Politologs: Valsts prezidents ar pieņemto lēmumu var justies laimīgs, Mixnews.lv

Politologs: Valsts prezidents ar pieņemto lēmumu var justies laimīgs

фото

Politika | 2014. gada 6. janvārī plkst. 21:24

Valsts prezidents Andris Bērziņš var justies laimīgs ar izdarīto izvēli, aicinot zemkopības ministri Laimdotu Straujumu (V) veidot jauno valdību, uzskata politologs Jānis Ikstens.

Viņaprāt, prezidents varot justies laimīgs, jo ir dabūjis tādu Ministru prezidenta amata kandidātu, kādu, iespējams, ir gribējis. Par to liecinot salīdzinoši gludais [premjera kandidāta nosaukšanas] process, aģentūrai LETA sacīja Ikstens.

Straujuma nav atstājusi strauja un neapdomīga cilvēka iespaidu, tāpēc valdības vadīšana turpināšoties līdzšinējā premjera Valda Dombrovska (V) stilā. Ne darbība ministres amatā, ne arī Zemkopības ministrijas valsts sekretāres amatā nav radījusi revolucionāra cilvēka iespaidu. "Tā nebūs nekāda [Einara] Repšes uguņošana vai [Andra] Šķēles mācīšana," sprieda politologs.

Jaunās valdības aprises vēl nav skaidras, tomēr, ja taisnība ir tam, ka Zaļo un zemnieku savienības paspārnē būs Zemkopības ministrija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, tad šis politiskais spēks, pēc Ikstena domām, ir izvilcis pilnās lozes. Jautājums ir, vai Labklājības ministrijas pārvaldīšana ir pilnā loze vai ne.

Vienlaikus politologs Straujumas uzstādījumos par jaunās valdības darbu saredz arī priekšvēlēšanu retoriku kā atbildi "Saskaņas centra" īstenotajai politikai. To, vai Straujuma bija labākā izvēle šim amatam, rādīšot laiks.

Savukārt politikas eksperte Daina Bāra uzskata, ka Valsts prezidents ir pieņēmis racionālu lēmumu.

Straujumai vajadzētu ieviest tradīciju, kas ir ierakstīta Satversmē, proti, ka Ministru prezidenta amata kandidāts pats uzaicina valdībā personas, ko vēlas redzēt kā ministrus.

"Vajadzētu pacensties būt objektīvai un atrast cilvēkus, kas ir zinoši par savu sfēru, ir pieredze amatā un prot strādāt komandā," sacīja Bāra.

Lai gan valdībā ir nepieciešama ministru nomaiņa, politoloģe uzskata, ka ir vairāki ministri, kuri savu darbu valdībā var turpināt, taču par to ir jāizlemj pašai Straujumai.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš pirmdien aicinājis pašreizējo zemkopības ministri Laimdotu Straujumu (V) veidot jauno valdību.

"Izvērtējot Laimdotas Straujumas profesionālo pieredzi un pozitīvo darbību valsts pārvaldes institūcijās, es aicinu viņu izveidot jauno Ministru kabinetu," pēc tikšanās ar Straujumu un topošās koalīcijas pārstāvjiem sacīja Bērziņš.

Straujuma varētu būt pirmā Ministru prezidente sieviete Latvijas vēsturē.

1951.gada 24.februārī dzimusī Straujuma ir beigusi Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultāti, 1992.gadā viņa ieguvusi ekonomikas doktora grādu.

Pēc augstskolas beigšanas Straujuma strādājusi Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūtā, SIA "Latvijas Datu centrs", kā arī vadījusi SIA "Latvijas Lauksaimniecības konsultāciju un izglītības atbalsta centrs".

Kopš 1999.gada 16.novembra Straujuma strādāja par valsts sekretāra vietnieci Zemkopības ministrijā, bet no 2000.gada 9.oktobra līdz 2006.gada 31.decembrim viņa bija Zemkopības ministrijas valsts sekretāres amatā.

No 2007.gada janvāra līdz 2010.gada decembrim Straujuma ieņēma Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas valsts sekretāres amatu, bet no 2011.gada janvāra līdz oktobrim viņa bija ministrijas valsts sekretāra vietniece.

2011.gada 25.oktobrī Saeima apstiprināja Dombrovska valdību ar Straujumu zemkopības ministres amatā. Toreiz Straujumu šim postenim bija virzījusi "Vienotība", lai gan viņa pati bija bezpartejiska.

Foto: Toms Grīnbergs, LU Preses centrs

Komentāri