Ģimenes ārstu asociācijas iebilst pret Circenes turpmāku palikšanu amatā, Mixnews.lv

Ģimenes ārstu asociācijas iebilst pret Circenes turpmāku palikšanu amatā

фото

Politika | 2014. gada 12. janvārī plkst. 13:06

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija kategoriski iebilst pret veselības ministres Ingrīdas Circenes (V) turpmāku palikšanu amatā, ziņo LETA.

"Circenes pieteiktās reformas ir šķietamas, turklāt kaitīgas sabiedrības veselībai - devalvējot solidaritātes principu "veselais maksā par slimo, bagātais par nabago", palielinot veselības nevienlīdzību un samazinot veselības pakalpojumu efektivitāti," teikts LĢĀA izplatītajā paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem.

Tāpēc asociāciju pārstāvji aicinām meklēt citu, "piemērotāku kandidātu veselības ministra amatam, kurš spēj rast risinājumus pēc būtības, nediskreditējot un nejaucot veselības aprūpes stratēģijas pamatnostādnes un pamatprincipus, realizējot taisnīgāku, pārdomātāku politiku veselības aprūpē, neapdraudot jau tā trauslo sabiedrības veselību kopumā".

Pagājušajā gadā izstrādātais jaunas veselības aprūpes finansēšanas likums nevar nodrošināt tā definēto mērķi - "veicināt veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai nepieciešamā finansējuma piesaisti", norāda ģimenes ārsti, piebilstot, kā arī esošā veselības finansēšanas sistēma "tikpat labi to nodrošinātu, ja būtu politiskā griba".

Asociāciju pārstāvji atgādina, ka 2010.gadā Veselības ministrijas darba grupas veselības obligātās apdrošināšanas ieviešanas lietderības izvērtēšanai slēdzienā bija teikts, ka, mainot tikai veselības aprūpes finansēšanas sistēmu, nav iespējams iegūt papildus resursus veselības aprūpei. Tāpat tika sniegts priekšlikums Latvijā saglabāt esošo veselības aprūpes finansēšanas sistēmu.

Likumprojekts nerisina veselības aprūpes finansējuma trūkuma problēmu, uzsver ģimenes ārstu asociāciju pārstāvji. Arī pēc ministres publiskajiem izteikumiem secināms, ka jaunās sistēmas mērķis pēc būtības paredz samazināt pakalpojumu saņēmēju skaitu, kuri varētu pretendēt uz valsts apmaksāto veselības aprūpi, tādējādi īslaicīgi, it kā palielinot citu iespējas saņemt vairāk, uzskata asociāciju pārstāvji, piebilstot, ka tas "ir tuvredzīgi, jo valstij pieaugs izdevumi nākotnē un tiks zaudēti potenciālie ieņēmumi".

Veselības aprūpes sistēmas pamatuzdevumi - uzlabot iedzīvotāju (sabiedrības) veselību, samazināt ar veselību saistītu nevienlīdzību, nodrošināt taisnīgu resursu sadali atbilstoši veselības vajadzībām, uzsver ģimenes ārsti. Savukārt šīs likuma izmaiņas šo uzdevumu veikšanu nevis uzlabo, bet tieši pasliktina, uzskata asociāciju pārstāvji.

Šī likuma izmaiņas atceļ veselības politikā pierādītos, sabiedrības veselībai svarīgākos principus, proti, visaptverošu (universālu) finanšu aizsardzību un visaptverošu pakalpojumu pieejamību, kā arī zemus līdzmaksājumus primārā veselības aprūpē, jo daļai Latvijas sabiedrības, kas neatbilst likumprojektā noteiktām iedzīvotāju grupām, tiks liegta valsts apmaksāta veselības aprūpe, izņemot pamatpakalpojumus, kuri pie tam neietver visu primāro veselības aprūpi un profilaksi, teikts LĢĀA izplatītajā paziņojumā.

Veselības aprūpes finansēšanas likums vēl tiek vērtēts Saeimā.

Kā ziņots, saskaņā ar ministru prezidenta amatam nominētās Laimdotas Straujumas (V) jaunu piedāvājumu ministru amatu sadalē, "Vienotība" saglabātu atbildību par Veselības ministriju jaunajā valdībā. Ja topošās koalīcijas partijas vienosies par šādu atbildības jomu sadali, Circene varētu saglabāt amatu jaunajā valdībā.

Foto: Veselības ministrija

Komentāri