Streļčenoks pārmet Vienotībai KNAB politisku ietekmēšanu; Dombrovskis ieinteresētību noliedz, Mixnews.lv

Streļčenoks pārmet Vienotībai KNAB politisku ietekmēšanu; Dombrovskis ieinteresētību noliedz

фото

Politika | 2014. gada 8. janvārī plkst. 10:21

Ministru prezidenta Valda Dombrovska (V) lēmums atcelt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka Jaroslava Streļčenoka rīkojumu par savas vietnieces Jutas Strīķes atbrīvošanu no amata ir prettiesisks un politisks lēmums, šādu viedokli telekanālā LNT pauda Streļčenoks.

Streļčenoks pieļāvuma formā izteicās, ka šāds premjera lēmums varētu būt saistīts ar to, ka Strīķei ir zināmi fakti, kuru slēpšana būtu svarīga nākotnē. Katrā ziņā esot acīmredzams, ka "Vienotībai" Strīķe ir svarīga, piebilda KNAB vadītājs.

Streļčenoks domā, ka premjers ar šādu lēmumu grauj savu un "Vienotības" reputāciju un tālāko politisko dzīvi.

Savukārt Dombrovskis noliedz, ka "Vienotība" būtu politiski ieinteresēta KNAB darbā. Dombrovskis pārmeta, ka Streļčenoks, kurš nav politiķis, ar šādiem paziņojumiem sāk nodarboties ar politisko retoriku, kas acīmredzot saistīts ar to, ka Streļčenokam pietrūkstot juridisku argumentu.

Taujāts, vai grasās rosināt Streļčenoka atlaišanu no KNAB vadītāja amata, Dombrovskis atgādināja, ka KNAB vadītājs jau nesen novērtēts un saņēmis viduvēju atzīmi, tāpēc pašlaik neesot pamata šādām runām. Situācija varot veidoties citāda, ja Streļčenoks turpināšot pieņemt pretlikumīgus lēmumus. Tāpat esot skaidrs, ka KNAB darbs jāuzlabo sistēmiski.

Vaicāts, vai viņš ir apmierināts ar Streļčenoka darbu KNAB vadībā, demisionējušais premjers sacīja - ja nākas atcelt pretlikumīgus rīkojumus, tas liecina, ka zināmas problēmas KNAB vadītāja darbā ir.

Savukārt sniegt vērtējumu par Strīķes darbu Dombrovskis izvairījās. Kā ziņots, Streļčenoka rīkojuma par Strīķes atlaišanu tiesiskumu izvērtējusi Valsts kancelejas juristu darba grupa, kurā piedalījusies arī Ministru prezidenta padomniece juridiskajos jautājumos Sandra Bukane. Streļčenoka rīkojumu nolemts atcelt.

Juristi, izvērtējot dokumentus, konstatējuši, ka Streļčenoka pagājušā gada 20.decembra lēmums ir prettiesisks, jo Strīķes atkārtotā novērtēšana par laika posmu no 2013.gada maija līdz novembrim, ko Streļčenoks minējis kā pamatu savam lēmumam, veikta saskaņā ar spēku zaudējušu normatīvo aktu, informēja Valsts kancelejas Komunikācijas departamentā.

Savukārt Darba likums noteic, ka darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu darbiniekam - arodbiedrības biedram - bez attiecīgās arodbiedrības iepriekšējas piekrišanas. Pretēji judikatūras atziņām, labas pārvaldības principam, valsts pārvaldes efektivitātes un privātpersonas tiesību un tiesisko interešu ievērošanas principam Streļčenoks savā lēmumā ir norādījis, ka tas ir administratīvs akts, kas pārsūdzams Administratīvajā rajona tiesā.

Lēmuma par atbrīvošanu no amata atcelšana ir lietderīga Valsts pārvaldes iekārtas likuma 63.panta izpratnē, jo nodrošina labas pārvaldības principa īstenošanu un likuma atrunas principa īstenošanu, uzskata juristi.

Premjers gan žurnālistiem atzina, ka lēmums par Strīķes atbrīvošanu neatrisinās samilzušās problēmas KNAB iekšienē. Šos jautājumus, visticamāk, nākšoties risināt arī nākamajai valdībai. "Skaidrs, ka arī nākamajam premjeram šīs problēmas nāksies risināt," noteica Dombrovskis. Premjera birojs šajā laikā ir saņēmis daudz atbalsta parakstu Strīķei, un tāpēc premjers uzskata, ka bezdarbība konfliktu neatrisinās.

Premjers arī uzsvēra, ka viņš ir tiesīgs pārskatīt KNAB priekšnieka izdotus rīkojumus, jo KNAB ir premjera tiešās pārraudzības iestāde, līdz ar to viņam ir tiesības pārbaudīt lēmuma tiesiskumu un, ja tas ir prettiesisks, to arī atcelt.

Jautāts, vai nevajadzētu izvērtēt KNAB priekšnieka atbilstību amatam, Dombrovskis atgādināja, ka pagājušā gada nogalē divas komisijas, kas izvērtēja Streļčenoka darbību, secinājušas, ka viņš var turpināt darbu kā KNAB vadītājs. Taču, vai atkārtoti būtu jāvērtē viņa piemērotība, to noteikšot turpmākā notikumu attīstība.

Tikmēr Streļčenoks ir paziņojis, ka šodien vai tuvākajās dienās atstādinās no amata savu vietnieci Strīķi. Par atkārtotu Strīķes atlaišanu pagaidām netiekot lemts. Kā skaidroja Streļčenoks, Strīķe tiks atstādināta, jo jau atlaišanas dienā 20.decembrī viņš informējis Satversmes aizsardzības biroju, ka Strīķei jāatņem pielaide valsts noslēpumam, kas pašlaik liedz viņai pildīt amata pienākumus. Tāpat šāds lēmums tikšot pieņemts, jo Strīķe zaudējusi darba devēja uzticību. Kā ziņots, KNAB priekšnieks Streļčenoks pērn 20.decembrī nolēma atbrīvot no amata savu vietnieci Strīķi.

Pagājušā gada vidū Streļčenoks vienpersoniski savas vietnieces darbu bija novērtējis ar D līmeni, kas nozīmē, ka darba izpilde tikai atsevišķās jomās sasniedz prasības attiecīgajā nozarē un darba izpildē nepieciešami uzlabojumi. Strīķe novērtējumā paustos pārmetumus noliedza un vadības rīcībā saskatīja bosinga un mobinga pazīmes.

Atkārtotā Strīķes darbības un tās rezultātu novērtēšanā gada izskaņā viņa atkal saņēma D līmeni. Ņemot vērā to, ka Strīķe nenovērsa iepriekšējā novērtēšanā norādītās nepilnības savā darbībā par ilglaicīgiem un sistemātiskiem pārkāpumiem, tostarp nepildot KNAB priekšnieka rīkojumus un tādējādi zaudējot darba devēja uzticību, Streļčenoks pieņēma lēmumu Strīķi par neatbilstību ieņemamam amatam atbrīvot no amata.

Foto: reitingi.lv

Komentāri