Krievijas opozīcijas politiķis un šahists Kasparovs lūdz viņam piešķirt Latvijas pilsonību, Mixnews.lv

Krievijas opozīcijas politiķis un šahists Kasparovs lūdz viņam piešķirt Latvijas pilsonību

фото

Politika | 2013. gada 5. novembrī plkst. 10:04

Pasaules šaha čempions un Krievijas opozīcijas politiķis Garijs Kasparovs lūdzis piešķirt viņam Latvijas pilsonību, ziņo LETA.

Kā pavēstīja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (V), visām Saeimas frakcijām nosūtītais iesniegums rakstīts latviešu valodā un ar visu pamatojumu.

"Iemesli ir tādi, kas manā skatījumā nav pietiekami. Viņš lūdz piešķirt pilsonību par īpašiem nopelniem Latvijas labā, jo to var darīt tikai Saeimas deputāti un saglabājot Krievijas pilsonību. Viņš min, ka šeit kādreiz, 70.gados, ir uzvarējis kaut kādās jauniešu sacensībās," norādīja Latkovskis.

Kasparovs lūdz viņu uzņemt Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā, saglabājot esošo Krievijas pilsonību.

Kasparovs savā iesniegumā norāda, ka viņa dzīve no jaunības dienām ir saistīta ar Latviju, kur 70.gados viņš guvis nozīmīgas uzvaras šahā. Arī Kasparova dēla māte ir Latvijas pilsone, savukārt dēlam ir uzturēšanās atļauja Latvijā, un Kasparova dēls regulāri apmeklējot Rīgu.

"Cieņpilna attieksme pret cilvēkiem un cilvēka tiesībām pieder pie Latvijas demokrātijas pastāvīgajām vērtībām. Latvijā nepastāv ne cittautiešu etniskā diskriminācija, ne varas diktatūra. Šeit visus jautājumus risina Latvijas tauta ar demokrātiski ievēlētu tautas priekšstāvju - Saeimas deputātu - starpniecību. Katrs Latvijas cilvēks ir tiesīgs brīvi izteikt savu viedokli, piedalīties politikas procesā, nebaidoties tikt pretlikumīgi vajāts," teikts Kasparova iesniegumā.

Kā Latvijas pilsonis Kasparovs "vēlas un var dot lielu ieguldījumu" valstij skolēnu un studentu izglītības programmu jomā, ko organizē fonds "Kasparov chess foundation". Kasparovs norāda, ka šīs programmas ir ieviestas daudzās pasaules valstīs.

"Es celšu Latvijas prestižu un augstu turēšu Latvijas godu visās 180 Starptautiskās šaha federācijas (FIDE) dalībvalstīs," akcentē Kasparovs, piebilstot, ka viņš ir izvirzīts kā kandidāts FIDE prezidenta amatam. "Kā Latvijas pilsonis es gūšu iespēju bez ierobežojumiem pievērsties politiskajai darbībai demokrātijas, miera un taisnīguma vārdā kā Krievijā, tā arī citās pasaules valstīs, kurās tiek pārkāptas cilvēktiesības un kājām mīdītas demokrātijas normas," savu lūgumu argumentē Kasparovs.

Kā informēja "Vienotības" preses sekretāre Laila Timrota, šo vēstuli frakcija saņēma pirmdien, tāpēc "Vienotība" uz to vēl nav atbildējusi.

Pilsonības likums paredz, ka personu, kurai ir īpaši nopelni Latvijas labā, var uzņemt Latvijas pilsonībā ar Saeimas lēmumu. Uzņemot pilsonībā personu par īpašiem nopelniem Latvijas labā, uz to netiek attiecināti naturalizācijas ierobežojumi, un tai var izveidoties dubultā pilsonība.

Persona, kura vēlas, lai tā tiktu uzņemta Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā, iesniedz Saeimai iesniegumu. Iesniegumam pievienojama attiecīgās personas autobiogrāfija un paziņojums, ka nav faktu, kas varētu liecināt, ka uz šo personu būtu attiecināms kāds no naturalizācijas ierobežojumiem. Šādai personai gan būs jādod solījums par uzticību Latvijas Republikai.

Likums nosaka, ka Latvijas pilsonībā nevar uzņemt personu, kura ar savu uzvedību vai darbībām rada draudus Latvijas valsts drošībai, neatkarībai un vērsusies pret Latvijas neatkarību un pastāvošo valsts varu.

