Rinkēvičs: Ja Čalovskis ir pastrādājis noziegumu, sods par to viņam jāsaņem Latvijā, Mixnews.lv

Rinkēvičs: Ja Čalovskis ir pastrādājis noziegumu, sods par to viņam jāsaņem Latvijā (1)

фото

Politika | 2013. gada 30. jūlijā plkst. 12:22

Ir pilnīgi skaidrs, ka katram noziedzniekam ir jāsaņem sods, un tas attiecas arī uz Denisu Čalovski, ja viņš ir pārkāpis likumu, taču valstij ir jārūpējas par to, lai tās pilsoņu pamattiesības tiktu ievērotas arī noziedzīga nodarījuma izvērtēšanas stadijā, un valstij ir jābūt spējīgai pašai spriest tiesu par savu pilsoņu pastrādātajiem nodarījumiem, uzskata ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP).

Kā aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijas (ĀM) Preses centrā, ĀM neatbalsta Tieslietu ministrijas (TM) sagatavotā Ministru kabineta rīkojuma projekta "Par Denisa Čalovska izdošanu ASV" turpmāko virzību.

Rinkēvičs papildus ir norādījis, ka, pretēji TM apgalvotajam, ASV puse pašlaik nav garantējusi Čalovskim iespēju izciest sodu Latvijā. "Nav arī atbildes uz jautājumu, kā, piemēram, Čalovskis varēja paveikt viņam inkriminēto noziegumu ASV teritorijā, ja nekad nav bijis šajā valstī," uzsver ministrs.

ĀM savā atzinumā vērš uzmanību uz to, ka TM apgalvojums, ka gadījumā, ja Čalovskis ASV tiks notiesāts un ja viņš to vēlēsies, viņam būs iespēja izciest ar brīvības atņemšanu saistīto sodu Latvijā, nesakrīt ar no ASV saņemto informāciju.

ASV puse garantē darīt visu iespējamo, lai ņemtu vērā šādu iespējamo Čalovska lūgumu, vienlaikus norādot - ja lūgumu nebūs iespējams izpildīt, ASV ar Latviju veiks konsultācijas atbilstoši 2005.gada 7.decembra Latvijas Republikas un ASV izdošanas līgumam. ĀM norāda, ka Izdošanas līgums neparedz ne attiecīgo konsultāciju termiņu, ne arī pienākumu panākt vienošanos.

Ievērojot minēto, ĀM uzskata, ka ir svarīgi apzināties - ASV sniegtā informācija negarantē to, ka Čalovskim būs iespēja izciest ar brīvības atņemšanu saistīto sodu Latvijā. Tāpēc ministrija lūdz TM aicināt ASV skaidri norādīt, ka šajā konkrētajā gadījumā par Čalovska izdošanu ASV nepiemēros Izdošanas līguma 3.punktā minētās tiesības atteikt Čalovska izdošanu soda izciešanai Latvijā gadījumā, ja viņš tiktu notiesāts ar brīvības atņemšanu.

Tāpat ĀM lūdz TM sniegt skaidrojumu, kāpēc tiek uzskatīts, ka darbības, par kuru veikšanu apsūdz Čalovski, nav izdarītas Latvijas teritorijā. Ja Čalovskis ir izgatavojis vai pielāgojis izmantošanai neatļautu datorprogrammu, tad viņš to nevar būt izdarījis ASV, kur nekad nav atradies.

Papildus ĀM arī lūdz norādīt pamatojumu secinājumam, ka Latvijai faktiski nebūs iespējams pārņemt kriminālprocesu un notiesāt Čalovski Latvijā, tostarp nav atbildes uz jautājumu, vai TM vai Ģenerālprokuratūra ir vērsušās pie ASV iestādēm ar tiesiskās sadarbības lūgumu vai citādā veidā ir konsultējušās par iespējām izsniegt kriminālprocesa materiālus, kas attiecas uz Čalovskim uzrādīto apsūdzības daļu.

Tāpat ĀM norāda, ka joprojām nav sniegta atbilde uz ministrijas agrāk paustajām bažām par to, vai Čalovska izdošana ārvalstij, kurā viņam draud vairāk nekā 60 gadu cietumsods, nav pretrunā ar Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību konvenciju un Latvijas Satversmi.

Čalovska advokāti Satversmes tiesas (ST) procesā arī lūdz valdību atlikt jautājuma izlemšanu par viņa izdošanu ASV. Advokātu birojs vērš valdības uzmanību uz apstākli, ka Čalovska pārstāvis ST procesā zvērināts advokāts Lauris Liepa ir vērsies ST, apstrīdot Latvijas valdības un ASV valdības 2005.gada 7.decembra līguma par izdošanu un likuma "Par Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības līgumu par izdošanu" atbilstību Satversmes 90.pantam, 92.panta pirmajam teikumam un 98.panta trešajam teikumam.

