, lai Kipras valdībai būtu iespēja veikt izmaiņas norunās ar starptautiskajiem kreditoriem ES un SVF, kas tika panāktas sestdien, ziņo ārvalstu prese.

Kipras finanšu ministrs Mihaels Sars un Centrālās bankas vadītājs Paniks Demetriads pirmdien paziņoja, ka viņi cenšas panākt jaunu vienošanos, kas atbrīvotu mazos banku noguldītājus no bargā nodokļa, kas paredzēts apmaiņā pret starptautiskās glābšanas programmas saņemšanu, ziņo LETA-AFP. Sars un Demetriads parlamentā norādīja, ka viņi vēlas panākt vienošanos par beznodokļa slieksni uzkrājumiem līdz 100 000 eiro. Vienlaikus šāds plāns paredzētu lielāku nodokli depozītiem virs 100 000 eiro.

Eiropas Centrā banka jau ir paziņojusi, ka neiebilst pret izmaiņām pieprasītā nodokļa struktūrā. Būtiskākais, lai tiktu iekasēta sākotnēji plānotā summa – 5,8 miljardi eiro, ziņo ārvalstu prese, atsaucoties uz Eiropas centrālās bankas pārstāvjiem.

Demetriads arī paziņoja, ka gadījumā, ja šis likumprojekts tiks apstiprināts parlamentā, Eiropas Centrālā banka rīkos ārkārtas sanāksmi, lai piešķirtu papildu finanšu līdzekļus Kipras bankām un palīdzētu tām pārciest iespējamu straujo noguldījumu aizplūšanu.

Atbilstoši sākotnējiem palīdzības programmas nosacījumiem noguldītājiem, kuru kontos ir mazāk nekā 100 000 eiro, būs jāmaksā vienreizējā nodeva 6,75% apjomā. Tie, kuru kontos ir lielāka summa, būs jāmaksā 9,9% nodeva.

Kā ziņo ārvalstu prese, Kipras ekonomisti šobrīd piedāvā noguldījumus sadalīt trīs grupās: līdz 100 tūkstošiem eiro, līdz 500 tūkstošiem eiro un vairāk nekā 500 tūkstošiem eiro. Pagaidām nav zināms nodoklis katrai no šīm noguldījumu grupām. AFP, atsaucoties uz Kipras televīziju ziņo, ka minimālā likme varētu būt 3% no noguldījuma apjoma, savukārt "Reuters" uzsver, ka Kipra cenšas panākt pilnīgu mazo noguldījumu atbrīvošanu no šī nodokļa. No depozītos glabātajiem 67 miljardiem eiro (47,08 miljardiem latu) 30 miljardi eiro (21,08 miljardi latu) tiek turēti kontos, kuros ir mazāk par 100 000 eiro.

Tiesa, papildus nodoklis noguldījumiem jebkurā gadījumā būs obligāts nosacījums desmit miljardus eiro vērtās palīdzības paketes saņemšanai.

Šāda prasība ir saistīta ar vairāku Eiropas valstu bažām, ka Kiprai piešķirtā palīdzība nonāks ārvalstu pilsoņu rokās, kuri glabā savu naudu salas bankās, atgādina "bbc.co.uk". Eirozonas valstis, tostarp Vācija, pieļauj, ka Kipras bankas var tikt izmantotas nelegāliem finanšu darījumiem, īpaša uzmanība tiek pievērsta milzīgajam Krievijas klientu naudas apjomam salas bankās. Aplēses liecina, ka tie var būt pat 30 miljardi eiro.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka eirozonas finanšu ministri un Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) sestdienas rītā vienojušies sniegt finansiālu palīdzību Kiprai 10 miljardu eiro apmērā.

Foto: Reuters/Scanpix

Komentāri