Krīze Kiprā: finanšu ministram smagas sarunas Maskavā, palīdzību valstij piedāvā arī pareizticīgo baznīca , Mixnews.lv

Krīze Kiprā: finanšu ministram smagas sarunas Maskavā, palīdzību valstij piedāvā arī pareizticīgo baznīca

фото

Pasaulē | 2013. gada 20. martā plkst. 12:34

Krievijas un Kipras finanšu ministriem pagaidām nav izdevies vienoties par palīdzību Kiprai, ziņo ārvalstu prese, atsaucoties uz Krievijas informācijas aģentūrām.

Pēc pusotras stundas tikšanās ar Krievijas kolēģi Antonu Siluanovu paziņojis Saris paziņoja, ka pārrunām Maskavā par iespējamu Krievijas atbalstu grūtībās nonākušajai valstij bijis ļoti labs sākums, ziņo LETA-AFP.

"Mums bijis ļoti labs sākums. Mums bija ļoti laba, godīga un atklāta diskusija," žurnālistiem norādīja Sars pēc tikšanās ar Krievijas finanšu ministru Antonu Siluanovu. "Turpmāko stundu laikā mēs pārrunas turpināsim."

"RIA Novosti", atsaucoties uz anonīmiem avotiem, ziņo, ka Kipras finanšu ministrs devies uz pārrunām ar pirmo vicepremjeru Igoru Šuvalovu. Aģentūra arī novērojusi, ka sarunās, visticamāk, piedalījies arī Krievijas centrālās bankas vadītājs Sergejs Ignatjevs un viņa vietnieks Sergejs Švecovs, kuri atstāja finanšu ministrijas ēku īsi pēc kipriešiem.

Savukārt pēc "ITAR-TASS" ziņām, Saris atcēlis ieplānoto preses konferenci un paziņojis, ka Krievijas galvaspilsētā paliks tik ilgi, kamēr izdosies panākt jebkādu vienošanos ar vietējiem ierēdņiem, ziņo „lenta.ru”

Tiesa, Saris pavēstīja, ka līdz šim nav saņēmis piedāvājumu no Krievijas enerģētikas giganta "Gazprom", lai tas ieguldītu naudu Kipras bankās apmaiņā pret akcijām valsts piekrastes enerģijas laukos.

Šāda iespēja tikusi minēta kā viens no iespējamiem palīdzības veidiem, ko Maskava varētu piešķirt Kiprai, ar kuru tai ir tuvi ekonomiskie sakari un kur krievu investori bankās glabā ievērojamus finanšu līdzekļus.

"Piedāvājumi nav izteikti, nav bijis nekas konkrēts," sacīja Sars attiecībā uz "Gazprom".

Kipras delegācija Maskavā vēlas lūgt kredītu vairāku miljardu dolāru vērtībā apmaiņā pret savu banku akcijām un enerģētikas nozares aktīviem, ziņo "bbc.co.uk", atsaucoties uz "Wall Street Journal". Tāpat Kipra lūdz uz pieciem gadiem atlikt maksājumus 2,5 miljardus lielajam kredītam, ko tā saņēma 2011.gadā un samazināt procentu likmes.

Krievija likusi saprast, ka Kipras parāda restrukturizācija var būt pozitīva tikai tad, ja Eiropas Savienības valstis ar Maskavu koordinēs salu valsts glābšanas pasākumus. Savukārt Vācijas kancelere Angela Merkele jau iepriekš brīdinājusi Kipru, ka tai sarunas par finanšu palīdzību būtu jārisina tikai ar starptautiskajiem kreditoriem Eiropas Savienību, Eiropas centrālo banku un Starptautisko Valūtas fondu, neiesaistot trešās puses. Vācija arī uzskata, ka Kipras bankas neatvērsies līdz brīdim, kamēr netiks panākta vienošanās par staprtautisko palīdzību, ziņo "bbc.co.uk".

Vienlaikus palīdzību valsts glābšanā trešdien piedāvājis Kipras Pareizticīgo baznīcas vadītājs arhibīskaps Krisostoms II . Arhibīskaps piedāvājis valsts pārziņā nodot baznīcai piederošos aktīvus, pretī saņemot valsts obligācijas, ziņo LETA-AFP.

"Viss baznīcas īpašums ir šīs valsts pārziņā, lai novērstu ekonomikas sabrukumu," pēc tikšanās ar Kipras prezidentu Niku Anastasiadu norādīja arhibīskaps. Viņš gan atteicās lēst iespējamo finansējumu, kas varētu tikt iegūts šādā veidā.

Baznīca ir valstī lielākā zemes īpašniece, un tai pieder arī akcijas vairākos uzņēmumos, tostarp bankā "Hellenic Bank", bet kopējā aktīvu vērtība tiek lēsta vairāku desmitu miljonu apmērā.

Portāls Mixnews jau ziņoja, ka otrdienas vakarā Kipras parlaments noraidīja vienošanos ar starptautiskajiem aizdevējiem par finanšu sistēmas glābšanu. Pret vienošanās nosacījumiem, kas cita starpā paredzēja ar vienreizēju nodevu aplikt visus banku depozītus, balsoja 36 deputāti, bet 19 atturējās. Par vienošanos nebalsoja neviens no Kipras likumdevējiem.

Foto: AP/Scanpix, AFP/Scanpix

Komentāri