Rīgas dome Tallinas ielā bērnudārzu nebūvēs, Mixnews.lv

Rīgas dome Tallinas ielā bērnudārzu nebūvēs

фото

Politika | 2013. gada 19. decembrī plkst. 17:23

Rīgas dome plāno atteikties no ieceres Tallinas ielā 6 un Tallinas ielā 10 par 6 miljoniem latu būvēt bērnudārzu projekta lielo izmaksu dēļ, turklāt šo teritoriju Rīgas centrā paredzēts izslēgt no izglītības funkcijām nepieciešamo zemesgabalu saraksta, ziņo LETA.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas deputāti ceturtdien lēma par zemesgabala Tallinas ielā 6 un 10 izslēgšanu no valsts pārvaldes funkciju veikšanai izglītības, jaunatnes un sporta nozarē nepieciešamo Rīgas pilsētas pašvaldības nekustamo īpašumu saraksta, taču deputātu viedokļi par to atšķīrās.

Aktualizēt nekustamo īpašumu sarakstu, kas nepieciešami izglītības funkcijām, šā gada septembrī mudinājis Īpašuma departaments, kas administrē Rīgas pilsētas pašvaldībai piederošās nekustamās mantas izmantošanu, pastāvīgi izvērtējot "racionālāko un lietderīgāko rīcību ar šo mantu".

Departaments lūdzis aktualizēt informāciju par nekustamā īpašuma objektiem Rīgā, Berģu ielā 4, Raņķa dambī 1, Dainas ielā 8, Grenču ielā 2D, Andromedas gatvē 16, Maskavas ielā 8 k-1, kā arī citiem pašvaldības funkciju nodrošināšanai rezervētajiem objektiem, kuru izmantošana domes lēmumos paredzētajiem mērķiem pārredzamā nākotnē netiek plānota.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Guntis Helmanis komitejas deputātiem skaidroja, ka finansējums, kas bija paredzēts bērnudārza būvniecībai Tallinas ielā 6 un 10, jau ir novirzīts jaunu grupiņu izveidei, piemēram, Marsa gatvē un citās izglītības iestādēs.

Tuvākajā laikā pašvaldība bērnudārzu Tallinas ielā nebūvēs, tāpēc šos īpašumus no saraksta ir iespējams svītrot, savukārt Tallinas ielā esošo Rīgas Šaha skolu pārcelt uz Rīgas Natālijas Draudziņas ģimnāzijas telpām.

Bērnudārzā Tallinas ielā bija paredzētas vietas aptuveni 400 bērniem, bērnudārza būvniecības izmaksas, ieskaitot Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu, sasniegtu 6 miljonus latu.

"Bez šaubām, būtu ļoti labi, ja tur būtu bērnudārzs, jo visgrūtāk vietu bērniem atrast ir Rīgas centrā. Ņemot vērā, ka šis projekts netiek realizēts, bet Rīgas domes un ES fondu nauda tiks atvēlēta citiem objektiem, neredzam iespēju uzturēt spēkā prasību pēc šīs teritorijas," skaidroja Helmanis.

Teritorija Tallinas ielā, kur pašvaldība vēl pirms pāris gadiem bija apņēmusies uzbūvēt plašu, modernu bērnudārzu, ir vienu hektāru liela un uz tā iepriekš atradusies privātā AS "Rīgas Sanitārā transporta autobāze" (RSTA).

Opozīcijā esošo partiju deputāti iebilda pret atteikšanos no šīs teritorijas, uzsverot, ka Rīgas centrā pieprasījums pēc bērnudārziem ir ļoti liels un pirmsskolas izglītības iestādes būvniecība šajā apkaimē būs aktuāla arī pēc vairākiem gadiem, tāpēc īpašums noteikti jāsaglabā izglītības iestādes būvniecības vajadzībām.

"Mums kā izglītības komitejas deputātiem būtu vērts ieklausīties departamentā - es uzticos viņu kompetencei. Te skaidri iezīmējas, ka departamentam šī teritorija ir nepieciešama izglītības funkcijām, un mums šīs intereses būtu jāaizstāv," sacīja Ēlerte.

Komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane (GKR) savukārt pauda viedokli, ka iespējas Tallinas ielā būvēt bērnudārzu nav reālas: "Esmu piedalījusies sarunās ar Īpašuma departamentu un Izglītības, kultūras un sporta departamentu - pārskatāmā nākotnē nav redzama iespēja tur būvēt bērnudārzu."

Viņa uzskata, ka bērnudārza būvniecība būtu pārāk dārga, lai pašvaldība to varētu atļauties - ievērojamu sadārdzinājumu veido teritorijas sagatavošana celtniecībai. Aldermane sacīja, ka būtu jāiegulda ļoti liela nauda, lai likvidētu RSTA, kas tur bijusi pirms tam, un piebilda - "ja tuvākajā nākotnē redzēsim tādu nepieciešamību, ir citas brīvas teritorijas, [kur būvēt bērnudārzu]."

