Demiters: Jāizvērtē ministru iepriekšējā darbība, nevis ministriju sadalei jāpieiet matemātiski, Mixnews.lv

Demiters: Jāizvērtē ministru iepriekšējā darbība, nevis ministriju sadalei jāpieiet matemātiski

фото

Politika | 2014. gada 9. janvārī plkst. 13:39

Veidojot jauno Ministru kabinetu, būtu jāizvērtē ministru iepriekšējā darbība, nevis jāpieiet matemātiski, dalot ministrijas partijām pa grupām, ceturtdien intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" sacīja Reformu partijas (RP) vadītājs Edmunds Demiters.

Demiters uzskata, ka RP būtu jāsaglabā gan iekšlietu ministra, gan ārlietu ministra amats, jo pašreizējo ministru Riharda Kozlovska (RP) un Edgara Rinkēviča (RP) līdzšinējā darbība augstu novērtēta.

RP vadītājs kategoriski noliedza, ka partija "ziedo" Kozlovski kā iekšlietu ministru, lai amatu varētu saglabāt Rinkēvičs. Pēc Demitera teiktā, Kozlovskis lēmumu par atteikšanos turpināt vadīt Iekšlietu ministriju pieņēmis, tiklīdz kā uzzinājis, ka pretējā gadījumā Rinkēvičs vairs nevarēs vadīt Ārlietu ministriju. Savukārt Rinkēvičs sākotnēji uzskatījis, ka Kozlovskim šāds solis nav jāsper, un "ļoti ilgi šaubījies".

Kozlovskis esot gatavs turpināt darbu iekšlietu ministra amatā, ja mainās nosacījumi, ka vienai partijai nevar būt divi vienas tā dēvētās spēka ministrijas portfeļi, sacīja RP vadītājs.

Viņš atkārtoti norādīja, kar RP vēloties pretendēt uz atbildību par Ekonomikas ministriju, Ārlietu ministriju un Iekšlietu ministriju. Savukārt par patlaban partijas pārraudzīto Izglītības un zinātnes ministriju esot "nepārprotami likts manīt", ka tā turpmāk būs partijas "Vienotība" atbildības jomā.

RP bijis pārsteigums, ka tai piedāvāts vadīt Veselības ministriju. Šo jomu partija nepārzinot, un, kā sacīja Demiters, iepriekš to veiksmīgi darījusi Ilze Viņķele (V). Veselības ministra amatu gan patlaban ieņem Ingrīda Circene (V).

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatā, kuru Valda Dombrovska (V) valdībā pildīja RP pārstāvis Edmunds Sprūdžs, Demiters labprāt redzētu nacionālās apvienības "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK pārstāvi Eināru Cilinski, kurš iepriekš veiksmīgi pildījis šīs ministrijas parlamentārā sekretāra amata pienākumus.

Ekonomikas ministrija RP ir ļoti būtiska prioritāte, ceturtdien žurnālistiem norādīja Demiters. Partija ļoti augstu vērtē ekonomikas ministra Daniela Pavļuta darbu, un politiķis nav dzirdējis konkrētu pamatojumu, kāpēc viņš nebūtu atbilstošs kandidāts. Medijos izskanējušos viedokļus par Pavļuta atbilstību viņš uzskata par inscenētiem, un tas radot jautājumu, kādas intereses Pavļuts "pa šiem gadiem ir aizskāris".

Taujāts, vai šo amatu varētu ieņemt pašreizējais izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP), Demiters atbildēja, ka "tie ir tikai minējumi".

RP valdes priekšsēdētājs nekomentēja, kādā veidā nacionālajai apvienībai "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) varētu kompensēt tādu situācijas attīstību, ja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ministra postenis nonāktu Zaļo un zemnieku savienības kontrolē. Viņš vienīgi ironiski piebilda, ka nacionālā apvienība varētu "pieslēgties" Eiropas lietu ministra amatam.

Demiters neizslēdza iespēja, ka jautājumu par nepieciešamību ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam (RP) saglabāt amatu varētu pārrunāt ar Ministru prezidenta amatam nominēto kandidāti Laimdotu Straujumu individuāli.

Pašlaik saskaņā ar Straujumas piedāvājumu VARAM ministrijas postenis pienākas VL-TB/LNNK, savukārt Latvijas Zaļā partija (LZP) paziņojusi, ka tās deputāti neatbalstīs valdību, kurā "zaļajiem" nepienāksies VARAM.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka Ministru prezidenta amatam izvirzītā Laimdota Straujuma (V) jauno valdību veidojošajām partijām piedāvājusi savu redzējumu par ministriju sadali. Saskaņā ar viņas piedāvājumu "Vienotība" varētu uzņemties atbildību par Finanšu ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Aizsardzības ministriju, kā arī kopā ar neatkarīgajiem Saeimas deputātiem arī par Satiksmes ministriju.

RP piedāvāts ieņemt ekonomikas ministra, veselības ministra un iekšlietu ministra amatus. RP ar šādu piedāvājumu nebija mierā un uzreiz pauda vēlmi "samainīt" Veselības ministriju pret Izglītības un zinātnes ministriju. Vēlāk iekšlietu ministrs Kozlovskis arī paziņojis, ka nolēmis atteikties no iekšlietu ministra amata jaunajā valdībā par labu tam, lai ārlietu ministra amatu varētu ieņemt Rinkēvičs.

Nacionālo apvienību "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK Straujuma aicina izvirzīt pārstāvjus Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM), Kultūras ministrijas un Tieslietu ministrijas vadīšanai. Nacionālā apvienība pauda gatavību uzņemties atbildību par šīm ministrijām, kā arī norādīja, ka šīs partijas deleģētais ministrs būtu gatavs vadīt arī Ekonomikas ministriju.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) piedāvāts uzņemties atbildību par Zemkopības ministriju, Labklājības ministriju un Ārlietu ministriju. ZZS gan vēlētos uzņemties atbildību par VARAM, un ZZS veidojošās Latvijas Zaļās partijas valde kā kandidātu VARAM ministra amatam izvirzījusi Saeimas deputātu Raimondu Vējoni. Tikmēr ZZS valdes priekšsēdētājs Uldis Augulis pauž atturīgu pozīciju par ZZS gatavību diskutēt par to, ka topošajā valdībā ZZS varētu ieņemt iekšlietu ministra amatu, tādējādi RP saglabātu ārlietu ministra portfeli. Iepriekš ZZS pārstāvji kā iespējamo kandidātu iekšlietu ministra amatam nosauca Saeimas deputātu Kārli Seržantu.

Topošās koalīcijas partneri ceturtdien pl.14:00 tiksies valdības ēkā, lai sniegtu savu vērtējumu par Ministru prezidenta amatam nominētās Laimdotas Straujumas (V) piedāvājumu ministriju sadalei jaunajā valdībā.

Valdības veidošanā tiek izmantots princips, ka katrai partijai pienāktos pa vienai "resursu" ministrijai (Satiksmes ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Ekonomikas ministrija, Zemkopības ministrija), pa vienai "atbildības" ministrijai (Labklājības ministrija, Veselības ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija, Kultūras ministrija) un pa vienai no "spēka" un "stratēģiskajām" jeb tiesiskā bloka ministrijām (Aizsardzības ministrija, Tieslietu ministrija, Ārlietu ministrija, Iekšlietu ministrija). Katra partija varētu uzņemties atbildību par trīs ministrijām, savukārt "Vienotība" - par četrām, tostarp kā premjera partija arī par Finanšu ministriju.

Foto: Ernests Dinka, Saeimas kanceleja

Komentāri