Politologs: Straujumu par tehnisku valdības vadītāju īsti nevar saukt, Mixnews.lv

Politologs: Straujumu par tehnisku valdības vadītāju īsti nevar saukt (1)

фото

Politika | 2014. gada 6. janvārī plkst. 10:38

Ja zemkopības ministri Laimdotu Straujumu (V) apstiprinās Ministru prezidentes amatā, viņai šī valdība būs jāvada vien līdz vēlēšanām, tomēr par tehnisku valdības vadītāju viņu nevarētu saukt, uzskata politologs Juris Rozenvalds, ziņo LETA.

Lai arī šā gada valsts budžets ir apstiprināts un cīņas par finansējuma sadalījumu jau ir aiz muguras, tomēr jaunajai valdībai, kas darbosies līdz rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, būs jāpieņem vairāki svarīgi lēmumi, sacīja Rozenvalds. Kā piemērus viņš minēja Eiropas Savienības struktūrfondu sadali, jautājumus par gāzes tirgus liberalizāciju un aviosabiedrību "airBaltic". "Jebkuram Ministru prezidentam, nonākot šādā situācijā, manevra iespējas ir ierobežotas, jo spēles pamatnoteikumi jau ir formulēti," piebilda politologs.

Rozenvalda vērtējumā, Straujumas loma politisko procesu noteikšanā neesot tik maza, lai aiz viņas muguras nenorisinātos dažādas politiskās cīņas.

Kā plusus Straujumas iecelšanai par valdības vadītāju politologs minēja ilggadējo profesionālo pieredzi valsts pārvaldē, kā arī nozares pārstāvju pozitīvās atsauksmes par viņu kā ministri. Tāpēc, pēc Rozenvalda domām, politiskās konsultācijas par jauno valdību noslēgsies pozitīvi. Turklāt esot grūti iedomāties kādus argumentus, lai noraidītu šo "Vienotības" nosaukto premjera kandidātu. "Pus pa jokam jāatzīmē, ka mēs turpināsim dzīvot fiziķu laikmetā. Ja saskaita iepriekšējos Latvijas valdības vadītājus, gandrīz pusi no laika esam nodzīvojuši pie Ministru prezidentiem, kas nākuši no Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes," bilda Rozenvalds.

Komentējot atklātībā nonākušo iespējamo valdības sastāvu, Rozenvalds atzina, ka ir grūti prognozēt, vai tas tiešām tāds būs, jo ir pretrunīgi signāli. Iespējamais valdības sastāvs liecina, ka tajā dominance būs "Vienotībai", taču vienlaikus šī partija norādījusi, ka vēlas, lai ministru sadalījumā tiktu ievērots vienlīdzības princips starp koalīcijas partneriem. "Nav skaidrs, vai ticēt šim sarakstam vai tam, ko teica amatpersonas," sacīja Rozenvalds. Tomēr viņu māc zināmas šaubas, vai "Vienotība" būs gatava šādā veidā iet pretī partneriem, lai darbotos pēc paritātes principiem.

Jāatgādina, ka "Vienotība" svētdien valdes sēdē nolēmusi par Ministru prezidenta amata kandidātu virzīt pašreizējo zemkopības ministri Straujumu. Šajā pašā valdes sēdē Straujuma arī uzņemta partijas "Vienotība" rindās. Par to, vai uzticēt Straujumai valdības veidošanu, tagad būs jāizšķiras Valsts prezidentam Bērziņam.

Komentāri 1
Munispirms 5 gadiem
Tautas apvārdotāji, kurus nezkāpēc sauc par "politologiem", atkal pļurina?
Mēģina kaut ko iegalvot, neņemot vērā daudzus faktus.
Vispirms jau, Berjozkins ir solijies ministrus izraudzīties pats.Tātad Straujumai ir vai nu jāpiekrīt, vai viņa talāk netiek.
No otras puses, ja nebūs tā kā Vienotībai vajag, tad nebūs nekā un tā ir elementāra matemātika.