Vīķe-Freiberga: Latvijā medijiem vēl nav īstas brīvības, Mixnews.lv

Vīķe-Freiberga: Latvijā medijiem vēl nav īstas brīvības

фото

Politika | 2013. gada 2. janvārī plkst. 09:53

Latvijā īsta masu mediju brīvība vēl nav baudāma, uzskata Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Par to viņa uzrakstīja savā profilā sociālajā tīklā "Facebook".

Vīķe-Freiberga šādu spriedumu izteikusi pēc tam, kad nav kļuvusi par "TV3" un laikraksta "Diena" projekta "Latvijas lepnums" patronesi, skaidrojot to ar "Dienas" nepatiku.

Pēc Vīķes-Freibergas vārdiem, oficiāla politiskā cenzūra, kāda valdīja Padomju laikos, Latvijā sen vairs nepastāv, "taču īpašnieki un sponsori nekautrējas iejaukties, piemēram, TV programmu satura noteikšanā, tā pārkāpjot Eiropā par fundamentālu uzskatīto satura veidotāju redakcionālo neatkarību".

"Mazs piemērs "iz dzīves". Šī gada 17.novembrī saņēmu ielūgumu no "MTG TV" Latvija kanālu direktores Baibas Zūzenas piedalīties "TV3" programmas "Latvijas lepnums" ierakstā un arī uzņemties šī pasākuma 2012.gada patroneses lomu. Es piekritu un piedalījos, kā bija norunāts. Bija skaists un aizkustinošs vakars. Taču nekas par kādu patronesi vakara gaitā netika minēts. Labi - pie sevis nodomāju - nav jau arī vajadzīgs, jo pasākums bez tā var mierīgi iztikt. Bet ne tur ir tā sāls. [Vēlāk] saņēmu no Zūzenas kundzes e-pasta vēstuli, kas izskaidro, kamdēļ nav noticis tā, kā mūsu starpā bija norunāts. Bijusi pretestība no AS "Diena" puses, kas kategoriski iebilda, ka es tiktu saukta par "Latvijas lepnuma 2012" patronesi. Ņemot vērā faktu, ka "Diena" ir šī gada ceremonijas sponsors, viņai nebijis iespēju viņu viedokli neņemt vērā, jo tad tiktu apdraudēta projekta ceremonijas filmēšana," raksta eksprezidente.

Vīķes-Freibergas pārstāvētā Eiropas līmeņa darba grupa ziņojumā par mediju brīvību Eiropā uzsvērusi to, cik mediju brīvība ir cieši saistīta ar demokrātiju un tās pamata principiem.

"Ja apdraudēta tiek viena, rodas nopietns drauds arī otrai. Nav svarīgi, vai spiediens un cenzūra nāk no politiskiem, vai ekonomiskiem spēkiem, no abiem diviem kopā, vai pat no cita medija. Ja mediji nav redakcionāli brīvi, īsti brīva un demokrātiska nevar būt valsts, jo mediji veido to publisko telpu, ar kuras starpniecību mēs visi sazināmies," norādīja Vīķe-Freiberga.

Savukārt laikraksts "Diena" šādiem pārmetumiem gan nepiekrīt. "Dienas" galvenais redaktors Guntis Bojārs šādu Vīķes-Freibergas reakciju sauc par "pēkšņu, skaļu un indīgu", uzsverot, ka laikraksta vainas notikušajā nav.

Bojārs skaidro, ka "Latvijas lepnuma" ceremoniju daudzus gadus pēc kārtas rīko "Diena" kopā ar "TV3", kurus saista sadarbības līgums un visas rīcības tiek savstarpēji saskaņotas. Kā ik katru gadu, arī šoreiz bijis paredzēts, ka pasākumu atklās augstākā valsts amatpersona, proti, Valsts prezidents Andris Bērziņš, tomēr viņš atteicis, aicinot "pasveicināt" "TV3", kas pret prezidentu esot izvērsusi negatīvu kampaņu.

"Diena" par šo atteikumu ziņojusi "TV3", un nākamajā dienā "TV3" atbildējusi, ka par dalību pasākumā esot panākta vienošanās ar eksprezidenti Vīķi-Freibergu patroneses statusā. "Diena" "korektuma vārdā" par to informējusi Valsts prezidenta kanceleju, kas savukārt nolēmusi mainīt lēmumu, paziņojot, ka Bērziņš ceremonijā tomēr piedalīšoties.

Tad esot panākta vienošanās, ka Bērziņš atklās ceremoniju, savukārt Vīķe-Freiberga pasniegs vienu no balvām. Par patronu vai patronesi neesot izvēlēts neviens, "kā tas arī vienmēr ir bijis".

Foto: mixnews.lv

Komentāri