Sprādzienos Bostonā nogalināti trīs, bet ievainoti vismaz 140 cilvēki (papildināts 7:55), Mixnews.lv

Sprādzienos Bostonā nogalināti trīs, bet ievainoti vismaz 140 cilvēki (papildināts 7:55)

фото

Pasaulē | 2013. gada 16. aprīlī plkst. 07:55

Pie Bostonas maratona finiša līnijas pirmdienas pēcpusdienā notika divi sprādzieni, kuros nogalināti vismaz trīs cilvēki, bet vairāk nekā 140 tika ievainoti, ziņo LETA—CNN/AFP/BBC/AP, atsaucoties uz policijas informāciju.

Abi sprādzieni notika ar dažu sekunžu intervālu ielas pretējās pusēs. Viens sprādziens noticis blakus sporta preču veikalam, bet otrs – pie skatītāju tribīnes. Sprādzieni notika plkst.14.45 (plkst.21.45 pēc Latvijas laika), vairāk nekā divas stundas pēc tam, kad pirmais no aptuveni 27 000 maratona dalībnieku bija šķērsojis finiša līniju. Sprādzieni un tiem sekojošā panika tika iemūžināti daudzu televīzijas kompāniju video ierakstos un vairākkārt demonstrēti televīzijas kanālu ziņu raidījumos.

фото

No Masačūsetsas slimnīcās ievietotajiem ievainotajiem vismaz 17 atrodas kritiskā stāvoklī, bet vēl vismaz 25 ievainoto veselības stāvoklis tiek raksturots kā smags. Ievainoto vidū ir astoņi bērni. Aculiecinieki stāsta par lielu skaitu cilvēku, kam sprādzienos norauti locekļi, minot pat 25-30 sprādzienu upurus. Kāds informēts avots apstiprinājis, ka locekļus zaudējuši desmit cilvēki.

фото

Tiek ziņots, ka viens no nogalinātajiem ir astoņus gadus vecs bērns.

ASV prezidents Baraks Obama otrdien īsā preses konferencē paziņoja, ka ASV ir apņēmības pilnas notvert Bostonas maratona laikā nograndušo sprādzienu sarīkotājus.

фото

"Mēs joprojām nezinām, kas tos sarīkoja un kāpēc, tomēr variet būt pārliecināti: mēs to noskaidrosim. Mēs noskaidrosim, kas to pastrādāja. Mēs noskaidrosim, kāpēc viņi to izdarīja. Visi grupējumi, kas par to ir atbildīgi, izjutīs visu likuma spēku," uzsvēra Obama.

"Amerikāņu tauta šovakar aizlūgs par Bostonu, un arī Mišela un es sūtām mūsu dziļāko līdzjūtību upuriem," teica ASV prezidents.

Obama pavēlēja izmantot "visus federālās valdības resursus" attiecīgi reaģēt uz notikušajiem sprādzieniem, un aicināja pastiprināt drošības pasākumus visās Savienotajās Valstīs.

фото

Bostonas policija otrdien noliedza informāciju par trešo sprādzienu, kas nograndis Džona Kenedija bibliotēkā. Policija informē, ka bibliotēkā noticis ugunsgrēks, kam nav nekāda sakara ar sprādzieniem.

Izmeklētāji sprādzienus uzskata par terora aktu, tomēr joprojām nav skaidrs, vai to pastrādājuši kādi ārvalstnieki vai iekšzemes teroristi, informējis avots federālajās drošības struktūrās. Pirms maratona nav saņemti nekādi draudi vai brīdinājumi. Abi spridzekļi bijuši relatīvi nelieli un tajos nav bijis C4 vai citas plastiskās sprāgstvielas, viņš piebilda.

Anonīms augsta ranga Baltā nama pārstāvis izteicies, ka "jebkāds incidents, kurā iesaistīti vairāki spridzekļi, - kā tas acīmredzot ir noticis Bostonā -, bez šaubām ir terora akts".

Arī ASV Senāta Izlūkošanas komitejas priekšsēdētāja senatore Diāna Feinšteina apstiprināja, ka, pēc visa spriežot, šajā gadījumā runa ir par terorismu.

Izmeklēšanas vadību ir uzņēmies ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB).

Izmeklētāji izplatījuši rīkojumu vietējai policijai meklēt "tumšādainu vai melnādainu vīrieti", kas varētu būt saistīts ar sprādzieniem, vēsta CNN. Vīrietis ar melnu mugursomu pār pleciem centies iekļūt aizliegtajā zonā tikai apmēram piecas minūtes pirms sprādzieniem.

Bostonas slimnīcā apsardze norīkota kādam Saūda Arābijas pilsonim, kas guvis ievainojumu kājā, bet šobrīd izmeklētāji vēl nespēj pateikt, vai vīrietis ir iesaistīts sprādzienu organizēšanā un viņš oficiāli nav aizturēts, informēja kāda tiesībsargājošo iestāžu amatpersona.

