Saeima skatīs prezidenta otrreizējai caurlūkošanai nodotos grozījumus parlamenta vēlēšanu likumā, Mixnews.lv

Saeima skatīs prezidenta otrreizējai caurlūkošanai nodotos grozījumus parlamenta vēlēšanu likumā

фото

Politika | 2014. gada 9. janvārī plkst. 18:45

Saeima ceturtdien nodeva izskatīšanai atbildīgajā komisijā Valsts prezidenta Andra Bērziņa otrreizējai caurlūkošanai parlamentā nodotos likuma grozījumus parlamenta vēlēšanu likumā, ziņo LETA.

Priekšlikumu iesniegšanas termiņš šim likumprojektam ir 23.janvāris, savukārt izskatīt to Saeimas sēdē galīgajā lasījumā paredzēts 6.februārī. Nododot otrreizējai caurlūkošanai likuma grozījumus par iepriekšējo balsošanu Saeimas vēlēšanās, Bērziņš vērsis uzmanību, ka ar grozījumiem vēlētājiem, kuri uzturas ārvalstīs, piešķirts atšķirīgs tiesību apjoms.

Kā aģentūrai LETA iepriekš skaidroja prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne, prezidents uzskata, ka minētie grozījumi vēlētājiem, kuri uzturas ārvalstīs, piešķirtu atšķirīgu tiesību apjomu atkarībā no tā, kādu balsošanas procedūru attiecīgais vēlētājs izvēlas.

Bērziņš norādījis, ka, lai novērstu nevienlīdzīgu attieksmi starp vienādos un salīdzināmos apstākļos esošiem vēlētājiem, nepieciešama izšķiršanās attiecībā uz to tiesību apjomu, kādu baudīs vēlētāji, kuri uzturas ārvalstīs.

Viņš akcentējis, ka tā ir likumdevēja izvēle, vai atsevišķa vēlētāju grupa, kura savas vēlēšanu tiesības īsteno ārvalstīs, ir tiesīga izvēlēties, par kuru vēlēšanu apgabalu balsot, tomēr, ja likumdevējs vēlētājiem, kuri uzturas ārvalstīs, dod iespēju izvēlēties vēlēšanu apgabalu, par kuru balsot, šādas tiesības jāattiecina uz jebkuru no ārvalstīs īstenotajiem vēlēšanu procedūras veidiem.

Bērziņa otrreizējai caurlūkošanai nodotie Saeimas vēlēšanu likuma grozījumi paredzēja, ka turpmāk parlamenta vēlēšanās varēs nobalsot iepriekš, savu balsi nododot glabāšanā.

Pagaidām iedzīvotāji parlamenta vēlēšanās nevar balsot pirms oficiālās vēlēšanu dienas. Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa aģentūrai LETA uzsvēra, ka likuma izmaiņās paredzētās normas gan nevarētu saukt par iepriekšēju balsošanu, kas, piemēram, pašvaldību vēlēšanās ir pieejama visos iecirkņos.

Minētā iecere, kuru prezidents tās juridiskajā izpildījumā pagaidām ir noraidījis, paredz, ka balss nodošana glabāšanā nebūtu neatgriezeniska, jo vēlētājs vēlēšanu dienā vēl varētu mainīt savu izvēli. Kā aģentūrai LETA iepriekš sacīja CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars, tā nebūtu iepriekšējā balsošana tās pilnā izpratnē, taču tai piemistu "kaut kāds iepriekšējās balsošanas elements".

Vēlētājs, kurš nobalsojis iepriekš, bet pēc tam savu izvēli nolēmis mainīt, tajā pašā iecirknī vēlēšanu dienā drīkstētu pārbalsot. Šādā gadījumā iepriekš glabāšanā nodotā balss tiktu anulēta. Saskaņā ar prezidenta "izbrāķētajiem" grozījumiem vēlētājs savu balsi nodot glabāšanā vēlēšanu iecirknī varētu trīs dienas pirms vēlēšanu dienas. Vēlēšanu iecirkņus, kur varētu nobalsot iepriekš, noteiktu republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisijas.

Foto: Reinis Inkēns, Saeimas kanceleja

Komentāri