Likuma "Par tiesu varu" 11.pants aizliedz iejaukties tiesu darbā. ST ir atzinusi, ka no vispārējiem tiesību principiem, tostarp varas dalīšanas principa izriet secinājums, ka iejaukšanās tiesas darbībā nav pieļaujama, uzsverot, ka likuma "Par tiesu varu" 11.pantā nostiprinātais aizliegums iejaukties tiesas darbībā ietver citu publiskās varas institūciju pienākumu atturēties pieņemt lēmumus jautājumos, sakarā ar kuriem tiesā jau tiek izskatīta lieta.

Ņemot vērā minēto, līdz brīdim, kad ST izlems jautājumu par iesniegtās konstitucionālās sūdzības tālāku virzību, MK ir jārespektē ST kompetence un ir jāatturas izlemt jautājumu par Čalovska izdošanu ASV. Pretēja rīcība būtu jāuzskata par jaukšanos tiesas darbā, norāda advokātu birojā.

Valdībā otrdien paredzēts lemt par Čalovska izdošanu tiesāšanai ASV. Koalīcijas pārstāvjiem nav vienotas nostājas šajā jautājumā. Izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) pirmdien žurnālistiem sacīja, ka "Reformu partija" jau paudusi savu nostāju, proti, šo politisko spēku pārstāvošie ministri neatbalstīs Čalovska izdošanu. Savukārt satiksmes ministrs Anrijs Matīss ir aicināts atturēties šajā balsojumā, norādīja pie frakcijām nepiederošo deputātu pārstāvis Viktors Valainis.

Nacionālās apvienības VL-TB/LNNK politiķis Roberts Zīle skaidroja, ka tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL-TB/LNNK) ir atbildīgs par šo jautājumu, virza to izskatīšanai valdības sēdē un nacionālās apvienības pārstāvji viņam uzticas. TM sniedza atzinumu, ka tā neredz šķēršļus Čalovska izdošanai, taču ministrija iepriekš nolēma vērsties ASV Tieslietu departamentā ar lūgumu garantēt, ka tiks ievērotas Čalovska cilvēktiesības gadījumā, ja viņš tiktu izdots ASV, jo tādas šaubas bija radušās ĀM un tiesībsargam.

ASV solīja garantēt, ka tiks ievērotas Čalovska cilvēktiesības, ja Latvija viņu izdos ASV, tādā veidā ASV "kliedēja Latvijas bažas par iespējamajiem cilvēktiesību pārkāpumiem".

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) pirmdien pēc koalīcijas padomes sēdes sacīja, ka valdība gatava izvērtēt visus juridiskos argumentus, uzklausīt ģenerālprokuroru šajā jautājumā.

"Zināmā mērā mani pārsteidz tas, ka šis jautājums tiek politizēts, ka atsevišķām partijām ir skaidrs viedoklis, pirms viņi vispār ir uzklausījuši ģenerālprokuroru un citu kompetento personu viedokļus," pauda valdības vadītājs.

Kā ziņoja portāls Mixnews.lv, ASV federālie prokurori 1985.gadā dzimušajam Latvijas pilsonim Čalovskim, kurš esot pazīstams arī ar iesauku "Miami", un diviem citiem iespējamiem Austrumeiropas kibernoziedzniekiem cēluši apsūdzības par datorvīrusa "Gozi Virus" radīšanu un uzturēšanu. Ar šo vīrusu tika inficēts vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp aptuveni 40 000 datoru ASV. Vīruss nonācis pat ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datoros.

ASV lūgusi Latviju izdot Čalovski tiesāšanai. 31.janvārī Latvijas Augstākā tiesa atstāja negrozītu prokurora Mārča Viļuma lēmumu, ar kuru viņš bija atzinis par pieļaujamu Čalovska izdošanu. Galīgais lēmums šajā jautājumā būs jāpieņem valdībai. Ja Latvija Čalovski izdos, ASV viņam var draudēt pat 67 gadu cietumsods.

Tikmēr pats Čalovskis neatzīst, ka būtu apzināti radījis vai uzlabojis kādu programmatūru izmantošanai ļaunprātīgiem mērķiem, saņemot par to samaksu.

"Turklāt ne Čalovskim, ne kādam no viņa advokātiem nekad nav uzrādīti jebkādi pierādījumi, kas apstiprinātu ASV viedokli par Čalovska saistību ar kibernoziegumu izdarīšanu," iepriekš sacīja viens no Čalovska advokātiem Saulvedis Vārpiņš.

Komentāri 1
Leopirms 5 gadiem
Atbalstu!!! Un ASV man nav ticības- viņu " cilvēktiesības" sastopamas Irākā, Afganistānā , Āfrikā. Un kā ar indiāņiem?