Kusiņš atzinīgi vērtē diskusiju nepieciešamību par Satversmes preambulu, Mixnews.lv

Kusiņš atzinīgi vērtē diskusiju nepieciešamību par Satversmes preambulu

фото

Politika | 2014. gada 10. janvārī plkst. 10:56

Diskusija par Satversmes preambulu ir pat ļoti vajadzīga, LNT raidījuma'"900 sekundes" sacīja Satversmes tiesas (ST) tiesneša amata kandidāts, Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš.

Viņaprāt, Satversmes preambula varētu būt viens no efektīvākajiem mehānismiem, kā saprotamo un pieejami izklāstīt Latvijas vērtības. "Runāt par pamatvērtībām nekad nav par daudz, taču preambula nav nekāda brīnumnūjiņa," uzskata Kusiņš.

Vaicāts, vai par Satversmes preambulu būtu jārīko referendums, Kusiņš sacīja, ka no tautas nobalsošanas nevajag baidīties, tā var iegūt augstāku leģitimitāti, taču par referendumu preambulas sakarā vēl ir pāragri runāt. "Atkarībā no preambulas teksta var par to domāt," sacīja Kusiņš.

Par diskutējamu Kusiņš uzskata arī jautājumu par tautas vēlētu prezidentu. Viņaprāt, tas ir labs veids prezidenta ievēlēšanai, taču ir jāizvērtē, vai sasniegs mērķi, ko daudzi cer sasniegt.

Pašreizējo ST darbu Saeimas Juridiskā biroja vadītājs vērtēja atzinīgi, norādot, ka tai ir izveidojies augsts uzticības kredīts. Nākotnē ST būtu vairāk jāpievēršas pētnieciskajam darbam, vairāk jāstiprina Juridiskais departaments.

Kusiņš norādīja, ka pagaidām esot pāragri runāt par to, vai viņš varētu kļūt par Gunāra Kūtra pēcteci ST priekšsēdētāja amatā. "Šis jautājums ir pāragrs," sacīja Kusiņš, piebilstot, ka priekšsēdētāju ST tiesneši izraugās no sava vidus, bet viņš pats vēl nav ievēlēts par konstitucionālās tiesas tiesnesi.

Viņš nenoliedz, ka līdzšinējā pieredze Saeimas Juridiskā biroja ikdienas darbs lielā mērā līdzinās ST darbam, - abi vērtē likumu normu atbilstību Satversmei, taču atšķirībā no ST Saeimas Juridiskais birojs izvērtē pilnīgi visu Saeimā iesniegto likumprojektu atbilstību konstitūcijai. Jau ziņots, ka Kusiņu ST tiesneša amatam izvirzījuši topošās koalīcijas partiju pārstāvji no "Vienotības", Reformu partijas, nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK, Zaļo un zemnieku savienības un neatkarīgajiem deputātiem, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā.

Kusiņš apliecinājis, ka piekrīt savas kandidatūras izvirzīšanai. Kā ziņots, "Vienotība" un Reformu partija darbam ST jau iepriekš apsvēra virzīt ilggadējo Saeimas Juridiskā biroja vadītāju Kusiņu.

Kā iepriekš vēstīja portāls "pietiek.com", Kusiņš kandidēt uz ST bijis gatavs tikai gadījumā, ja būs drošs, ka politisku intrigu rezultātā viņa kandidatūra netiks izgāzta Saeimas balsojumā. Šāds risks pastāvot ne tādēļ, ka pret Kusiņu būtu iebildumi kā pret konstitucionālo tiesību autoritāti, bet politiskās situācijas dēļ, jo neesot izslēgts, ka citas partijas vēlētos vēlreiz uzsvērt valdošās partijas "Vienotība" nespēju panākt atbalstu savam kandidātam, iepriekš vēstīja portāls.

Saeimas Prezidijs un Frakciju padome bija vienojušies, ka kandidatūras ST tiesneša amatam izvirzāmas līdz 10.janvārim, aģentūru LETA informēja parlamenta Preses dienestā.

Kandidatūras jāizvirza, jo 2014.gada 5.februārī ST tiesneša pilnvaras beidzas ST priekšsēdētājam Gunāram Kūtrim, ko Saeima amatā apstiprināja 2004.gadā pēc desmit Saeimas deputātu priekšlikuma.

Saskaņā ar Satversmes tiesas likumu Satversmes tiesas tiesnešus apstiprina Saeima. Trīs Satversmes tiesas tiesnešus apstiprina pēc ne mazāk kā desmit Saeimas deputātu priekšlikuma, divus - pēc Ministru kabineta priekšlikuma un vēl divus - pēc Augstākās tiesas plēnuma priekšlikuma. Satversmes tiesas tiesneša pilnvaru termiņš ir desmit gadi.

Foto: Reinis Inkēns, Saeimas kanceleja

Komentāri