Bostonas ugunsdzēsēju dienesta vadītājs informējis CNN, ka varas iestādes ir atradušas arī vismaz vienu nesprāgušu spridzekli. Televīzijas kanāls NBC iepriekš ziņoja, ka Bostonā esot uzieti vairāki nesprāguši spridzekļi.

Informāciju, ka notiek citu spridzekļu neitralizēšana, CNN apstiprinājis arī kāds avots drošības dienestos. ASV varas iestādes izmantojušas speciāli apmācītus suņus, kas pārmeklētu sprādzienu rajonu un tuvējās ielas, lai pārliecinātos, ka tuvumā neatrodas vēl kāds nesprādzis spridzeklis.

Rezultātā atrasti daudzi aizdomīgi saiņi un paciņas, kas tiek pārbaudītas. Bet domājams, ka lielākā daļa ir mantas, ko pēc sprādzieniem pametuši panikā bēgošie cilvēki.

Pēc sprādziena pārslodzes dēļ tika ievērojami traucēta Bostonas mobilo sakaru darbība, kas apgrūtināja arī varas iestāžu darbu izmeklēšanas darbu sākumposmā, CNN apstiprināja federālo iestāžu pārstāvji. Paralēli izplatījās baumas, ka mobilos sakarus atslēgušas tieši varas iestādes, lai novērstu citu spridzekļu iedarbināšanu ar mobilo telefonu palīdzību. Mobilo sakaru kompānijas gan šo informāciju noliedza.

Pēc notikušajām eksplozijām skrējiens tika apturēts. Līdz ar policiju uz notikuma vietu nosūtīta arī Masačūsetsas pavalsts nacionālās gvardes vienības.

Reaģējot uz Bostonā notikušajiem sprādzieniem, īpašus drošības pasākumus veikusi arī Ņujorkas policija, pastiprinot svarīgāko objektu apsardzi Manhetenā. Arī Vašingtonā un vairākās citās pilsētās tiek veikti pastiprināti drošības pasākumi.

Drošības pasākumu ietvaros evakuētas vairākas lielākās Bostonas viesnīcas. Aizliegti arī aviācijas lidojumi virs notikumu vietas.

"Sajūta bija tāda, it kā izšautu liels lielgabals," CNN stāstījis kāds aculiecinieks.

"Mēs redzējām cilvēkus ar norautām kājām. Cilvēkam man blakus kāja bija norauta līdz celim - viņš joprojām bija dzīvs. (..) Sprādziens bija milzīgs (..). Policija sacīja: Ejiet prom, ejiet prom, ejiet, varbūt vēl citas bumbas," aģentūrai AFP stāstīja viens no maratona skatītājiem.

Masačūsetsas Galvenās slimnīcas ātrās palīdzības dienesta vadītājs sacīja, kas savos 25 darba gados neko tamlīdzīgu vēl nebija pieredzējies.

"Šāda mēroga asinspirts civiliedzīvotāju vidū. Kaut ko tādu parasti sagaida no kara," viņš piebilda.

"Šī Bostonai ir šausminoša diena," paziņojis Bostonas gubernators Divals Patriks. "Esmu sazinājies ar prezidentu, Bostonas mēru Tomasu Merino un mūsu valsts drošības struktūru vadītājiem. Mēs cenšamies panākt, lai rajons ap Koplija laukumu ir drošībā, tāpēc visus aicinu uz turieni nedoties.”

Bostonas maratons ir viens no ASV prestižākajām sporta notikumiem, kurš šogad notika jau 117.reizi un ir pasaules senākais ikgadējais maratons. Sacensības katru gadu vēro apmēram pusmiljons skatītāju. Mediju uzmanības ziņā ar Bostonas maratonu ASV spēj konkurēt tikai Nacionālās futbola līgas (NFL) finālspēle jeb „Super Bpwl”.

Dažas stundas pēc sprādzieniem ASV karogs virs Kapitolija ēkas Vašingtonā tika nolaists pusmastā, pieminot Bostonas traģēdijas upurus.

Tikmēr Londonas maratona organizētāji paziņojuši, ka, neskatoties un Bostonā notikušo traģēdiju, Londonas pasākums netiks atcelts un notiks svētdien, kā plānots. Bet policija informēja, ka tiks pārskatīti drošības plāni.

Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons tviterī paudis līdzjūtību cietušajiem un norādījis, ka attēli un video, kuros redzams Bostonā notikušais, "šokējoši un šausminoši".

Arī Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs un Īrijas premjerministrs Enda Kenijs pauduši šoku par Bostonas traģēdiju un izteikuši līdzjūtību upuriem.

фото

Foto: AP/Scanpix, Reuters/scanpix, twitter.com/JackieBrunoNECN, twitter.com/JeremyKyleNot @GlobeDavidLRyan

Komentāri