Aldermane stāstīja, ka Rīgas domei tuvākajā nākotnē jādomā par apjomīgiem ieguldījumiem virknē citu izglītības objektu - remonts nepieciešams gan Angļu ģimnāzijā, gan Natālijas Draudziņas ģimnāzijā, gan VEF kultūras pilī, kas ir tik sliktā stāvoklī, ka renovāciju būšot jāveic "šī sasaukuma laikā".

Brigmane iebilda, ka Tallinas ielas zemesgabals kā tāds nekādus ieguldījumus neprasa - Rīgas dome var renovēt VEF kultūras pili, bet atstāt šo teritoriju Rīgas centrā, lai bērnudārzu varētu būvēt nākamie sasaukumi, kad būs vairāk naudas. "Kāda vajadzība to tagad izpārdot? Lai segtu robus budžetā?" vaicāja deputāte.

Aldermane apgalvoja, ka viņas rīcībā neesot informācijas, ka īpašumu Tallinas ielā pašvaldība gatavojas pārdot. "Varbūt tā būs, bet man tādas informācijas nav. Varbūt tur būs kāds cits objekts," sacīja komitejas vadītāja.

Novembrī Rīgas dome atteikusies arī no vairākiem kultūras nozarei nepieciešamiem Rīgas pašvaldības zemesgabaliem - no šī saraksta svītroti zemesgabali Grenču ielā, Andromedas gatvē un Dainas ielā 8. Arī zemesgabals Dainas ielā, kas atrodas Rīgas centra tuvumā, iepriekš minēts kā piemērota vieta bērnudārza būvniecībai.

"Mēs jau atdevām centrā esošo teritoriju Dainas ielā, kur varēja uzcelt bērnudārzu. Tallinas iela ir pēdējais objekts, kur varētu būvēt pirmsskolas izglītības iestādi. Gribu uzrunāt pozīcijas deputātus - vai tiešām jums nav iespējas stāties pretī Īpašuma departamenta spiedienam un vēlmēm pārdot visu, kas ir Rīgas centrā? Jau pagājušā sasaukumā tika pārdoti vairāki objekti, bet tagad pārdodam pēdējo hektāru, kas nepieciešams bērnudārzam. Centrā nav vietas, bet pieprasījums ir milzīgs. Bērnudārza projekts tika veidots nepieņemamā formā mega dārgi un neviens nevarēja parakstīties, ka kāds varētu būvēt bērnudārzu par 6 miljoniem. Projektu noraidīja, tagad zemesgabals nav vajadzīgs un to mierīgi var pārdot," sacīja Brigmane.

Aldermanes vietniece Svetlana Savicka (SC) sacīja, ka "mēs visi ļoti labi zinām, ka centrā ir problēmas, bet rajonos to risina, atverot skolās pirmsskolas izglītības grupas. Varētu stimulēt to atvēršanu centra skolās, kuras nav tik piepildītas - tas nav tik dārgi kā celt bērnudārzu."

Balsojumā par īpašuma Tallinas ielā izslēgšanu no izglītības funkcijām nepieciešamo zemesgabalu saraksta seši opozīcijas deputāti balsoja "pret", 10 koalīcijas domnieki bija "par", bet viens koalīcijas deputāts - Ainars Baštiks (GKR) - balsojumā atturējās.

Rīgas dome idejai būvēt bērnudārzu Tallinas ielā izlietojusi ievērojamus līdzekļus - 2011.gadā metu konkursa rezultātā noslēgts 200 000 latu vērts līgums ar arhitektu biroju "Jaunromāns un Ābele" par bērnudārza būvprojekta izstrādi. Metu konkursa labāko ideju autoriem kopumā tika izmaksātas naudas balvas 25 000 latu apmērā.

Ideju Tallinas ielā būvēt bērnudārzu 2010.gadā izteica Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) un vicemērs Andris Ameriks (GKR), kuri bija devušies apsekot vairākus pašvaldībai piederošus īpašumus.

"Par Tallinas ielu vispār nav jautājumu, jo tā teritorija ir paredzēta tikai un vienīgi bērnudārzam. Mēs jau noteicām, ka aptuveni trīs gadi ir minimālais termiņš, ieskaitot konkursus, lai atvērtu šeit bērnudārzu," pirms trim gadiem pauda Ušakovs.

Toreiz tika ziņots, ka 9000 kvadrātmetru lielā Sanitārā transporta autobāzes teritorija Tallinas ielā Rīgas kartē jau esot iezīmēta dzeltenā krāsā, kas pieļauj tās izmantošanu tikai bērnudārza izveidei neatkarīgi no tā, vai tas būtu privātais vai pašvaldības bērnudārzs.

Foto: lv.wikipedia.org

Komentāri