Izraēla un Turcija vienojas normalizēt attiecības, Mixnews.lv

Izraēla un Turcija vienojas normalizēt attiecības

фото

Pasaulē | 2013. gada 22. martā plkst. 18:21

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu piektdien telefonsarunā ar Turcijas premjerministru Redžepu Tajipu Erdoganu atvainojies par deviņu turku nāvi 2010.gadā notikušajā izraēliešu desantnieku uzbrukumā Gazas joslas palīdzības misijas kuģim, paziņoja augsta ranga ASV amatpersona, ziņo LETA- AFP.

"Izraēliešu vārdā viņš atvainojās par ikvienu nāvi, kuru varēja izraisīt šīs operācijas kļūdas," žurnālistiem ASV prezidenta lidmašīnā paziņoja amatpersona. "Premjerministrs Erdogans Turcijas vārdā atvainošanos pieņēmis," sacīja amatpersona.

Telefonsarunu apstiprinājis Netanjahu birojs, paziņojot, ka "abas puses vienojās normalizēt attiecības starp valstīm, ieskaitot vēstnieku atgriešanos un tiesvedības pārtraukšanu pret Izraēlas armijas karavīriem".

Izraēlas desantnieki, 2010.gada 31.maijā iebrūkot lielākajā Gazas palīdzības misijas - tā dēvētās "Brīvības flotiles" - kuģī "Mavi Marmara", nogalināja deviņus Turcijas aktīvistus.

Izraēlas desantnieku uzbrukums Gazas joslas palīdzības misijas "Brīvības flotiles" kuģiem izraisīja asu starptautisko nosodījumu, kā rezultātā Izraēla mīkstināja četrus gadus ilgstošo Gazas joslas blokādi.

Izraēla apgalvo, ka tās karavīriem uzbrukts, kad tie nokļuvuši uz kuģa "Mavi Marmara" klāja, un ka viņi atklājuši uguni pašaizsardzības nolūkā. Savukārt uz kuģa bijušie aktīvisti uzstāj, ka Izraēlas desantnieki sākuši šaut, tiklīdz nonākuši uz kuģa augšējā klāja.

Incidenta dēļ Telavivas un Ankaras attiecībās izveidojās ļoti asa spriedze. Turcija izraidīja Izraēlas vēstnieku un sarāva ar to militārās saites.

Ankara vairākkārt deklarējusi, ka attiecības ar Telavivu tiks normalizētas tikai tad, kad Izraēla oficiāli atvainosies, izmaksās kompensācijas upuriem un izbeigs Gazas joslas jūras blokādi.

Foto: Reuters/Scanpix

Komentāri