Streļčenoks: Premjers Strīķi atjaunojis amatā, lai kaut ko slēptu, Mixnews.lv

Streļčenoks: Premjers Strīķi atjaunojis amatā, lai kaut ko slēptu (1)

фото

Politika | 2014. gada 8. janvārī plkst. 14:54

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks neizslēdz, ka Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) biroja priekšnieka vietnieci Jutu Strīķi atjaunojis amatā, vēloties kaut ko noslēpt, ziņo LETA.

Streļčenoks trešdien žurnālistiem pauda pārliecību, ka premjera lēmums bijis politisks, par to liecina gan steiga, kādā pieņemts lēmums, gan arī šaubas, vai tiešām ir pietiekami izvērtēti iesniegtie dokumenti ar argumentāciju par Strīķes atbrīvošanu.

Pēc KNAB priekšnieka domām, šis gadījums rada bažas, ka lēmumi, ko Streļčenoks kā iestādes vadītājs pieņem saistībā ar politiskajām partijām un valsts amatpersonām, ir atceļami. Tāpat šis gadījums iedragājot KNAB prestižu.

"Tās ir politiskas spēles, un es negribu, lai iestādi tajās ievelk," teica Streļčenoks. Viņam esot skaidrs, ka premjers tā rīkojies, jo viņam neesot ko zaudēt, jo viņš ir demisionējis. Taču tas ietekmē arī premjera pārstāvēto partiju "Vienotība", un, viņaprāt, šai partijai esot svarīgi, lai Strīķe savu amatu saglabātu. "Ir vairākas versijas un pārdomas. Strīķes figūra ir daudz nozīmīgāka par visu partiju. Iespējams, šis lēmums pieņemts, lai slēptu kādā veidā informāciju," sprieda KNAB priekšnieks.

Savukārt vienīgais, ar ko riskējot premjers, ir reputācija.

Streļčenoks atzina, ka ir izvērtējis iespējamos nākotnes scenārijus. Viens no tiem bijis atstāt amatu, jo viņš nav gatavs uzņemties atbildību par "Strīķes darīšanām", taču nolēmis tomēr amatā palikt, lai turpinātu godīgi vadīt iestādi un cīnīties ar korupciju, kas neesot vienkāršākais darbs.

Streļčenoks arī nepiekrīt argumentiem, kāpēc viņa lēmums par Strīķes atlaišanu esot uzskatāms par prettiesisku. Piemēram, lai atlaistu Strīķi, nemaz neesot nepieciešams to saskaņot ar KNAB arodbiedrību. To viņš arī esot paskaidrojis premjeram iesniegtajos dokumentos. KNAB vadītājs domā, ka KNAB amatpersonas ir piederīgas valsts dienestam, un šādos gadījumos arodbiedrības piekrišana nav nepieciešama. Vienlaikus Streļčenoks pauda aizdomas, ka arodbiedrība pārstāv konkrētu KNAB darbinieki intereses. Strīķes novērtēšana esot bijusi likumīga un juridiski korekta. Pretēji premjera argumentos norādītajam, ka tā balstīta uz spēkā neesošu normatīvo dokumentu, ir novērtēta Strīķes darbība 2012.gadā, kad premjera norādītais dokuments vēl bijis spēkā.

Streļčenoks būtu gatavs savu taisnību aizstāvēt tiesā, taču šāda iespēja viņam esot liegta, jo premjers savā rīkojumā norādījis, ka tas nav pārsūdzams.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka Streļčenoks uzskata, ka, atceļot KNAB rīkojumu par Strīķes atbrīvošanu no ieņemamā amata, Dombrovskis faktiski ir pārkāpis savu pilnvaru robežas un uzņēmies tiesas kompetenci.

Streļčenoka skatījumā, premjers faktiski ir pārkāpis Darba likuma 124.panta 1.daļu, kas nosaka, ka tikai tiesa var atzīt darba devēja uzteikumu par prettiesisku un tikai saskaņā ar tiesas spriedumu darba uzteikums atzīstams par spēkā neesošu, ja darba devēja uzteikums nav tiesiski pamatots vai ir pārkāpta noteiktā līguma uzteikšanas kārtība.

Tāpat, Streļčenoka ieskatā, premjera rīkojums atcelt KNAB lēmumu izdots, pārkāpjot Ministru prezidenta Valsts pārvaldes likumā un citos normatīvajos aktos noteiktās pilnvaras atcelt pārraudzībā esošas iestādes pārvaldes lēmumus.

"Normatīvajos aktos ir noteikts, ka KNAB vadītāja izdotie administratīvie akti un lēmumi publisko tiesību jomā pārsūdzami nevis augstākai valsts pārvaldes amatpersonai, bet tiesā," uzsver KNAB vadītājs. "Strīķes neizpildītie darba uzdevumi, veiktās prettiesiskās darbības un to radītās prettiesiskās sekas bija pietiekams pamats lēmuma pieņemšanai par Strīķes atbrīvošanu no ieņemamā amata nekavējoties, uzsakot viņai darbu KNAB [..]," uzskata Streļčenoks.

Kā ziņots, pērn 20.decembrī Streļčenoks nolēma atbrīvot no amata savu vietnieci Strīķi.

Savukārt Ministru prezidents otrdien atcēla Streļčenoka rīkojumu. Juristi, Dombrovska uzdevumā izvērtējot dokumentus, konstatējuši, ka Streļčenoka lēmums ir prettiesisks.

Streļčenoks trešdien intervijā telekompānijas LNT raidījumā "900 sekundes" paziņoja, ka trešdien vai tuvākajās dienās atstādinās Strīķi "līdz faktu noskaidrošanai". Par atkārtotu Strīķes atlaišanu pagaidām netiekot lemts.

Komentāri 1
Karlapirms 5 gadiem
Streloks pats nodarbojas ar politiku un kaut ko slepj.
To nevar nepamanit.