Svinīgā ceremonijā Vatikānā inaugurē pāvestu Francisku (FOTO, VIDEO, papildināta), Mixnews.lv

Svinīgā ceremonijā Vatikānā inaugurē pāvestu Francisku (FOTO, VIDEO, papildināta)

фото

Pasaulē | 2013. gada 19. martā plkst. 13:55

Papildināta, sākot ar 6.rindkopu

Romas katoļu baznīcas jaunais pāvests Francisks krāšņā inaugurācijas ceremonijā Vatikānā Svētā Pētera laukumā otrdien saņēmis pāvesta varas simbolus - mantiju un "zvejnieka gredzenu", ar to oficiāli sākot savu valdīšanu apustuliskajā tronī kā 266.pāvests, ziņo LETA-AFP/BBC.

Vēl pirms inaugurācijas mises Francisks, šķērsojot Svētā Pētera laukumu, sveica svētceļnieku tūkstošus, kas viņu sumināja ar saucieniem "Lai dzīvo pāvests!" un vicināja karogus.

Tad viņš devās Svētā Pētera bazilikā, kur apģērba pāvesta amata tērpu. Viens no pirmajiem viņa pienākumiem bija doties uz apustuļa Pētera kapu un godināt to.

фото

фото

фото

Tad Francisks saņēma mantiju, kas, simbolizējot pāvesta gana misiju, darināta no aitas vilnas. Viņš arī saņēma "zvejnieka gredzenu", uz kura attēlots apustulis Pēteris ar atslēgām.

Viņš pieņēma kardinālu paklausības apliecinājumus, un tad oficiāli sākās inaugurācijas mise.

фото

фото

фото

Sprediķi jaunais pāvests sāka, pievēršoties Jaunavas Marijas dzīvesbiedram Svētajam Jāzepam un viņa aizstāvja lomai - Marijas, Jēzus un baznīcas. Pāvests šo tēmu izvērsa plašāk, atgādinot par Viduslaiku svēto, kura vārdu viņš sev ir izvēlējies, - Asīzes Francisku -, sakot, ka būt par aizstāvi nav tikai kristieša uzdevums vien.

"Tas nozīmē aizstāvēt visu radību, radītās pasaules skaistumu. Tas nozīmē cienīt katru Dieva radību un cienīt vidi, kurā mēs dzīvojam. Tas nozīmē aizstāvēt cilvēkus, izrādīt mīlošas rūpes katram cilvēkam, īpaši bērniem, vecākajiem, trūcīgajiem, tiem, kas bieži vien ir pēdējie, par kuriem mēs domājam. Aizsargāt radību, aizsargāt katru vīrieti un katru sievieti, raudzīties uz viņiem ar sirsnību un mīlestību nozīmē pavērt cerību apvāršņus," sacīja Francisks.

Sprediķī, kurā bija jūtamas spēcīgas Asīzes Franciska ietekmes, pāvests mudināja pasaules ekonomiskos un politiskos līderus "neļaut posta un nāves zīmēm pavadīt pasaules virzīšanos uz priekšu".

Svēto vakarēdienu ticīgo tūkstošiem Svētā Pētera laukumā izdalīja 500 priesteri, savukārt jauno baznīcu Svētā Pētera laukumā sveica teju 200 000 svētceļnieku.

Pāvesta inaugurācijas ceremonijā piedalās 132 valstu delegācijas, un arī Latvijas valsts prezidents Andris Bērziņš. Augsto viesu vidū ir ASV viceprezidents Džo Baidens un pareizticīgo baznīcas garīgais līderis Konstantinopoles patriarhs Bartolomejs. Viņš ir pirmais pareizticīgo patriarhs, kurš piedalās pāvesta inaugurācijas misē kopš Lielās Shizmas - pirms vairāk nekā 1000 gadiem notikušās kristietības sašķelšanās Rietumu un Austrumu baznīcā.

фото

фото

Kā ziņoja portāls Mixnews, 13.marta vakarā par 266.pāvestu ievēlēts Buenosairesas arhibīskaps Horhe Mario Bergoljo. Bergoljo pieņēmis pāvesta vārdu Francisks.

Bergoljo ievēlēšana visiem sagādājusi pārsteigumu, jo viņa vārds iepriekš nemaz netika minēts favorītu vidū, lai gan tiek uzskatīts, ka 2005.gada konklāvā, kurā par pāvestu tika ievēlēts Benedikts XVI, Bergoljo balsojumā esot palicis kā otrais.

76 gadus vecais Bergoljo kļuvis par katoļu baznīcas vēsturē pirmo Amerikas pārstāvi pāvesta krēslā. Viņš ir arī pirmais neeiropietis, kam baznīcas vadība uzticēta pēdējās tūkstošgades laikā.

Vairāk bildes skaties galerijā

Foto: AFP/Scanpix, AP/Scanpix, RIA Novosti/Scanpix, Reuters/Scanpix

Komentāri