Čepāne: Ja Āboltiņa piekristu kļūt par premjera kandidāti, tas būtu vērtējams pozitīvi, Mixnews.lv

Čepāne: Ja Āboltiņa piekristu kļūt par premjera kandidāti, tas būtu vērtējams pozitīvi

фото

Politika | 2014. gada 3. janvārī plkst. 14:55

Ja Saeimas priekšsēdētāja un "Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa (V) piekristu kļūt par Ministru prezidenta amata kandidāti, tas būtu vērtējams ļoti pozitīvi, aģentūrai LETA sacīja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (V).

Komisijas priekšsēdētāja nezina, vai Āboltiņa ir gatava piekrist ieņemt šo amatu. Taču tas būtu labi, jo viņa sevi ir parādījusi Saeimas priekšsēdētājas amatā, ieviešot zināmu kārtību un raitu procesa virzību, akcentēja Čepāne.

Vismaz vienreiz Āboltiņa sēdes vadīšanas laikā līdzīgos apstākļos ierobežojusi izteikšanās iespējas opozīcijas, bet ne "Vienotības" pārstāvim, taču Čepāne noraidīja iespēju, ka tā būtu noticis. Viņa salīdzinājumam atgādināja laiku, kad Saeimas priekšsēdētājs bija Gundars Daudze, - viņš esot Čepānei divas reizes mēģinājis liegt iespēju izteikties sēdes laikā.

Arī ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis norādīja, ka viņš sarunās ar žurnālistiem ir dzirdējis par Āboltiņas iespējamo kandidatūru. Laikraksts "Diena" ziņoja, ka gadumijā Saeimas priekšsēdētāja neesot izslēgusi iespēju kļūt par kandidāti.

Brigmanis arī pieļāva, ka "Vienotība" ir pieņēmusi neoficiālu lēmumu par Ministru prezidenta amata kandidātu un pašlaik ietur pauzi. Tomēr skaidri zināt to nevarot, tāpēc tagad ir jāgaida, kad no atvaļinājuma atgriezīsies Saeimas priekšsēdētāja un "Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa (V), lai komentētu situāciju.

Viņa iepriekš norādījusi, ka kopā ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (V) ir saņēmusi "Vienotības" domes pilnvarojumu paust pozīciju par premjera kandidātu, savukārt citu "Vienotības" politiķu izteikumi šajā jautājumā vērtējami kā "spriedelējumi", atgādināja Brigmanis.

Politiķis prognozēja, ka "Vienotība" savu kandidātu nosauks pirms Valsts prezidenta Andra Bērziņa, jo "kur tad viņi liksies". ZZS gaidīs premjera amata kandidāta nosaukšanu nākamās nedēļas sākumā.

ZZS frakcijas priekšsēdētājs norādīja, ka viņš sarunās ar žurnālistiem ir dzirdējis par trim iespējamajiem premjera kandidātiem - zemkopības ministri Laimdotu Straujumu, Āboltiņu un ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (RP).

Āboltiņa gan publiski atteikusies no iespējas kļūt par premjerministri.

Iepriekš izskanējis, ka "Vienotība" kopā ar "Reformu partiju" Ministru prezidenta amata kandidātu varētu nosaukt 6.janvārī. Demisionējušais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) ir paudis cerību, ka tuvāko divu trīs nedēļu laikā jaunā valdība varēs sākt darbu.

Viņš atzina, ka jaunās valdības vadītāja kandidāta izraudzīšanās ir viens no pirmajiem šogad darāmajiem darbiem. Esot pilnīgi skaidrs, ka premjera amata kandidāts tiks nominēts līdz Valsts prezidenta nosauktajam termiņam - 7.janvārim.

Iepriekš publiskajā telpā kā iespējamie premjera amata kandidāti izskanējuši zemkopības ministre Straujuma un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP). Tomēr šaubas raisot jautājums par to, vai "Vienotība" būs gatava premjera amatam virzīt cilvēku, kurš nav partijas biedrs, kā tas pašlaik ir ar Straujumu, savukārt Rinkēvičs jau iepriekš atteicies kļūt par premjera amata kandidātu.

Līdzšinējais premjerministrs Dombrovskis 27.novembrī paziņoja par atkāpšanos no amata. Viņš skaidroja, ka tādā veidā uzņemas politisko atbildību par Zolitūdes traģēdiju, kas prasīja 54 cilvēku dzīvības.

Pēc demisijas ir notikušas vairākas politisko konsultāciju kārtas, "Vienotība" divas reizes piedāvājusi premjera amata kandidātus, taču abas reizes Valsts prezidents Andris Bērziņš tos noraidījis.

Prezidents informējis, ka gaidīs no partijām vienošanos par kādu premjera amata kandidātu, bet, ja līdz 7.janvārim to nesagaidīs, nāks klajā ar paziņojumu par savu izraudzīto kandidātu, kas, pēc Saeimas priekšsēdētājas Āboltiņas teiktā, esot Latvijas pastāvīgais pārstāvis NATO Māris Riekstiņš.

Komentāri