Personu nevar uzņemt Latvijas pilsonībā, ja tā pēc 1990.gada 4.maija paudusi fašisma, šovinisma, nacionālsociālisma, komunisma vai citas totalitārisma idejas vai musinājusi uz nacionālo vai rasu naidu vai nesaticību, ir saistīta ar terorismu vai darbojas pretvalstiskā vai noziedzīgā organizācijā, ir saistīta ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, bez Ministru kabineta atļaujas dien kādas citas valsts bruņotajos spēkos vai militārā organizācijā, ir bijusi PSRS specdienestu štata darbinieks.

Tāpat pilsonībā nevar uzņemt personu, kas Latvijā vai kādā citā valstī ir notiesāta par tāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, kas kvalificējams kā noziedzīgs nodarījums arī Latvijā. Šis nosacījums neattiecas uz personu, kura notiesāta par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu ārvalstī, ja Ministru kabineta noteiktajā kārtībā atzīts, ka attiecībā uz šo personu notiesājošs spriedums ticis pieņemts, neievērojot taisnīgas tiesas vai soda samērīguma principu.

Pilsonība tiek liegta arī tām personām, kuras nav izpildījušas nodokļu vai kādu citu maksājumu saistības pret Latvijas valsti.

Savukārt kā izteicās Latvijas Šaha federācijas izpilddirektors Egons Lavendelis, viņam par Kasparova vēlmi piešķirt šahistam Latvijas pilsonību ir pirmā dzirdēšana.

Jau 22 gadu vecumā Kasparovs kļuva par jaunāko pasaules čempionu šaha vēsturē. 2000.gadā viņš cīņā par pasaules čempiona titulu zaudēja savam tautietim Vladimiram Kramņikam.

Azerbaidžānā dzimušais un 50 gadus vecais Kasparovs bija pasaules čempions šahā no 1985. līdz 2000.gadam, bet 2005.gadā beidza šahista karjeru, jo nolēma pievērsties politikai un grāmatu rakstīšanai.

Šaha leģenda pēdējos gados kļuvis par aktīvu Krievijas opozīcijas dalībnieku un piedalījies vairākos opozīcijas rīkotajos protestos pret prezidentu Vladimiru Putinu, turklāt jūlijā viņš izteicās, ka baidās atgriezties Krievijā, jo pret viņu varētu tikt sākta izmeklēšana pret opozīciju vērstās kampaņas gaitā.

Kasparovs 2008.gadā gatavojās kandidēt Krievijas prezidenta vēlēšanās, taču viņam neizdevās savākt pietiekami lielu atbalstītāju skaitu, līdz ar to viņam nācās no šīs ieceres atteikties.

Savā autobiogrāfijā Saeimas deputātiem Kasparovs norāda, ka 1990.gadā, protestējot pret PSRS komunistiskās vadības noziedzīgo politiku, Ņujorkā mačā par pasaules čempiona titulu Kasparovs spēlēja nevis zem sarkanā PSRS karoga, bet trīskrāsainā Krievijas karoga, kas tolaik bija tautas cerību simbols.

No 1991. līdz 1996.gadam Kasparovs bija radiostacijas "Eho Moskvi" direktoru padomes priekšsēdētājs. Kasparovs ir Viskrievijas tautas kustības "Apvienotā pilsoniskā fronte" izveidotājs. Fronte kļuva par pamatu koalīcijai "Cita Krievija" - pirmā protestu viļņa pret Putina režīmu organizētājai un iedvesmotājai. Opozicionārs ir viens no parakstu vākšanas masu kampaņas "Putinam ir jāaiziet" iniciatoriem.

Kasparovam arī pieder informatīvi politiskais portāls "kasparov.ru". Viņš arī nodarbojas ar individuālu labdarību. Pirmoreiz Krievijā bija reģistrēts privāts "Kasparova labdarības fonds", kas sniedz materiālu palīdzību bēgļiem, vientuļiem pensionāriem un veterāniem. Pēdējos gados šaha ģēnijs nolasījis vairāk nekā 100 lekcijas un seminārus lēmumu pieņemšanas teorijā.

2007.gadā viņš iekļauts 100 mūsdienu ģēniju sarakstā, ko, veicot aptaujas, sastādījusi sabiedrība "Creators Synectics", kā arī žurnāla "Time" sastādītajā 100 visietekmīgāko cilvēku sarakstā.

Šahistam pirmajā laulībā 1993.gadā dzimusi meita Polina, otrajā 1996.gadā dēls Vadims, trešajā laulībā 2006.gadā dzimusi meita Aida. Kasparova sieva ir ekonomiste Darja Kasparova.

Komentāri